Jak chronić się przed smogiem w domu? Wybierz odpowiedni oczyszczacz powietrza. Podpowiadamy jaki model wybrać

Anastazja Bezduszna
Anastazja Bezduszna
Przed zakupem oczyszczacza powietrza sprawdź jego parametry. Oczyszczacze powietrza różnią się między sobą m.in. systemem filtrowania, liczbą filtrów, wydajnością.
Przed zakupem oczyszczacza powietrza sprawdź jego parametry. Oczyszczacze powietrza różnią się między sobą m.in. systemem filtrowania, liczbą filtrów, wydajnością. 123rf
Co raz więcej czasu spędzamy w domach - praca i nauka dla wielu Polaków teraz odbywa się zdalnie. Dodatkowo trwa sezon grzewczy. Czyste powietrze w domu można uznać za jedną z podstawowych potrzeb fizjologicznych. Jeśli nie mieszkasz na przedmieściach, blisko lasu lub przynajmniej w pobliżu parku, najprawdopodobniej potrzebujesz oczyszczacza powietrza. Producenci tworzą i modyfikują takie urządzenia w każdy możliwy sposób. Dodają funkcje ultradźwięków, jonizacji, nawilżania. Zmieniają kształt, rozmiar i liczbę filtrów, co całkowicie dezorientuje kupującego. Zobaczmy, jakie są teraz na rynku i jak wybrać oczyszczacz powietrza do domu czy mieszkania.

Powietrze wolne od smogu i bakterii

Wiele osób kojarzy zanieczyszczone powietrze głównie z chorobami płuc, ale jakość tego, czym oddychamy, może też powodować problemy z pamięcią i koncentracją, negatywnie wpływać na układ nerwowy, pogarszać jakość snu, powodować podrażnienie oczu, a nawet zawał. Gorsze powietrze to obniżenie komfortu życia.

Alert smogowy w wielu regionach Polski potwierdza, że szczególnie w zimie, gdy zaczyna się sezon grzewczy, problem staje się poważniejszy. Nad dużymi miastami zawisa wtedy toksyczna chmura. W niektórych miejscach normy zanieczyszczeń są przekroczone nawet o tysiąc procent. Ilość bardzo szkodliwego benzo(a)pirenu w powietrzu odpowiada nawet kilku tysiącom wypalonych papierosów rocznie.

Zobacz też: Jak i gdzie można sprawdzić jakość powietrza w Poznaniu? Normy stężenia pyłu zawieszonego PM10

W chłodne dni trzeba wentylować i systematycznie wietrzyć pomieszczenie, wpuszczając świeże i wilgotne powietrze z zewnątrz. Temperatura w pokoju nie powinna przekraczać 22 stopni C – wyższa szybciej wysusza powietrze. Starymi sposobami nawilżania powietrza są zbiorniki z wodą lub wilgotne ręczniki umieszczone na kaloryferach. Pomieszczenie można także nawilżyć za pomocą specjalnych urządzeń.

Oczyszczacze i nawilżacze powietrza - co wybrać?

Jakość powietrza skutecznie poprawiają oczyszczacze i nawilżacze z funkcją oczyszczania. Wiele modeli świetnie radzi sobie z pyłem zawieszonym i innymi zagrożeniami.

Oczyszczacze powietrza różnią się między sobą m.in.

  • systemem filtrowania,
  • liczbą filtrów,
  • wydajnością
  • dodatkowymi funkcjami.

Na co zwracać uwagę przy wyborze oczyszczacza powietrza dla domu?

Przeważnie wszystkie oczyszczacze powietrza składają się z wentylatora, który sprawia, że powietrze przechodzi przez urządzenie z systemem filtrów. To od tych ostatnich zależy jakość powietrza. Na początek, dzielimy wszystkie systemy czyszczenia powietrza na dwa typy: wodne i suche.

Wodne oczyszczacze powietrza

Najczęściej producenci próbują połączyć oczyszczacz powietrza do mieszkania z nawilżaczem. Takie połączenie często powoduje zamieszanie przy wyborze urządzenia do oczyszczania powietrza. Warto pamiętać, że nawilżacz nie oczyszcza powietrza, a jedynie wypełnia go wilgocią. Natomiast w połączeniu z oczyszczaczem staje się "myjką powietrza".

Oczyszczacz powietrza z funkcją nawilżacza „myje” powietrze, przepuszczając go przez filtry. Tak więc wszystkie brudy, kurz i inne drobne zanieczyszczenia w powietrzu osiadają w urządzeniu na filtrach. Oczyszczanie powietrza z "myjką" odbywa się wraz z nawilżaniem, co zwiększa popularność tych gadżetów. Wszystkie modele takiego urządzenia działają na tej samej zasadzie i różnią się rozmiarem, mocą wentylatora i obecnością dodatkowych funkcji.

Ponadto same wodne oczyszczacze powietrza działają dość wolno. Od nich nie należy oczekiwać szybkiej poprawy jakości powietrza w domu, usuwania zapachów i drobnych cząstek zanieczyszczeń i alergenów.

Wodny oczyszczacz powietrza: dodatkowe funkcje

Jedną z ważnych dodatkowych funkcji wodnych oczyszczaczy powietrza jest dezynfekcja. Oprócz chęci wprowadzenia jak największej liczby atrakcyjnych funkcji dla kupującego, w tym przypadku producenci kierują się również zasadą kompensacji. Chodzi o to, że wilgotne środowisko utworzone w urządzeniu typu oczyszczacz i nawilżacz w jednym jest bardzo korzystne dla wzrostu bakterii, szkodliwych mikroorganizmów i grzybów. Taki oczyszczacz musi być stale pielęgnowany i czyszczony tak, by nieoczekiwani goście nie osiedlili się w środku. W przypadku zaniedbania może zaszkodzić.

Warto zwrócić uwagę, że system oczyszczania powietrza funkcją nawilżania musi być uzupełniony w lampę UV ze względów bezpieczeństwa.

Zwróć uwagę, ile wody zużywa oczyszczacz powietrza

Ten parametr wpływa na czas pracy urządzenia. Zazwyczaj w oczyszczaczach z funkcją nawilżania jest wbudowany wskaźnik poziomu wody. Ma on na celu wyłączenie urządzenia, gdy wody jest zbyt mało. Żeby nie obsługiwać oczyszczacza zbyt często - trzeba dobrać jego odpowiednią pojemność do wielkości pokoju, w którym ma działać:

  • Dla większych pomieszczeń lepiej wybrać oczyszczacz z nawilżaczem o pojemności 7 litrów i więcej.
  • Zdaniem ekspertów w pokojach o powierzchni 15-20 m2 wystarczy 4-5 litrowy zbiornik wody.

Suchy oczyszczacz powietrza do mieszkania: jaki wybrać?

Jeśli mówimy o oczyszczaniu powietrza od kurzu, alergenów i zapachów bez wykorzystania wody, wybór gadżetów staje się wielokrotnie większy. Urządzenia różnią się rozmiarem, wydajnością, wyglądem, a co najważniejsze, rodzajem i liczbą filtrów do oczyszczania powietrza.

Suche oczyszczacze powietrza w większości przypadków mają dużą moc i mogą szybko oczyścić powietrze w pomieszczeniu. Urządzenia te zawierają mocny wentylator, który siłą wyciąga powietrze z pomieszczenia i przepuszcza je przez system filtracji. Zasadniczo w takich systemach istnieje kilka rodzajów filtrów, między innymi:

  • filtr zbierający kurz, często nazywany filtrem wstępnym;
  • filtr od smogu, np. HEPA - który neutralizuje cząsteczki PM2.5;
  • filtr z aktywnym węglem dla absorpcja tlenków azotu (NOx) oraz siarki (SOx).

Najlepszy oczyszczacz powietrza do mieszkania będzie oczywiście zawierał co najmniej trzy filtry do oczyszczania powietrza - ten od kurzu oraz ochronę przed alergenami, szkodliwymi cząsteczkami i nieprzyjemnymi zapachami. Sprawdzić warto na ile starczy jeden filtr oraz ile może kosztować nowy i jego wymiana.

Najczęściej wadami takich urządzeń są rejestrowane zużycie energii i poziom hałasu. Na to warto zwrócić szczególną uwagę przed zakupem.

Dodatkowe funkcje w oczyszczaczach powietrza

Jonizacja powietrza
Zaawansowane modele oczyszczaczy powietrza z funkcją nawilżania też jonizują je. Jonizacja powietrza- to nasycenie powietrza ujemnie i dodatnio naładowanymi jonami. Wytwarzane cząstki nie posiadają koloru, zapachu ani smaku. Mówi się, że aniony pozytywnie wpływają na samopoczucie. Dzięki ujemnemu ładunkowi przyciągają one nie tylko kurz, ale również drobnoustroje i bakterie, hamując tym samym ich rozwój.

Aromatyzacja powietrza
Kolejną funkcją jest wypełnianie powietrza aromatami. Aromatyzacja działa na zasadzie odświeżacza powietrza poprzez rozpylanie skoncentrowanego zapachu w pomieszczeniu w postaci płynnej lub gazowej. Pytanie, jak racjonalne jest dodanie aromatyzacji do oczyszczacza powietrza, jest kwestią otwartą. Oczyszczacz powietrza w mieszkaniu często posiada również filtr, który ma na celu usuwanie zapachów, co oznacza, że oczyszczacz powietrza sam wyeliminuje działanie aromatu.

Nawilżanie powietrza
Innymi słowy to nasycenie powietrza parą wodną. Nawilżanie jest jedną z najpopularniejszych dodatkowych funkcji w oczyszczaczach powietrza. Z jednej strony wilgotność powietrza jest bardzo ważna dla normalnego funkcjonowania człowieka, z drugiej strony tworzy się wilgotne środowisko w pobliżu filtrów oczyszczacza. W takich warunkach wszystkie szkodliwe mikroorganizmy, które mogą zacząć się aktywnie namnażać i faktycznie zamieniają oczyszczacz w źródło infekcji.

Oczyszczacz dopasowany do kubatury pomieszczenia

Maksymalny obsługiwany obszar to ten, w którym urządzenie może skutecznie wykonywać swoje funkcje. Im większe pomieszczenie, tym wyższa powinna być moc urządzenia. Najmniejsze oczyszczacze powietrza bez trudu wykonają swoją pracę w pokojach około 10 m2. Najmocniejsze urządzenia potrafią zadziałać w dużych pomieszczeniach, nawet do 75 m2. Natomiast większość oczyszczaczy powietrza działa w zakresie od 30 do 60 m2. W przypadku bardzo wysokich pomieszczeń dobrym wyborem będzie oczyszczacz przeznaczony na nieco większą powierzchnię.

Dopuszczalny poziom hałasu urządzeń czyszczących powietrze w domach

Poziom hałasu nawilżaczy może wynosić od 5 do 55 dB. Jego wartość zależy od konstrukcji wentylatora i silnika. Im niższa prędkość wentylatora, tym mniej hałasu. Nie ignorujmy tego parametru, jeśli mamy wrażliwy sen i nie lubimy głośnych dźwięków, lepiej wybrać urządzenie o niższym poziomie hałasu. Do pracy w nocy nadają się urządzenia o poziomie hałasu do 35 dB.

Zobacz też:

Eko Patrol z Katowic skontrolował jakość powietrza nad Pozna...

Sprawdź też:

Wideo

Komentarze 10

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Najlepiej to chyba kupić oczyszczacz powietrza, ja sama się jeszcze nie dorobiłam, ale mam za to roombę która też dobrze radzi sobie z kurzem :P

B
Basia

Też niedawno kupiłam w neonecie oczyszczacz powietrza do mieszkania. Na modelach się nie znam więc brałam pierwszy lepszy który wydawał mi się najbardziej adekwatny. Sprzęt fajnie się sprawdza i czuć że jakość powietrza się poprawiła ;)

A
Anna

dobry jest stadler form ze swoimi oczyszczaczami. jak na takie filtry to mają niski poziom hałasu

m
marek1

dobrze ze wspomniane zostalo o doborze oczyszczacza do wielkosci pomieszczenia... kiedys kupilem i mial zbyt slaby wentylator zmarnowalem pieniadze oddalem na szczescie rodzicom ktorzy maja mniejsze mieszkanie, teraz mam oczyszczacz warmteca https://wentsystem.com/product-pol-7146-Oczyszczacz-powietrza-Warmtec-AP168W.html i wszystko gra nie potrzebuje zadnej jonizacji czy innego cudactwa ma oczyszczacz powietrze i tyle

m
mistencja

u mnie świetnie się sprawdza oczyszczacz Coway Storm którego kupiłam przed świętami. już trochę sobie u mnie stoi i śmiało mogę powiedzieć że był warty zakupu. chodzi sobie przez całą dobę, w ogóle go nie wyłączam dlatego cały czas jak jest potrzeba to oczyszcza powietrze. a jak nie ma konieczności to przechodzi w tryb czuwania i mało co prądu pobiera

M
Monika

Od niedawna w domu mam oczyszczacz powietrza i dodatkowo jeszcze irobota. Dzięki tym dwóm sprzętom w mieszkaniu nie osiada się ani nie unosi tyle kurzu co wcześniej.

G
Gość
25 listopada, 7:40, pietro33:

Ja mma oczyszczacz z tymi wszystkimi filtrami ido tego z nawilzaniem https://wentsystem.com/product-pol-9600-Oczyszczacz-i-nawilzacz-powietrza-SHARP-KC-D40EUW.html mam dopasowany do swojego mieszkania i bardzo dobrze pracuje

3 grudnia, 14:27, Gość:

no a ten sharpa za 750 z media expertu? Zna ktoś, dobre to czy trzeba droższe?

a jak to w ogole działa? nigdy nie miałam takiego sprzętu, sharpa ogólnie lubię więc może bym sobie taki kupila....

G
Gość
25 listopada, 7:40, pietro33:

Ja mma oczyszczacz z tymi wszystkimi filtrami ido tego z nawilzaniem https://wentsystem.com/product-pol-9600-Oczyszczacz-i-nawilzacz-powietrza-SHARP-KC-D40EUW.html mam dopasowany do swojego mieszkania i bardzo dobrze pracuje

3 grudnia, 14:27, Gość:

no a ten sharpa za 750 z media expertu? Zna ktoś, dobre to czy trzeba droższe?

jak już kupować to sie nie rozdrabniać.

G
Gość
25 listopada, 7:40, pietro33:

Ja mma oczyszczacz z tymi wszystkimi filtrami ido tego z nawilzaniem https://wentsystem.com/product-pol-9600-Oczyszczacz-i-nawilzacz-powietrza-SHARP-KC-D40EUW.html mam dopasowany do swojego mieszkania i bardzo dobrze pracuje

no a ten sharpa za 750 z media expertu? Zna ktoś, dobre to czy trzeba droższe?

p
pietro33

Ja mma oczyszczacz z tymi wszystkimi filtrami ido tego z nawilzaniem https://wentsystem.com/product-pol-9600-Oczyszczacz-i-nawilzacz-powietrza-SHARP-KC-D40EUW.html mam dopasowany do swojego mieszkania i bardzo dobrze pracuje

Dodaj ogłoszenie