Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak dbać o zęby malucha i kiedy zabrać dziecko do dentysty?

Nicole Młodziejewska
Nicole Młodziejewska
Pierwsza wizyta dziecka u stomatologa jest refundowana przez NFZ. W czasie jej trwania sprawdzane są zęby malucha, a rodzic otrzymuje również niezbędne instrukcje
Pierwsza wizyta dziecka u stomatologa jest refundowana przez NFZ. W czasie jej trwania sprawdzane są zęby malucha, a rodzic otrzymuje również niezbędne instrukcje pixabay.com
Próchnica występuje nawet u co drugiego dziecka w wieku między 2-3 lat. Między 6. a 7. rokiem życia współczynnik ten wynosi prawie 100 proc. Dlatego też o zęby najlepiej dbać już od małego.

- W momencie, kiedy pojawiają się pierwsze zęby mleczne już powinniśmy zgłosić się do stomatologa. Pierwsza wizyta to zazwyczaj adaptacja dziecka do samego gabinetu. Często nawet, jeżeli nie uda nam się zbadać dziecka podczas takiej wizyty, to próbujemy nawiązać z nim kontakt, pokazać otoczenie, jak pracujemy - mówi dr Aneta Olszewska, konsultant wojewódzki w dziedzinie stomatologii dziecięcej.

- Jest jednak ona istotna szczególnie dla rodziców, bo podczas takiej wizyty rozmawiamy z opiekunami dziecka na temat tego, jak dbać o higienę jamy ustnej takiego malucha. Tłumaczymy, że już z pierwszym zębem powinna pojawić się pierwsza szczoteczka i niewielka ilość pasty przeznaczona dla dzieci - dodaje.

Poszukujesz pediatry? Zastanawiasz się, kto w Poznaniu będzie najlepszy? Przejrzeliśmy opinie pacjentów w serwisie ZnanyLekarz.pl i na tej podstawie stworzyliśmy ranking 10. najlepszych pediatrów w Poznaniu. Każdy z prezentowanych w nim lekarzy otrzymał pięć gwiazdek, a ich kolejność zależna jest od liczby wystawionych opinii. Sprawdź zestawienie w galerii.Przejdź dalej -->

10 najlepszych pediatrów w Poznaniu. Zobacz ranking według o...

Przedstawiciele NFZ zalecają, by interesować się listą profilaktycznych świadczeń stomatologicznych dedykowanych pacjentom do 19. roku życia.

- Jest ich niemało, jak chociażby lakierowanie zębów stałych, impregnacja zębiny zębów mlecznych, leczenie chorób przyzębia - wymienia NFZ.

Co istotne, dbałość o codzienną higienę jamy ustnej wpływa na stan mleczaków, a te z kolei mają wpływ na stan późniejszych stałych zębów.

11 września obchodzimy Światowy Dzień Pierwszej Pomocy, ustanowiony przez Międzynarodowy Ruch Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca w 2000 r. Z tej okazji warto przypomnieć sobie podstawy dotyczące udzielania pierwszej pomocy, w końcu nigdy nie wiadomo, kiedy ta wiedza może przydać się nam lub innym osobom.W galerii rozróżniliśmy sytuacje, w których taka pomoc może być potrzebna. Zobacz, jak reagować w przypadku każdej z nich.Przejdź dalej -->

Pierwsza pomoc - czy wiesz jak jej udzielać? Jak reagować w ...

Brak prawidłowej higieny jamy ustnej to jednak nie tylko, jak mogłoby się wydawać, kłopot z próchnicą. To jednocześnie większe ryzyko wystąpienia w późniejszym czasie innych chorób takich jak: zapalenie miazgi, zgorzel miazgi, ropnie i choroby przyzębia, zapalenie błony śluzowej, choroby dziąseł. Szwankować może cały organizm, w szczególności układ krążenia.

- Większość problemów z próchnicą ma źródło w braku higieny - potwierdza Aleksandra Lewandowska, lekarz stomatolog. - A brak higieny to bakterie w buzi dziecka. Kilka bakterii nie spowoduje ubytków w zębach, ale już 2 miliony - tak. Dlatego też tak ważne jest, aby od najmłodszych lat uczyć dzieci higieny jamy ustnej. Eksperci zalecają mycie zębów przynajmniej dwa razy dziennie, po posiłku.

- Co pół roku idźmy z dzieckiem do stomatologa, żeby skontrolować stan uzębienia, a w razie stwierdzenia ubytków - niezwłocznie wypełnić je plombą - zalecają przedstawiciele NFZ.

Jak jeszcze dbać o zęby naszych pociech? Odpowiedzi na wszystkie pytania dotyczące profilaktyki dziecięcej jamy ustnej dostępne są na kanale Youtube „Akademia NFZ” w ramach ostatniej „Środy z Profilaktyką” (kliknij tutaj).

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Zdarzają się choroby o tak niezwykłych objawach, że trudno uwierzyć, aby były prawdziwe. Niestety, dziwne, rzadkie choroby często okazują się nieuleczalne, a chorującym na nie osoby utrudnia normalne funkcjonowanie wśród innych ludzi, którzy o ich chorobach nigdy nie słyszeli.Zobacz w galerii najdziwniejsze choroby w historii medycyny ---->

Najdziwniejsze choroby w historii medycyny i ich niezwykłe o...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski