Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak dopisać się do rejestru wyborców: do kiedy? Jak zagłosować z innego miasta w wyborach prezydenckich 28 czerwca 2020? Terminy, dokumenty

Mikołaj Woźniak
Mikołaj Woźniak
Jeśli chcemy jednorazowo zagłosować poza miejscem, gdzie jesteśmy wpisani do rejestru wyborców - musimy dopisać się do spisu wyborców. Sprawdź, jak to zrobić.
Jeśli chcemy jednorazowo zagłosować poza miejscem, gdzie jesteśmy wpisani do rejestru wyborców - musimy dopisać się do spisu wyborców. Sprawdź, jak to zrobić. Łukasz Kaczanowski
28 czerwca chcesz zagłosować w wyborach prezydenckich 2020, ale przebywasz poza miejscem zameldowania? A może studiujesz i pracujesz w innym mieście i musisz zostać w nim na weekend, ale chcesz wziąć udział w wyborach Prezydenta RP? Kodeks wyborczy daje taką możliwość. Trzeba dopisać się do rejestru wyborców w mieście, w którym aktualnie przebywasz. Co zrobić, by dopisać się do spisu wyborców i głosować z innego miasta? Zobacz krok po kroku, jak to zrobić, by oddać głos w wyborach z innego miasta. Do kiedy trzeba dopisać się do rejestru wyborców?

Wiesz, że chcesz zagłosować w wyborach prezydenckich 28 czerwca 2020 r., ale nie będzie cię w miejscu zamieszkania lub tam gdzie jesteś wpisany do rejestru wyborców? Nic straconego, nadal możesz oddać swój głos. Musisz tylko dopisać się do spisu wyborców. W przeciwieństwie od dopisania do rejestru wyborców - jest to działanie jednorazowe i dotyczy tylko konkretnych, najbliższych wyborów.

Kto może się dopisać do rejestru wyborców? Każdy, kto może głosować, czyli:

  • ma skończone 18 lat,
  • ma prawa wyborcze,
  • chce głosować w innym obwodzie głosowania w gminie, w której mieszka na stale,
  • chce głosować w miejscowości, w której będzie czasowo przebywać w dniu wyborów,
  • nigdzie nie mieszka, ale przebywa w gminie, w której chce głosować.

Wniosek o dopisanie do spisu wyborców można napisać samodzielnie. Bezwzględnie musi zawierać: nazwisko; imię albo imiona; imię ojca; datę urodzenia; numer PESEL; adres zamieszkania; adres pobytu czasowego w dniu wyborów.

Jak dopisać się do rejestru wyborców: zobacz, co należy uwzględnić we wniosku?

Do wniosku dołącza się:

  • kserokopię ważnego dokumentu stwierdzającego tożsamość wnioskodawcy;
  • pisemną deklarację, w której wnioskodawca podaje swoje obywatelstwo i adres stałego zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Wniosek składa się w urzędzie gminy właściwym dla miejsca, w którym chcemy zagłosować.

Do spisu wyborców można dopisać się online

W nadchodzących wyborach prezydenckich 2020 do spisu wyborców możemy się dopisać także online. Ze względu na trwający stan epidemii, to rekomendowana droga. Potrzebny do tego jest profil zaufany lub e-dowód.

Wniosek można złożyć na platformie ePUAP, a profil zaufany zakłada się albo specjalnie do korzystania z tej platformy, albo przy okazji korzystania z bankowości elektronicznej.

Jak złożyć wniosek podpowiada strona gov.pl:

  1. Wejdź na stronę login.gov.pl. Wybierz sposób logowania.
  2. Wypełnij wniosek. Wskaż powód, dla którego chcesz dopisać się do spisu wyborców.
  3. Po wypełnieniu wniosku system przekieruje cię do usługi e-podpis na stronie pz.gov.pl, gdzie sprawdzisz wniosek i podpiszesz go elektronicznie. Możesz podpisać wniosek za pomocą: profilu zaufanego lub kwalifikowanego podpisu elektronicznego.
  4. Automatyczne potwierdzenie wysłania wniosku otrzymasz na swoją skrzynkę ePUAP i e-mail podany we wniosku.

Tak wypełniony wniosek trafia do urzędnika, który podejmuje decyzję w sprawie dopisania do spisu wyborców. Opcje są dwie:

  • jeśli wniosek został wypełniony poprawnie – urzędnik nie będzie potwierdzał otrzymania wniosku i dopisze cię do spisu wyborców;
  • jeśli wniosek został wypełniony błędnie lub ma braki – urzędnik skontaktuje się z tobą, np. telefonicznie, e-mailem lub przez skrzynkę ePUAP. Sprawdzaj swoją skrzynkę – jeśli odpowiesz na wiadomość urzędnika, przyspieszy to załatwienie sprawy.

Dopisanie do rejestru wyborców - kiedy termin?

W przypadku pierwszej tury wyborów prezydenckich, wniosek należy złożyć najpóźniej na pięć dni przed wyborami, czyli do wtorku 23 czerwca. Przyjmuje się, że powinniśmy go składać najszybciej, jak to możliwe. Zwykle rozpatrzenie wniosku o dopisanie do spisu wyborców zajmuje do 3 dni roboczych - stąd termin 23 czerwca.

- Urzędnik najpierw musi sprawdzić dane podane przez ciebie we wniosku i skontaktować się z urzędem gminy, który wpisał cię do rejestru wyborców - tłumaczy rządowa strona gov.pl.

Jeśli zostaniemy dopisani do spisu wyborców w miejscu, w którym się o to ubiegamy, jednocześnie nasze nazwisko zostanie wykreślone z listy wyborców w miejscu, gdzie jesteśmy wpisani do rejestru wyborców - np. miejscu zameldowania.

Co ważne - po wpisaniu do spisu wyborców, głos możemy oddać już tylko w miejscu, w którym się o to ubiegaliśmy. Dopisanie do działanie jednorazowe - w kolejnych wyborach, głosować możemy już w miejscu, gdzie jesteśmy wpisani do rejestru wyborców.

Jeżeli w wyborach prezydenckich konieczne będzie przeprowadzenie dwóch tur - w przypadku drugiej nie musimy się już dopisywać do spisu wyborców. Jednorazowe dopisanie skutkuje na obydwie tury.

Osoby, które będą chciały dopisać się do spisu tylko na II turę, będą miały na to czas od 29 czerwca do 7 lipca.

Jak głosować z innego miasta, gdy wniosek zostanie odrzucony?

W przypadku, kiedy spotka nas odmowa wpisu do rejestru wyborców, możemy złożyć odwołanie w sądzie rejonowym. Taki dokument należy złożyć najpóźniej 3 dni od dnia otrzymania odmowy. Procedurę tę wykonujemy za pośrednictwem wójta, burmistrza lub prezydenta miasta. Ten przekazuje odwołanie sądowi lub sam zmienia swoją decyzje jeśli uzna to za zasadne. Sąd na swoją decyzje ma czas do 3 dni od złożenia mu wniosku.

Jak dopisać się do spisu wyborców w Poznaniu?

Do spisu wyborców w Poznaniu można się dopisać na dwa sposoby: online lub osobiście w urzędzie. Droga online została już opisana wyżej.

Jeśli chcemy złożyć wniosek osobiście, można to zrobić w trzech miejscach:

  • siedzibie Poznańskiego Centrum Świadczeń przy ul. Małachowskiego 10. W PCŚ można złożyć wniosek bezpośrednio w okienku. W tej lokalizacji nie trzeba się umawiać na wizytę, a wyborca zostanie od razu dopisany do spisu;
  • w Urzędzie Miasta Poznania przy ul. 28 Czerwca 1956 r. nr 404. W tym miejscu obsługiwane są tylko osoby wcześniej umówione. Umówić można się: tutaj;
  • w Urzędzie Miasta Poznania przy ul. Libelta 16/20. Tutaj wniosek należy wrzucić do skrzynki podawczej umieszczonej w holu budynku, nie trzeba się umawiać, nie trzeba czekać w kolejce.

Wniosek można także złożyć przez pełnomocnika. Powinien on wrzucić wypełniony i podpisany przez wyborcę wniosek do skrzynki podawczej w UMP przy ul. Libelta 16/20.

Gdzie odebrać zaświadczenie o prawie do głosowania?

Zaświadczenie o prawie do głosowania odbiera się we właściwym urzędzie gminy. Nie ma możliwości odbioru elektronicznego. W Poznaniu trzeba się stawić w jednej z trzech wymienionych wyżej placówek, przy czym w dwóch ostatnich należy wcześniej umówić się na wizytę.

Zaświadczenie może także odebrać pełnomocnik. Potrzebuje wtedy wypełnionego pełnomocnictwa sporządzonego pisemnie i zawierającego:

  • imię,
  • nazwisko,
  • nr PESEL wyborcy,
  • a także dane pełnomocnika.

Musi zawierać także informację, że dokument dotyczy odbioru zaświadczenia o prawie do głosowania w wyborach Prezydenta RP 2020.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski