Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak możemy się starać o pobyt naszego dziecka w sanatorium?

Milena Kochanowska
Jak możemy się starać o pobyt naszego dziecka w uzdrowisku wyjaśnia Katarzyna Kaczorowska z Wielkopolskiego Oddziału NFZ
Jak możemy się starać o pobyt naszego dziecka w uzdrowisku wyjaśnia Katarzyna Kaczorowska z Wielkopolskiego Oddziału NFZ Paweł Miecznik
Jak możemy się starać o pobyt naszego dziecka w uzdrowisku wyjaśnia Katarzyna Kaczorowska z Wielkopolskiego Oddziału NFZ. Jaki jest czas oczekiwania, czy opiekun musi zapłacić za swój pobyt? To warto wiedzieć!

Z jakiej formy leczenia uzdrowiskowego mogą skorzystać dzieci?
– Dzieci mogą być leczone w szpitalu uzdrowiskowym, korzystać z pobytu w sanatorium uzdrowiskowym lub tylko z samych zabiegów oferowanych przez sanatorium.

Mój synek ma cztery lata. Czy mogę się ubiegać o jego pobyt w sanatorium?
– Tak. Dzieci mogą korzystać z leczenia uzdrowiskowego od trzeciego roku życia.

Czy NFZ refunduje pełen koszt pobytu w sanatorium dziecka i jego opiekuna?
– Nie. Leczenie dziecka w sanatorium uzdrowiskowym jest całkowicie bezpłatne. NFZ finansuje zakwaterowanie, wyżywienie, opiekę medyczną i zabiegi. Natomiast opiekun dziecka sam musi opłacić koszt swojego pobytu i wyżywienia, zgodnie z cennikiem konkretnej placówki.

Moja 6-letnia córka ma poważne problemy z nadwagą. Czy z tego powodu też mogłaby być leczona w sanatorium?
– Tak. Celem leczenia uzdrowiskowego jest rehabilitacja i leczenie: chorób przewlekłych, astmy, cukrzycy, chorób kardiologicznych, reumatologicznych, górnych i dolnych dróg oddechowych, a także otyłości.

Jaki jest czas oczekiwania na leczenie uzdrowiskowe dziecka?
– Wielkopolski Oddział NFZ dysponuje odpowiednią liczbą skierowań dla dzieci, co pozwala podjąć leczenie praktycznie bez kolejki.

Syn został skierowany do sanatorium. Ile zabiegów obejmuje takie leczenie?
– Niezależnie od formy leczenia – szpital uzdrowiskowy, sanatorium, zabiegi ambulatoryjne – dziecku wykonuje się nie mniej niż trzy zabiegi dziennie, sześć razy w tygodniu. Do zabiegów tych zaliczamy: jeden zabieg tzw. bodźcowy z wykorzystaniem naturalnych surowców leczniczych i dwa zabiegi fizykalne.

Czy sama mogę wybrać zabiegi dla swojego dziecka, czy zależy to wyłącznie od lekarza?
– O rodzaju zabiegów decyduje lekarz, na pierwszej wizycie pacjenta po przyjeździe do sanatorium lub szpitala uzdrowiskowego. Na podstawie wpisanej w skierowaniu na leczenie jednostki chorobowej określa on zabiegi odpowiednie do leczenia danego schorzenia.

Czym różni się pobyt w szpitalu uzdrowiskowym od pobytu w sanatorium?
– Leczenie w szpitalu uzdrowiskowym trwa 27 dni i kierowane są na nie dzieci od trzeciego do 18. roku życia. Chodzące do szkół podstawowych i gimnazjów kierowane są na tę formę leczenia w ciągu całego roku, bo podczas pobytu mają zorganizowane odpowiednie zajęcia lekcyjne. Młodzież ponadgimnazjalną kieruje się na takie leczenie tylko w okresie wolnym od nauki, bo nie ma możliwości zapewnienia jej edukacji szkolnej. Pobyt w sanatorium uzdrowiskowym dziecka trwa 21 dni i na tę formę leczenia kierowane są dzieci w wieku od trzech do sześciu lat pod opieką osoby dorosłej.

Czy to prawda, że za ambulatoryjne leczenie uzdrowiskowe dzieci trzeba zapłacić?
– Opiekun dziecka ustala najpierw z NFZ długość trwania turnusu – od 6 do 18 dni – i orientacyjny jego termin. Potem musi sam zorganizować dla siebie i dziecka zakwaterowanie i wyżywienie. W tym przypadku bowiem NFZ płaci tylko za opiekę medyczną i zabiegi dziecka.

Jak często można ubiegać się o leczenie dziecka w sanatorium?
– O złożeniu kolejnego skierowania na leczenie lub rehabilitację uzdrowiskową decyduje lekarz POZ lub specjalista. NFZ musi jednak potwierdzić takie skierowanie.

W jakich miejscowościach dzieci z Wielkopolski mogą korzystać z leczenia uzdrowiskowego?
– Wielkopolski oddział NFZ ma podpisane umowy z placówkami znajdującymi się w: Rabce – leczy się tu choroby dolnych i górnych dróg oddechowych, kardiologiczne, ortopedyczno-urazowe, reumatologiczne, a także cukrzycę i otyłość; Kudowie Zdroju – choroby endokrynologiczne, kardiologiczne, krwi i układu krwiotwórczego, naczyń obwodowych, ortopedyczno-urazowe, reumatologiczne, układu trawienia; Szczawnie Zdroju – choroby dolnych i górnych dróg oddechowych, nerek i dróg moczowych, ortopedyczno-urazowe, reumatologiczne, układu trawienia, cukrzyca i otyłość; Rymanowie Zdroju – choroby dolnych i górnych dróg oddechowych; Ciechocinku – choroby górnych dróg oddechowych, ortopedyczno-urazowe, reumatologiczne, układu nerwowego, otyłość; Dąbkach – choroby dolnych i górnych dróg oddechowych, ortopedyczno-urazowe, reumatologiczne oraz Kołobrzegu – choroby dolnych i górnych dróg oddechowych, endokrynologiczne, skóry, cukrzyca i otyłość.

Chcesz skontaktować się z autorem informacji? [email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski