Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak naukowcy pomagają miastu?

Maria Nowak
Kaponiera jest centralnym punktem, z którego do wybranych urzędów, galerii handlowych, osiedli i uczelni wyruszają rowery, samochody, tramwaje i autobusy, a jadą nimi tym razem nie zwyczajni pasażerowie, ale naukowcy, którzy chcą poznać zachowania transportowe poznaniaków. Skrupulatnie mierzą czas przejazdu, a GPS dokładnie notuje miejsce i czas stania w korkach o różnych godzinach.

- To pierwsze tak szerokie i wszechstronne badania, mierzące rzeczywisty czas dotarcia do różnych punktów miasta - mówi prof. Waldemar Ratajczak z Wydziału Nauk Geograficznych UAM, kierujący zespołem badawczym.

Zespół badawczy pracuje z wielkim zaangażowaniem, bo jak przyznają jego członkowie, sami są ogromnie ciekawi wyników. Choć zebrano już bardzo wiele danych, prof. Ratajczak twierdzi, że są to badania pilotażowe, bo takie powinny być prowadzone systematycznie.

Badania zespołu prof. Ratajczaka finansowane są przez miasto. Takich grantów naukowych poznańscy specjaliści realizują dla Poznania osiem. Prof. Ryszard Krzyminiewski z Wydziału Fizyki UAM we współpracy z prof. Andrzejem Mackiewiczem z Uniwersytetu Medycznego za pomocą elektronicznego rezonansu paramagnetycznego badają wolne rodniki i żelazo we krwi osób chorych na czerniaka.

Poznański ośrodek onkologiczny specjalizuje się w badaniu i leczeniu tej groźnej choroby, a towarzyszą jej właśnie zaburzenia gospodarki żelazem.
- Mamy aparaturę, która powie absolutnie wszystko o żelazie i rodnikach - mówi prof. Krzymieniewski. - Nie tylko podstawowe parametry, jakie mierzy zwykła analityka medyczna. Takiej aparatury nie ma żaden szpital, choć, co ciekawe, ma ją... poznański browar do badania piwa.

Pozostałe badania są równie interesujące. Zespół dr. Aleksandra Toelle bada tzw. profil miejski Poznania, prof. Irena Giefing-Sarnowska zbiera historyczne imiona poznaniaków, dr Hanna Mamzer bada akceptację obcokrajowców w naszym mieście, dr Aleksandra Jankowska pracuje nad przystosowaniem przedszkolnego programu nauczania angielskiego do programu szkolnego, prof. Zygmunt Vetulani przygotowuje SMS-owy przewodnik po Poznaniu, dr Irena Mamczak-Gadkowska opracowuje historyczne protokoły posiedzeń senatu UAM.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski