Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak nie powódź, to pożar. Grand Prix Kanady ma się odbyć mimo trudnej sytuacji w kraju

Piotr Olkowicz
Piotr Olkowicz
Olbrzymie kłęby dymu nad rzeką West Kiskatinaw River w prowincji British Colombia
Olbrzymie kłęby dymu nad rzeką West Kiskatinaw River w prowincji British Colombia AFP/East News
Formuła 1 zajmuje jasne stanowisko w sprawie odwołania Grand Prix Kanady w sytuacji kiedy pożary powodują w kraju olbrzymie zniszczenia. Kanada jest na drodze do najgorszego w historii sezonu pożarów, a prawie dziewięć milionów akrów lasów i innych terenów zostało już spalonych w tym roku.

Szefowie F1 dali jasno do zrozumienia, że przyszłotygodniowe Grand Prix Kanady odbędzie się zgodnie z planem, pomimo trwających pożarów, które pustoszą kraj. Montreal, gdzie odbywa się Grand Prix Kanady, został w tym tygodniu spowity smogiem, a ponad 150 pożarów płonie na północ od miasta w Quebecu.

Zła jakość powietrza wzbudziła obawy w całej Kanadzie i Ameryce Północnej, a dym przemieszcza się na południe aż do Nowego Jorku i dalej.

Pojawiły się obawy co do przyszłotygodniowego Grand Prix Kanady, ale kanadyjskie źródła donoszą, że wyścig na Circuit Gilles Villeneuve odbędzie się zgodnie z planem. F1 jest przekonana, że jakość powietrza w Montrealu poprawia się, a pożary znajdują się ponad 800 km od toru.

Mówi się, że "nie ma obaw" o możliwość odwołania przyszłotygodniowego wyścigu.

Ku uldze mieszkańców, oczekuje się, że temperatury w całej Kanadzie spadną w nadchodzących dniach, a deszcz przyniesie ulgę.

F1 musiała już odwołać jeden wyścig w tym sezonie po niszczycielskich powodziach wokół Imoli w Regionie Emilia-Romagna. Grand Prix Emilii nie miało prawa się odbyć w związku z terenami toru częściowo dotkniętymi powodzią. Grand Prix Chin zostało również zdjęte z kalendarza 2023 przed rozpoczęciem sezonu z powodu obostrzeń Covid-19 w tym kraju.

Sytuacja pożarowa w Kanadzie

To był fatalnie destrukcyjny początek sezonu pożarów w Kanadzie, z 9,4 miliona akrów spalonych już w prawie każdej prowincji - od Kolumbii Brytyjskiej na zachodnim wybrzeżu po Nową Szkocję w Maritimes. Całkowita powierzchnia spalona w Kanadzie jest większa niż cały amerykański stan Maryland i jest 15 razy większa niż średnia z 10 lat.

Ponad 11 000 mieszkańców Quebecu zostało już zmuszonych do ewakuacji swoich domów, ponieważ zmiany klimatu spowodowały wzrost temperatury, powodując susze - które pozwoliły uderzeniom piorunów wywołać duże pożary.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

echodnia Jacek Podgórski o meczu Korony Kielce z Pogonią Szczecin

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Jak nie powódź, to pożar. Grand Prix Kanady ma się odbyć mimo trudnej sytuacji w kraju - Sportowy24

Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski