Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak obniżyć koszty remontu po niechcianym graffiti?

Milena Kochanowska
Jak obniżyć koszty remontu po niechcianym graffiti?
Jak obniżyć koszty remontu po niechcianym graffiti? Waldemar Wylegalski
Przez niechciane graffiti cierpią właściciele kamienic i domów, restauratorzy, hotelarze... Policja i straż miejska są niemal bezradne.

Grafficiarze wciąż niszczą elewacje publicznych lub prywatnych budynków albo płoty, które je otaczają. Niestety, z tego rodzaju dewastacjami bardzo trudno walczyć.

- Odnowiona ściana przyciąga wandali, a z kolei ich malunki zniechęcają klientów i zmniejszają zyski - mówi Jolanta Bogusz, właścicielka osiedlowej kawiarenki z Poznania.

W województwie wielkopolskim wskaźnik zagrożenia tego typu wandalizmem jest jednym z wyższych w kraju, a przecież właściciele zniszczonego mienia nie zawsze zgłaszają się na policję. Według danych MSWiA udaje się złapać zaledwie 30 proc. sprawców.

- Dlatego też, każdy, kto jest świadkiem takiego aktu wandalizmu powinien zawiadomić najbliższy komisariat policji lub zgłosić to pod numerem 997 albo 112 - zachęca Joanna Kęcińska z wydziału prewencji KMP w Poznaniu.

Na rynku dostępne są liczne preparaty i folie do zabezpieczenia zagrożonej farbą powierzchni. Nie chronią jej one jednak całkowicie. Pozwalają jedynie obniżyć koszty ewentualnego czyszczenia, które w przypadku niezabezpieczonej powierzchni jest prawie trzykrotnie wyższe. Pokrycie ściany taką bezbarwną powłoką to koszt rzędu 30-50 zł za m kw. Niektóre firmy zatrudniają ochronę lub inwestują w monitoring. Jak jeszcze zminimalizować koszty remontów?

- W ramach wandalizmu, proponujemy ochronę ubezpieczeniową rozszerzoną dodatkowo o graffiti. Za dodatkową składkę w wysokości 150-200 złotych można ubezpieczyć się z rozszerzeniem o to ryzyko, a limit odpowiedzialności ubezpieczyciela sięga nawet 5 tys. złotych - mówi Damian Andruszkiewicz, dyrektor departamentu ubezpieczeń małych i średnich przedsiębiorstw w Compensie. - Jeśli na elewacji pojawia się graffiti, właściciel musi nas o tym poinformować, a my na podstawie oceny likwidatora, wypłacimy odszkodowanie, które pokryje koszty naprawy zniszczonego mienia. Ubezpieczenie to zrekompensuje straty finansowe poszkodowanego przez grafficiarzy.

- Ubezpieczenia mieszkaniowe oferowane przez Wartę - Warta Dom Plus i Warta Dom Komfort Plus obejmują ochroną także przypadki dewastacji, za które uważamy również graffiti - wyjaśnia Małgorzata Michalska, ekspert w zakresie ubezpieczeń mieszkaniowych TUiR Warta S.A. - Ubezpieczenie to jest częścią standardowej oferty w zakresie kradzieży z włamaniem, rabunku i dewastacji i nie pobieramy za nie dodatkowej składki. Warta nie ogranicza też kwotowo odpowiedzialności za tego typu zdarzenia. Suma ubezpieczenia dla danego przedmiotu, domu jednorodzinnego lub lokalu mieszkalnego, stanowi górną granicę naszej odpowiedzialności.

- W ramach standardowej ochrony ubezpieczeniowej,nieruchomości ubezpieczone są od zdarzeń losowych na przykład pożaru, powodzi, huraganu jak również ryzyka przepięcia oraz dewastacji - mówi Agnieszka Rosa z PZU SA. - Na wniosek klienta, w oparciu o indywidualną ocenę ryzyka istnieje możliwość rozszerzenia zakresu ubezpieczenia o ryzyko graffiti za dodatkową opłatą.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski