Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak oni rządzili: Burmistrzowie - wielkopolskie dinozaury u władzy. Głosuj!

Katarzyna Dobroń
Andrzej Banaszyński, wójt Mieściska (pow. wągrowiecki)
Andrzej Banaszyński, wójt Mieściska (pow. wągrowiecki) archiwum prywatne
Nazywają ich dinozaurami lub długodystansowcami. Nie wszyscy są zachwyceni ich stylem rządzenia, ale nie można im odmówić umiejętności zachowania stanowiska. Niemal w każdym powiecie znajdzie się burmistrz lub radny, który pełni swoją funkcję od kilkudziesięciu lat. Niektórzy z nich wybierani są na kolejne kadencje ze względu na osiągnięcia, podczas gdy inni - ze względu na brak konkurencji.

- Jak rozwinęło się Mieścisko, wystarczy spojrzeć na stare fotografie. Niektóre ulice dawniej były wręcz nieprzejezdne. Dziś mamy drogi, kanalizację, wodociąg. Jest także i gaz - wymienia Andrzej Banaszyński, wójt Mieściska z pow. wągrowieckiego (SMS o treści WAR.3.TAK lub WAR.3.NIE). - Sposób na utrzymanie się na stanowisku jest prosty. Wziąłem sobie do serca słowa mojej babci, że z ludźmi trzeba "godać" i ich słuchać. Robię to i staram się rozwiązywać ich problemy.

Franciszek Strugała, burmistrz Czarnkowa w pow. pilskim (SMS o treści TCZ.2.TAK lub TCZ.2.NIE ), rządzi miastem od 24 lat. Do jego największych sukcesów należy rewitalizacja starego rynku w Czarnkowie oraz budowa mariny na Noteci. W tym pierwszym wypadku nie obyło się bez emocji, bo miasto w tym czasie podzieliło się na zagorzałych zwolenników, jak i przeciwników usunięcia pomnika - czołgu radzieckiego z placu Wolności.

Również 24 lata stażu ma Józef Podłużny, wójt Grodziesz Wielkich (SMS o treści: KAL. 6.TAK lub SMS o treści: KAL.6 NIE), który wystawiając sobie ocenę, przyznaje, że chociaż oświata w gminie wygląda elegancko, a drogi przyzwoicie, to działania na rzecz ochrony środowiska kuleją.

Jak oni rządzili. Głosuj:

- Nie byłem zbyt wylewny w zapowiedziach, a więc zamierzeń, których nie udało się zrealizować, jest niewiele - mówi Józef Podłużny. - W piersi mogę uderzyć się za niewybudowany ,,orlik'' oraz za to, że na 2,5 tysiąca gospodarstw domowych tylko 30 proc. jest podłączonych lub wkrótce zostanie do sieci kanalizacyjnej.

Po 24 latach sprawowania rządów, burmistrz Dolska (pow. śremski) Henryk Litka (SMS o treści SWB.3.TAK lub SMS o treści SWB.3.NIE ), stracił na popularności, gdy zgodził się na hodowlę norek we wsi Lipówka. W ostatnim czasie rozpoczęto jednak remont drogi oraz ogłoszono duży przetarg na założenie kanalizacji w dwóch wsiach.

O kolejną reelekcję nie będzie się natomiast ubiegał Adam Woropaj, który pełni obowiązki wójta gminy Duszniki od 25 lat. Chociaż jego pozycji nie zaszkodziły nawet nagrania przedstawiające jego solowy taniec po alkoholu podczas wyjazdu służbowego, teraz postanowił ubiegać się o mandat w Radzie Powiatu Szamotulskiego.

Wyższe ambicje ma Julian Jokś z Krotoszyna. Po 20 latach przechodzi na "burmistrzowską" emeryturę i startuje do sejmiku województwa wielkopolskiego, by stamtąd wpływać na rozwój Krotoszyna i okolic.

Poza wójtami i burmistrzami długi staż pracy ma też wielu radnych. Jerzy Wróblewski (SMS o treści PMI.4.TAK lub SMS o treści PMI. 4.NIE) to bez wątpienia jeden z najstarszych samorządowców w powiecie międzychodzkimi. Spędził w nim 30 lat. Znany jest przede wszystkim z pracy na rzecz Ochotniczej Straży Pożarnej. Tylko w tym roku wziął udział w 15 spośród 20 akcji.

Jak oni rządzili: Oceń lokalnych polityków i zobacz aktualne wyniki

Zasady głosowania
Głosowanie w plebiscycie "Jak oni rządzili" odbywa się za pomocą SMS-ów. Do każdego samorządowca przypisano indywidualną treść SMS-a, którą trzeba wysłać na numer 72355 (koszt to 2,46 zł z VAT).
Aby oddać pozytywny głos, należy wybrać treść SMS-a z końcówką TAK. Negatywna ocena to treść z opcją NIE. Jedna osoba może wysłać dowolną liczbę SMS-ów.
Rywalizacja toczy się osobno pomiędzy radnymi danej gminy, powiatu, sejmiku województwa, a także pomiędzy prezydentami miast. Wspólny dla każdego powiatu jest ranking wójtów i burmistrzów.
Aktualne wyniki znajdują się na www.gloswielkopolski.pl
Plebiscyt trwa do wtorku, 28 października, do północy.

współpraca: Arkadiusz Dembiński, Agnieszka Kledzik, Daria Kubiak, Marcin Pomianowski, Michał Jędrkowiak, Małgorzata Kru-pa, Krzysztof Sobkowski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski