Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak oni rządzili: Czym zasłynęli wielkopolscy prezydenci?

Paulina Jęczmionka
"Głos" rozpoczął plebiscyt "Jak oni rządzili". Czytelnicy mogą oceniać pracę samorządowców. Kim są prezydenci wielkopolskich miast? Z czego słyną? Dziś prezentujemy ich sylwetki i historię.

Jak samorządowcy pracowali w mijającej kadencji? Co im się udało, a co było porażką? Na niecałe dwa miesiące przed wyborami "Głos" pyta o to mieszkańców. I przypomina, kto rządzi w regionie.

Ryszard Grobelny i Tomasz Malepszy - to oni najdłużej (od 1998 r.) zajmują fotele prezydenta w Wielkopolsce. Ten drugi - 68-letni prezydent Leszna z SLD - od 2002 r. wygrywa wybory w pierwszej turze. Ale w 2011 r. pierwszy raz nie otrzymał absolutorium z wykonania budżetu.

- Budżety prezydenta są proinwestycyjne - broni go Wojciech Rajewski, szef klubu radnych "Lewica". - Wystarczy wymienić remont drogi krajowej nr 5, drogi wojewódzkiej 323, budowę inkubatora przedsiębiorczości czy budownictwo komunalne i socjalne.

Jak oni rządzili: Oceń lokalnych polityków i zobacz aktualne wyniki

Radni gmin i miast z powiatu poznańskiego
Burmistrz/wójt z powiatu poznańskiego
Starostowie województwa wielkopolskiego
Prezydenci miast w Wielkopolsce
Radni sejmiku województwa wielkopolskiego
Radni powiatu poznańskiego

Opozycja wytyka Tomaszowi Malepszemu rosnące zadłużenie miasta. Teraz doszły jeszcze np. opóźnienia w wykończeniu sztucznego lodowiska przy stadionie Smoczyka.

Ryszard Grobelny, prezydent Poznania, którego konikiem (także naukowym) są finanse samorządu, również miał w tej kadencji problemy z absolutorium. Opozycja zarzucała mu m.in. złą reorganizację szkół czy opóźnienia w inwestycjach. Wśród tych ostatnich radni PiS wymieniali (w 2012 r.) wprowadzenie PEKI (Poznańska Elektroniczna Karta Aglomeracyjna). Ale burza rozpętała się w tym roku - kiedy uruchomiono PEKĘ. Z licznymi błędami.

- Przepraszam nie dlatego, że w mojej ocenie ktoś popełnił błędy, tylko dlatego, że znaleźliśmy się w sytuacji, która nie powinna mieć miejsca - mówił "Głosowi" Ryszard Grobelny. Ma on też jednak na koncie udane inwestycje, np. przedłużenie trasy szybkiego tramwaju, stworzenie nowej na Franowo, remont ul. Grunwaldzkiej, Bukowskiej.

Decyzje finansowe to także temat sporów w Koninie, którym od 2002 r. rządzi bezpartyjny Janusz Pęcherz. - Jeżeli ktoś w trzy lata zwiększa budżet o 15 proc., zwiększając wydatki na inwestycje, to znaczy, że jest perfekcyjnym menadżerem - tak chwali prezydenta Andrzej Rogowski, prezes Stowarzyszenia Samorządny Kalisz.

Jako sukcesy wymienia też np. program "Kalisz miastem pięknych szkół". Z kolei krytycy Pęcherza zarzucają mu m.in. rosnące zadłużenie i autopromocję za publiczną kasę. Ostatnio prezydent zaliczył też wpadkę, mówiąc oficjalnie, że "społeczeństwo nie jest gotowe na ścieżki rowerowe w centrum miasta". A podczas głosowania nad Funduszem Obywatelskim wygrał właśnie projekt ścieżek rowerowych.

Z pewnością taki pomysł poparłby Józef Nowicki (SLD), prezydent Konina od 2010 r., a prywatnie miłośnik kolarstwa. Jest chwalony za otwartość i umiejętność szukania kompromisu. Nawet opozycja docenia to, że miastu udało się odzyskać odszkodowanie od Skarbu Państwa (ok. 11 mln zł) za rozliczenie budowy drugiej przeprawy przez Wartę.

- Przerośnięta administracja, horrendalne premie dla szefów spółek miejskich i polityczna zmiana na fotelu wiceprezydenta to najpoważniejsze zarzuty pod adresem prezydenta - mówi z kolei Zofia Itman, radna PiS. Nowicki miał też spór z kupcami protestującymi przeciwko sprzedaży terenu, na którym handlują. Decyzję wycofano, ale co dalej - nie wiadomo.

Z protestem kupców, którzy nie zgadzali się na przebudowę ul. Kossaka, musiał też zmierzyć się prezydent Piły (od 2010 r.) Piotr Głowski z PO. Krytykowano go za pomysł prywatyzacji przedszkoli. W tej sprawie zmienił zdanie. Chwalony jest jednak za gruntowną przebudowę miasta. Przez cztery lata powstały nowe drogi, ronda i ścieżki rowerowe. Obecnie trwa rewitalizacja Parku na Wyspie.

O ważnych inwestycjach mówi też, chwaląc Jarosława Urbaniaka z PO, prezydenta Ostrowa Wlkp., rządząca koalicja PO-PiS. Wyremontowano wiadukty kolejowe, oddano Park Technologiczny, a teraz kończy się budowa ostatniego odcinka wewnętrznej ramy komunikacyjnej. Ale przeciwnicy zarzucają prezydentowi upolitycznienie samorządu. Urbaniak ma też na koncie wpadkę ze sprawą utworzenia w mieście Wyższej Szkoły Inżynierskiej. Władze zaangażowały się w pomysł, który niemal od razu upadł.

W Gnieźnie, jak w Koninie, prezydent jest z SLD. Od 2006 r. rządzi tu Jacek Kowalski. Sam uważa, że jego ważnym dokonaniem jest rewitalizacja (z unijnej pożyczki) targowiska. Kilka lat temu mówił jednak nie tylko o remoncie tego miejsca, ale i rynku, który ma stać się "salonem". Póki co, tego nie widać.

Współpraca: M. Kurzajczyk, D. Andruszkiewicz, M. Weiss, B. Pieczyńska, A. Kledzik, P. Brzeźniak

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski