Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak oszczędzić na prądzie? Jest na to sposób!

Monika Kaczyńska
Chłodziarko-zamrażarka, kuchenka elektryczna, pralka, telewizor czy komputer to urządzenia, które działając przez wiele godzin pochłaniają najwięcej energii w statystycznym gospodarstwie domowym. Jak się okazuje, żeby zmniejszyć rachunki za prąd - nawet do kilkuset złotych rocznie - wystarczy zmienić kilka przyzwyczajeń.

Wydatki na prąd pochłaniają coraz większą cześć budżetu nie tylko dużych firm i przedsiębiorstw. Odczuwalne są również w portfelu statystycznego Kowalskiego.

Jednak winna wysokim rachunkom nie jest tylko cena prądu, ale także niewłaściwa eksploatacja i dobór urządzeń.
- Wysoka cena nie gwarantuje możliwe najniższych rachunków - zwraca uwagę Tomasz Żelazny z OleOle.pl, sklepu internetowego ze sprzętem RTV/AGD i elektroniką użytkową. - Ważny jest sposób eksploatacji sprzętu, a także odpowiednio dobrane do potrzeb parametry urządzeń - dodaje.

Żarłoczna lodówka
Domowym urządzeniem, które zużywa najwięcej energii, jest lodówka. Odpowiedzialna jest za około 28 proc. wykorzystanej w domu energii.

W rocznym podsumowaniu za jej utrzymanie statystyczny Kowalski zapłaci od około 150 zł wzwyż. Bardzo stary model może pobierać nawet 10-krotnie więcej energii . W takich wypadkach warto się zastanowić, czy sprzętu po prostu nie wymienić na nowy.

Planując zakup, trzeba zwrócić uwagę na funkcjonalność urządzenia, tj. rozłożenie półek, sposób oświetlenia czy funkcje zapobiegające osadzaniu się szronu.

Spore znaczenie ma także rozmiar, wygląd, a przede wszystkim cena. Zużycie prądu i klasę energetyczną, choć należą do istotnych cech, tak naprawdę można rozważyć na końcu. Przy wyborze warto kierować się zdrowym rozsądkiem i chłodną kalkulacją. Bywa, że lepiej zdecydować się na zakup urządzenia AGD w klasie A++, niż A+++, gdyż różnica w cenie może zwrócić się dopiero po kilkunastu latach. Szanse, że lodówka posłuży aż tak długo, są jednak raczej niewielkie.

Na ograniczenie zużycia energii istotnie wpłynie sposób, w jaki lodówki używamy.

- Lodówkę należy ustawić z dala od źródeł ciepła oraz jak najszybciej pozbywać się grubej warstwy lodu, co zdecydowanie pomaga utrzymanie optymalnej temperatury urządzania. Lodowa pokrywa powyżej pół centymetra powoduje wzrost zużycia energii - mówi Żelazny. Warto również dbać o porządek w jej wnętrzu.

Tanie pranie i gotowanie
Oszczędności można również poczynić, wybierając czajnik elektryczny z płytą grzejąca zamiast grzałki, czy przy kolejnych praniach - wykorzystując w pełni ładowność bębna.

Modne i wygodne w utrzymaniu płyty grzewcze również mogą przyczynić się do poczynienia oszczędności. Elektryczne płyty indukcyjne zużywają ponad 90 proc. energii do podgrzewania, podczas gdy płyty ceramiczne czy gazowe większość ciepła oddają do otoczenia.

Salon pod lupą
Prawdziwymi pożeraczami energii są również komputery i telewizory. Rzadko bywa, aby nowe urządzenia były fabrycznie skonfigurowane w ten sposób, aby pobierać mało energii. Warto więc zadbać o to we własnym zakresie.

Czasami wystarczy zmniejszyć jasność ekranu telewizora, czy przełączyć urządzenie w stan czuwania, albo pamiętać o wyciągnięciu wtyczki z gniazdka przed wyjściem z domu, lub choćby przed dłuższym wyjazdem.

Włączony komputer, na którym nie jest uruchomiony żaden program, pobiera około 70-80 watów. Aby nieco zaoszczędzić, wystarczy jedynie ustawić urządzenie w tryb uśpienia przy podłączonym zasilaniu.

W opcjach sprzętu można również zdefiniować wyłączanie dysku, co jeszcze bardziej zredukuje koszty.

Kolejny pożeracz energii to odbiornik telewizyjny. Przecież nie musi on być ustawiony na pełną jasność ekranu. Wybranie minimalnej lub chociażby średniej jasności monitora może zredukować pobór prądu nawet powyżej 60 proc.

W tej grupie urządzeń odpowiadających za multimedia największe zużycie energii ma telewizor plazmowy. W porównaniu z odbiornikiem LCD różnice w poborze energii mogą wynieść nawet 50 proc.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski