Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak popełnić samobójstwo? Przewrotna akcja w internecie

Marta Danielewicz
Adam Czabański: - Akcja blogerów jest z pewnością jakimś sposobem na dotarcie do młodych osób, które myślą o samobójstwie
Adam Czabański: - Akcja blogerów jest z pewnością jakimś sposobem na dotarcie do młodych osób, które myślą o samobójstwie
Jak popełnić samobójstwo? - miesięcznie 1600 osób w Polsce wpisuje taką frazę w Google. Rocznie na swoje życie targa się 6 tys. osób. Polscy blogerzy, by zapobiec wzrostowi tych statystyk, zapoczątkowali nietypową akcję, do której włączył się także "Głos Wielkopolski".

Na swoich blogach umieszczają artykuły o nazwie "Jak skutecznie popełnić samobójstwo". Jednak zamiast metod, jak tego dokonać, są słowa wsparcia i numery telefonów zaufania. Na ten temat rozmawiamy z dr. hab. Adamem Czabańskim z Katedry Nauk Społecznych UAM i Pol. Towarzystwa Suicydologicznego.

Jak Pan doktor ocenia akcję blogerów? Czy taka partyzantka w internecie ma jakiś sens?
Jest to z pewnością jakiś sposób dotarcia do młodych ludzi, którzy myślą o popełnieniu samobójstwa. Każdy sposób jest dobry, by dać znać, że są inne sposoby, by rozwiązać dany problem i komuś pomóc. To ciekawy trend.

Ale czy nie ma obawy, że w ten sposób zamiast komuś pomóc, jeszcze bardziej zaszkodzimy?
Skądże! Na takie strony trafią z pewnością osoby, które są na krawędzi, które nie są do końca zdecydowane w tym, by targnąć się na swoje życie. Jeśli informacje zawarte na tych blogach są aktualne i rzetelne, nie ma obawy, że ktoś się zrazi i straci kompletnie zaufanie.

Zaufanie jest ważne w przypadku osób, które myślą o samobójstwie?
Najważniejsza jest rozmowa, o której dziś zapominamy. Osoba, która ma problemy, musi wiedzieć, że jesteśmy po jej stronie. Rocznie w Polsce jest popełnianych ok. 6 tys. samobójstw. 10 razy więcej jest prób samobójczych. A jeśli chodzi o młodzież w wieku od 15-20 lat, ta liczba wzrasta parokrotnie. Na jedno samobójstwo przypada 50 prób!

Jak popełnić samobójstwo? Akcja została zapoczątkowana przez blogerów

Czym jest to spowodowane?
W tym wieku jesteśmy najbardziej wrażliwi. Młodzież ma dużo kompleksów, jest wyczulona na każdą negatywną opinię na ich temat. To tak, jak zdjąć z nas skórę i wywiesić na wietrze. Reagujemy na nawet na najmniejszy podmuch wiatru. Czujemy się też wtedy bardziej samotni. Niestety, ale wciąż nauczyciele nie wiedzą, jak reagować w takich sytuacjach. Nie każdy zna numer telefonów zaufania.

Jakie działania dałyby więc lepszy efekt?
Taka partyzantka blogerów jest fajna, ale potrzebna jest jeszcze oficjalna akcja, szkolenia dla nauczycieli. W innych krajach działa Narodowy Program Zapobiegania Samobójstwom, co już daje wymierne efekty. W Wielkiej Brytanii i krajach skandynawskich statystki rocznie popełnianych samobójstw spadły o 20 procent.

Na czym by taka akcja polegała?
Byłyby to szerokie działania, ale przede wszystkim upowszechniające wiedzę na temat samobójstw. Informacje, gdzie i do kogo można się zgłosić po konkretną pomoc, jeśli takie myśli samobójcze wystąpią.

Telefony zaufania:
116 123- Telefon zaufania dla osób dorosłych w kryzysie emocjonalnym
22 425 98 48- Telefoniczna pierwsza pomoc psychologiczna
116 111 - Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży
801 120 002- Ogólnopolski telefon dla ofiar przemocy w rodzinie "Niebieska Linia"
800 112 800- "Telefon Nadziei" dla kobiet w ciąży i matek w trudnej sytuacji życiowej.

Jak popełnić samobójstwo? Przewrotna akcja w internecie. Jak Wam się podoba?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski