Jak powstaje fabryka Volkswagena we Wrześni – nowe zdjęcia

  Jak powstaje fabryka Volkswagena we Wrześni – nowe zdjęcia

  Piotr Robakowski

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Tak wygląda nowa fabryka Volkswagena we Wrześni, której uruchomienie planowane jest na październik tego roku
  1/8
  przejdź do galerii

  Tak wygląda nowa fabryka Volkswagena we Wrześni, której uruchomienie planowane jest na październik tego roku ©Volkswagen Poznań

  Za niespełna sześć miesięcy z nowej fabryki Volkswagena w Białężycach koło Wrześni wyjadą pierwsze dostawcze egzemplarze nowego dostawczego Craftera. Rocznie powstawać będzie tu 100 tys. pojazdów, które trafią do klientów na całym świecie.
  - Obecnie trwa wyposażanie całej fabryki w urządzenia produkcyjne – mówi Jens Ocksen, prezes Volkswagen Poznań. - Mamy już dokonane pierwsze odbiory techniczne, a personel zakładu, liczący obecnie prawie 1300 osób, przechodzi szkolenia – dodaje. Nowy zakład koło Wrześni wykończony jest już w blisko 80-procentach. W najbliższym czasie ruszy wstępna produkcja około 1500 pojazdów, która pozwoli na wdrożenie i dopracowanie systemu produkcyjnego, przeszkoli załogę i w pełni skalibruje maszyny. Gdy w październiku ruszy produkcja seryjna wszystko musi działać jak w zegarku.
  Na terenie fabryki działać będzie nowoczesna spawalnia, lakiernia, jak również hala montażu, w której powstawać będzie Crafter występujący w kilkudziesięciu wariantach. Będzie też park dostawców i hala samochodów specjalnych w których produkowane będą auta na indywidualne zamówienia. W centralnym punkcie fabryki znajdują się biura. Taka lokalizacja gwarantuje szybki dostęp do poszczególnych hal produkcyjnych. Teren inwestycyjny zakupiony przez Volkswagena zajmuje powierzchnię ponad 220 hektarów, ale fabryka wykorzystuje obecnie tylko połowę. Mamy więc bardzo dużo miejsca na ewentualną rozbudowę w przyszłości, co pokazuje nadzieje i oczekiwania jakie łączymy z tym obiektem – mówi Ralf Nitzschke, szef fabryki we Wrześni. W szczytowym okresie budowy pracowało przy niej blisko 3500 pracowników, a w ciągu niespełna dwóch lat przewinęło się przez nią blisko 19 tys. pracowników. Na wykonanych na początku kwietnia zdjęciach widać jak ogromna jest to inwestycja.
  Na uwagę zasługuje poziom automatyzacji, która w przypadku spawalni wyniesie do 70-procent. Firma poszukuję zatem operatorów maszyn, i urządzeń, blacharzy, lakierników natryskowych, ale także specjalistów finansowych, kontrolingu i rachunkowości. Docelowo praca znajdzie tu 3000 osób, a prace prowadzone będą w systemie trzyzmianowym. Po osiągnięciu pełnym możliwości produkcyjnych bramę fabryki opuszczać będzie 17 aut na godzinę, czyli 380 na dobę. Rocznie produkowanych będzie tu blisko 100 tys. pojazdów dostawczych.

  Czytaj treści premium w Głosie Wielkopolskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  PREMIERY

  SAMOCHODY UŻYWANE

  PRZEPISY

  PORADY

  RAPORTY