Jak program "Rodzina 500 Plus" wpłynie na życie rodzin...

  Jak program "Rodzina 500 Plus" wpłynie na życie rodzin wielodzietnych?

  Paulina Jęczmionka

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Sylwia i Szymon Wytykowski, prezes wielkopolskiego oddziału Związku Dużych Rodzin 3+, mają siedmioro dzieci. Najstarsza Zuzanna skończyła niedawno 18
  1/3
  przejdź do galerii

  Sylwia i Szymon Wytykowski, prezes wielkopolskiego oddziału Związku Dużych Rodzin 3+, mają siedmioro dzieci. Najstarsza Zuzanna skończyła niedawno 18 lat, więc 500 zł jej nie przysługuje. Najmłodsza Julia ma cztery lata. Wśród rodzeństwa są cztery dziewczynki i trzech chłopców ©archiwum rodzinne

  Ubrania, meble, kino, basen, zajęcia pozalekcyjne - na to rodzice chcą wydać świadczenie wychowawcze. Jednym 500 zł da większą swobodę w codziennych zakupach, drugim pozwoli na dodatkowe wydatki.
  Ponad 351 tysięcy dzieci może objąć w Wielkopolsce program "Rodzina 500 Plus". W samym Poznaniu mowa o co najmniej 50 tysiącach dzieci. Kilkanaście procent z nich wychowuje się w rodzinach wielodzietnych, czyli z trojgiem lub więcej pociech. Tu wszystko mnoży się razy wiele. Także 500 zł miesięcznie.

  POLECAMY: 500 Plus w Wielkopolsce. Sprawdź, gdzie złożyć wniosek!

  - Bardzo cieszę się z wprowadzenia tego programu, bo będzie dla nas ogromnym wsparciem - przyznaje Ilona Kanduła z Ptaszkowa koło Grodziska Wielkopolskiego, mama Kingi, Darii, Klaudii oraz Weroniki. - Wydatków w licznej rodzinie jest dużo, a każdy rodzic chce, aby jego dzieciom niczego nie zabrakło. Mam nadzieję, że "Rodzina 500 Plus" pomoże nam zapewnić wszystko, czego będzie im trzeba.

  A zwykle im większe dzieci, tym więcej potrzeb. Zarówno takich codziennych, stałych, jak i dodatkowych. I wcale nie chodzi o pomoc socjalną, a docenienie i inwestowanie w rozwój. - Do tej pory w Polsce po prostu trudno było być rodziną, państwo jej długofalowo nie wspierało - uważa Szymon Wytykowski, prezes wielkopolskiego oddziału Związku Dużych Rodzin 3+, ojciec siedmiorga dzieci, wśród których najstarsza Zuzanna skończyła niedawno 18 lat, a najmłodsza Julia ma cztery. - Demografii nie poprawią jednorazowe akcje, ale właśnie stały program wsparcia. By rodziny miały pewność, że mimo zmiennych okoliczności, ktoś w nie inwestuje. By nigdy nie zostały same. Pierwszy raz mamy do czynienia z takim założeniem i świadczeniem dla rodziny, dlatego że jest rodziną, a nie z pomocą ubogim - dodaje.

  Szymon Wytykowski prowadzi własną działalność gospodarczą, każdy miesiąc przynosi inne zarobki, więc nie jest pewien, na ile dzieci świadczenie mu przysługuje. Szacuje jednak, że przy jednej pełnoletniej córce, pieniądze dostanie piątka. A to oznacza 2500 zł miesięcznie. Taka kwota da nieco większą swobodę w codziennych wydatkach. To, że małżeństwo wydaje wszystko na dom i dzieci, się nie zmieni.

  - Postanowiliśmy z żoną, że część pieniędzy będziemy przeznaczać na miesięczne kieszonkowe dla trójki najstarszych dziewczynek - mówi Szymon Wytykowski. - Do tej pory co pewien czas odkładały jakieś zaskórniaki na własne marzenia, drobne przyjemności. Chcemy, żeby teraz zaczęły uczyć się gospodarować i planować codzienne wydatki, czyli na przykład kupić zeszyt, gdy się skończy czy inne przybory potrzebne do szkoły.

  Ojciec siedmiorga dzieci liczy również, że teraz częściej uda się całej rodzinie skorzystać z atrakcji w czasie wolnym, jak np. basen, kino, a także zajęć dodatkowych dla pociech. Nie zamierza jednak odkładać pieniędzy na lokatę ani oszczędzać na wspólne wakacje. - Odkładanie świadczenia wychowawczego nie wydaje mi się zasadne. Ono ma poprawiać codzienne funkcjonowanie rodziny i pozwolić na lepsze planowanie, ustabilizowanie domowego budżetu - mówi prezes wielkopolskiego Związku Dużych Rodzin 3+.
  1 »

  Czytaj treści premium w Głosie Wielkopolskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (7)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Strona rządowa - http://rodzina500plus.gmina.pl

  Agnieszka (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

  Ministerstwo uruchomiło stronę do składania wniosków rodzina500plus.gmina.pl
  Ja już złożyłam , bo można tam złożyć wniosek bez wychodzenia z domu.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Wypłata „PiS+500” powinna być obligowana zaświadczeniem o uczestnictwie w wyborach

  Kasa wprost od państwa, więc powinni utożsamiać się i z tym państwem (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 2

  W wielu poważnych krajach, i na wskroś demokratycznych, jest przymus uczestnictwa obywateli w wyborach! Dlaczego nie ma w Polsce równoważnego wymogu? „PiS+500“ jest ustawą perfekcyjną i wiekopomną!...rozwiń całość

  W wielu poważnych krajach, i na wskroś demokratycznych, jest przymus uczestnictwa obywateli w wyborach! Dlaczego nie ma w Polsce równoważnego wymogu? „PiS+500“ jest ustawą perfekcyjną i wiekopomną! Inwestowanie w dzieci jest wprawdzie inwestycją długoterminową, ale rentowną po jakimś czasie i dla każdego Natomiast rodzina na tym zdjęciu jest bombowa, i zarazem wyjątkowo trafnym, że otrzymają spory zastrzyk finansowy. Brawo myślicielom PiSu i pomocnikom!

  Słówko do@MrKuba65, i jest poniżej. Po transformacji ustrojowej minęło 25 lat, czyli 300 m-cy. PiS w tym okresie rządził zaledwie 18 m-cy. Kto zatem przez pozostałe 282 m-ce (23,5 lat) Tobie wodzował? Dane postu nie odbiegają od prawdy. Jednakże, prawdę należało konsekwentnie wypisywać przez 20 lat i z 20 lat wcześniej, a nie stać w pozycji klakierskiej. Rozum się ma, albo nie. W każdym bądź razie rozum nie jest zależnym od parametru PiSu, i od kiedy ten przy władzy.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Tylko i wyłącznie powiększy i wzmocni już istniejący elektorat PIS. Tyle w temacie.

  ff.1 (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 4

  j.w.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Znowu robią z nas głupków

  MrKuba65 (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 5

  Rządzący zabiorą wszystkim po 700 PLN żeby dać niektórym 500 PLN.
  Urośnie armia urzędników do tego rozdawnictwa.
  Przemilcza się gorliwie fakt nierewaloryzowanej od 10 lat KWOTY WOLNEJ OD...rozwiń całość

  Rządzący zabiorą wszystkim po 700 PLN żeby dać niektórym 500 PLN.
  Urośnie armia urzędników do tego rozdawnictwa.
  Przemilcza się gorliwie fakt nierewaloryzowanej od 10 lat KWOTY WOLNEJ OD PODATKU dla k a ż d e g o podatnika która powinna wynosić 13.492 PLN na głowę a tera wynosi 3.091 PLN ! W Anglii kwota wolna jest 20 RAZY większa niż w Polsce !! polskabieda.com
  DO PRZEMYŚLENIA DLA WSZYSTKICH :
  1.Kwota wolna od podatku powinna być gwarantowanym minimum socjalnym umożliwiająca godne przeżycie (czyli musi wystarczyć na jedzenie ubranie i opłatę mieszkania).

  Wszelkie daniny dla Państwa dopiero powyżej tej kwoty.

  2.W normalnym kraju kwota wolna od podatku jest po to żeby obywatel miał minimum socjalne.
  W krajach europejskich dominują progresywne stawki podatku, przekraczające nawet 50 proc. (Szwecja 57 proc., Portugalia 56,5 proc., Holandia 52 proc.).

  3.W wielu krajach wysokie stawki podatkowe połączone są z dużymi kwotami wolnymi od podatku. W tym zestawieniu na pierwszym miejscu znajduje się Cypr z kwotą 19,5 tys. euro, w drugiej na tej liście Finlandii kwota wolna od podatku wynosi 16,1 tys. euro, a w Wielkiej Brytanii ok. 13,5 tys. euro.
  W Polsce kwota wolna od podatku wynosi zaledwie ok. 750 euro.

  Polacy mają w UE najniższą kwotę wolną od podatków 3.091 zł !!

  4. Kwota wolna od podatku w Wielkiej Brytanii 10600 funtów (około 60 tys. zł).
  W Hiszpanii kwota ta jest 25 razy wyższa niż w Polsce (około 75 000 zł – 17707 Euro), na Cyprze prawie 30 razy (19 500 Euro), Finlandia – 16 100 Euro – około 67 400zł. Nawet w bankrutującej Grecji – 21 000 zł!

  5.Ale nie dość, że na podwyżkę kwoty wolnej nie mamy co liczyć, to jeszcze z roku na rok jest ona niższa. W ustawie podatkowej nie ma mechanizmu jej waloryzacji. W Polsce się łupi i straszy najbiedniejszych!

  6. Kto jest najmądrzejszym narodem na świecie? Żydzi? W Izraelu kwota wolna od podatku wynosi 62 400 szekli (53 760 zł) rocznie, czyli ta izraelska jest ponad 17 razy wyższa! Skala podatku od dochodów osobistych w Izraelu jest skrajnie progresywna. Od 10 procent do 48 procent. Nowy 50-procentowy próg wprowadzono w 2013 roku od dochodów powyżej 811 572 szekli (prawie 700 tysięczy zł) rocznie.

  7. Nawet kraje tzw. III Świata nie okradają tak swoich obywateli jak Polska !!

  Oto przykłady kwoty wolnej od podatku przeliczonej na złotówki: Kolumbia 47 512 zł , Ekwador 31 752 zł, Botswana 12 938 zł, Namibia 12.166zł, Maroko 11.171zł, Indie 10.015 zł, POLSKA - jedynie 3.091zł !!!!!

  8.Dlaczego Kambodża - najbiedniejszy kraj świata ma tę kwotę 3 razy wyższą niż Polska? Premier Kambodży podniósł kwotę wolną od podatku do 800 tys. rieli miesięcznie, co rocznie po przewalutowaniu wynosi ok. 8640 zł.

  W Polsce ta suma jest prawie trzy razy mniejsza.

  9.Polski sejm pod wodzą PO i PSL odrzucił projekt ustawy, która podwyższałaby próg dochodu wolnego od podatku. Parę dni temu PiS odrzucił w głosowaniu podwyższenie kwoty wolnej w Sejmie. W tej chwili nie trzeba płacić podatku dochodowego, jeśli w ciągu CAŁEGO roku nie zarobiliśmy więcej niż 3.091 zł. Zarabiając choćby złotówkę więcej, taki podatek trzeba już zapłacić.

  10.Oznacza to, że osoby na progu skrajnego ubóstwa, którzy miesięcznie zarabiają powyżej 257 zł, muszą część tej kwoty zwrócić państwu. Tymczasem w Kambodży, jednym z najbiedniejszych państw świata, kwotę wolną od podatku podniesiono. W tym azjatyckim państwie dochód narodowy na jednego mieszkańca w 2013 roku wyniósł ok.1 tys. dol. .W Polsce PKB jest 14 razy większe (dokładnie to 13.648/dol. na osobę)

  11.Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że diety polskich posłów są wolne od podatku dochodowego do wysokości 27 360 zł w skali roku!!! DLACZEGO???? Reszta polskiego społeczeństwa musi się zadowolić kwotą wolną od podatku, która jest blisko 9-razy niższa i wynosi zaledwie 3.091 zł.

  BRAWO POSŁOWIE !!!!! Co na to RZECZNIK PRAW i TRYBUNAL ?!?!!zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Idiota?

  NIE (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4

  KORWINISTA :))))

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ble ble

  haft (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 2

  Rodzina wielodzietna jest lepsza od rodziny składającej się z samotnej matki i dziecka lub dzieci.
  Tam będzie na zaskórniaki i basen, w rodzinie jw. nie będzie na ugotowanie obiadu.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  stateczność jako sposób na 500+

  aa (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 3

  Jak to powiedziała Pani Minister ? " Trzeba się ustatkować ", czy jakoś tak...

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Kulinarne podróże po Wielkopolsce

  Kulinarne podróże po Wielkopolsce

  Smartfon pod choinkę? Okazje w świątecznej ofercie Orange

  Smartfon pod choinkę? Okazje w świątecznej ofercie Orange