Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak radzi sobie sześciolatek w szkole? Sprawdziliśmy - bardzo dobrze

Anna Jarmuż
W pierwszej klasie wiele zajęć z dziećmi odbywa się na dywanie. Maluchy nie siedzą w ławkach przez pięć godzin dziennie
W pierwszej klasie wiele zajęć z dziećmi odbywa się na dywanie. Maluchy nie siedzą w ławkach przez pięć godzin dziennie Anna Jarmuż
- Ile głosek jest w wyrazie Karol? - pyta pierwszoklasistów pani nauczycielka. Dzieci liczą, a następnie - klaszcząc - dzielą wyraz na sylaby. Aby nie było nudno na dywanie, na którym odbywa się lekcja, pojawia się balonik, skakanki oraz ziarna białej i czerwonej fasoli. Wszystko obserwuje Miś Tropiciel - klasowa maskotka. Tak wygląda przykładowa lekcja w pierwszej klasie. I - mimo że połowa dzieci to sześciolatki, a druga połowa skończyła już siedem lat - na pierwszy rzut oka, trudno określić wiek uczniów.

Niektóre maluchy kręcą się w ławkach, bo nie mogą usiedzieć na miejscu, inne chcą często wychodzić do toalety, jeszcze innym zdarzy się zapłakać. Sytuacje takie dotyczą jednak zarówno sześcio- jak i siedmiolatków.

- Pierwszy miesiąc w szkole to dla dziecka okres adaptacyjny, bez względu na to, czy ma on 6 czy 7 lat musi zapoznać się ze szkołą i nauczycielami - tłumaczy Mariola Jasiak, wicedyrektor poznańskiej Szkoły Podstawowej nr 34 i nauczycielka nauczania zintegrowanego. - Tak, jak każdy człowiek jest inny, tak różne są dzieci. Jedne, aby się oswoić potrzebują więcej, a inne mniej czasu.

Czytaj także:

Sześciolatki do szkoły. Rodzice apelują "Ratujmy maluchy"

- Dzieci sześcioletnie radzą sobie trochę gorzej z logicznym rozumowaniem, wyciąganiem wniosków. Widać też różnice, jeśli chodzi o wyrażanie emocji - tłumaczy Iwona Brzoza, nauczycielka wychowania wczesnoszkolnego w Szkole Podstawowej nr 17 w Poznaniu. - Maluchy ten mają jednak ogromny zapał i potencjał. Przykład? Kiedy dzieci zaczynały pierwszą klasę nie czytały w ogóle, pod koniec roku w tekście predyspozycji osiągnęły lepszy wynik niż ten, który był wymagany w programie dla pierwszej klasy - 33 wyrazy przeczytane w ciągu minuty, na wymagane 24.

Dzieci w pierwszej klasie uczą się przede wszystkim przez zabawę. Podstawa programowa została już dostosowana do potrzeb młodszych - 6-letnich dzieci. W kształceniu zintegrowanym nie ma wyodrębnionych przedmiotów nauczania (z wyjątkiem wf-u, zajęć komputerowych i angielskiego) i nie stawia się ocen (nauczyciel daje jedynie rodzicom opisowe wskazówki o postępach dziecka). Uczniowie nie siedzą w ławkach przez pięć godzin dziennie. Część lekcji odbywa się na wykładzinie. Najmłodszych dzieci nie obowiązują także dzwonek. To nauczyciel wyznacza przerwę, kiedy widzi, że uczniowie jej potrzebują (np. kiedy 10 dzieci jednocześnie chce skorzystać z toalety).

Poznań: 6-latki powinny pójść do szkoły już teraz! - zachęcają urzędnicy

- Dzieci siadają w ławkach podczas zajęć plastycznych, kiedy piszą, czytają - wylicza Mariola Jasiak. - Chodzi o ich prawidłową postawę i względy bezpieczeństwa - wyjaśnia.

Jak tłumaczy Sławomir Stancelewski, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 17 w Poznaniu (szkoły, w której już od 3 lat uczy się duża liczba sześciolatków) wiele zależy od podejścia rodzica.

- Ważna jest współpraca ze środowiskiem lokalnym. Naszą szkołę odwiedza wielu przedszkolaków z pobliskich placówek. Prowadzimy też rozmowy z rodzicami. Gdy rodzic zobaczy jak, to wszystko naprawdę wygląda o wiele łatwiej mu podjąć decyzję o posłaniu sześciolatka do szkoły - stwierdza Sławomir Stanclewski.

Obawy ma jednak wielu rodziców. W tym roku na posłanie sześcioletniego dziecka do szkoły zdecydowało się ponad 5 tys. wielkopolskich rodziców. To 13,6 proc. wszystkich maluchów w tym wieku. Reszta rodziców postanowiła poczekać. Jeszcze w tym roku mają do tego prawo. Obowiązek obniżenia roku szkolnego wejdzie w życie dopiero we wrześniu 2014 r. Nie obejmie on jednak wszystkich dzieci z danego rocznika - jak była mowa na początku - ale sześciolatki, które przyszły na świat w pierwszej połowie 2008 r. (tj. w okresie od 1 stycznia do 30 czerwca). Pozostałe maluchy - urodzone w czasie od 1 lipca do 31 grudnia - obowiązkowo pójdą do szkoły dopiero we wrześniu 2015 r. (wraz z wszystkimi dziećmi sześcioletnimi urodzonymi w 2009 r.). W wyniku protestów rodziców reformę odkładano już dwa razy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski