Drzewa owocowe narażone są na choroby, co może znacznie pogorszyć jakość owoców oraz zmniejszyć ich ilość. Sprawdź jak ochronić drzewa na www.syngenta.pl

Choroby drzew owocowych - jaki oprysk wybrać?

Odpowiednia pielęgnacja i uprawa drzew owocowych gwarantuje obfite plony, dużych i słodkich owoców. Jakość zbiorów zależy bardzo ściśle od warunków atmosferycznych, przede wszystkim od temperatur oraz ilości słońca. Niemałe znaczenie ma jednak również kondycja samego drzewa i fakt, czy jest ono zdrowe. Sprawdź, jakie są choroby drzew owocowych i jak sobie z nimi radzić.

Dlaczego rośliny chorują?

Przyczyny chorób drzew owocowych mogą być różne. Najczęściej w sadach pojawiają się choroby grzybowe drzew owocowych, jednak przyczyną złego stanu roślin mogą być również bakterie, wirusy, a także atak ze strony pasożytów czy roztoczy. Za przyczynę chorób często podaje się również nieodpowiednie odżywienie roślin, a w efekcie niedobór witamin oraz makro i mikroelementów.

Choroby jabłoni

Jabłoń to gatunek, który najczęściej występuje w polskich sadach. Bardzo duże znaczenie mają cechy tego gatunku, które idealnie odpowiadają panującemu w Polsce klimatowi i warunkom glebowym. Jednak, oprócz umiejętności dopasowania się do panującego klimatu, jabłonie są również podatne na wiele chorób, które dotyczą jedynie tego gatunku. Choroby drzew owocowych, które dotyczą jedynie jabłoni, to między innymi:

  • Kwieciak jabłkowiec. Tego pasożyta można znaleźć na pąkach jabłoni, które zjada w najlepsze, pozostawiając po sobie dość duże otwory. Najlepszym momentem na spryskanie pąków jest moment ich pękania, wówczas łatwo pozbyć się pasożyta zanim zdąży wyrządzić szkody.
  • Brunatna zgnilizna jabłoni to kolejne schorzenie, które może zaatakować to drzewo. Jest to choroba grzybowa drzew owocowych, a bezpośrednim winowajcą jej występowania jest Moniliana Fructigena. W wilgotnych warunkach w porze ciepłej następuje rozwój choroby. Objawy są widoczne dopiero na powierzchni dojrzałych owoców.
  • Parch jabłoni najczęściej dotyka liści, jednak może przenieść się także na inne części rośliny. Pokrywa zarażoną powierzchnię brunatnymi plamami. Jeśli choroba rozprzestrzeni się na owoce, może doprowadzić do ich całkowitego zgnicia. Eksperci z Syngenty polecają opryski chemiczne oraz palenie zakażonych owoców.
  • Mączniak prawdziwy jabłoni to kolejna choroba wywołana przez grzyby. Może zaatakować zarówno liście, jaki pąki oraz owoce. Charakteryzuje się białym nalotem przypominającym mąkę. Aby zmniejszyć zasięg choroby, najlepiej na bieżąco usuwać zarażone pędy.

Drzewa owocowe, choroby

Jednak nie tylko jabłonie są dotykane przez choroby, dotyczy to także innych gatunków drzew owocowych. Do najczęściej spotykanych chorób wśród drzew owocowych należą:

  • Bawełnica korówka - to choroba kory drzew owocowych. Występuje głównie na pniach i gałęziach pokrywając je białym nalotem. Aby skutecznie ją zwalczyć najlepiej wykonać oprysk w porze jesiennej.
  • Rak drzew owocowych. Ta choroba w największym stopniu dotyczy jabłoni i gruszy. Bezpośrednią przyczyną tej choroby może być uszkodzenie mechaniczne rośliny, a jej głównym objawem jest pojawienie się na powierzchni rośliny kulistych owocników bądź zarodników. Więcej na temat tej choroby przeczytasz na stronie Syngenty.
  • Zaraza ogniowa to kolejna choroba drzew owocowych. Jest to choroba wywołana przez bakterie, a dotyka wszystkie części drzewa, które znajdują się ponad powierzchnią ziemi. W wyniku tej choroby kwiaty ciemnieją i zasychają bądź więdną. Części rośliny, które zostały porażone chorobą powinny zostać obcięte i spalone, aby ochronić całą roślinę przez zarażeniem.

Drzewa owocowe, oprócz typowych dla siebie chorób narażone są również na szkodniki, które zagrażają wszystkim roślinom. Jednym z nich są mszyce, które atakują zarówno drzewa, jak i inne rośliny. Rozwijają się przez całe lato i są bardzo trudne do wytępienia, dlatego w okresie letnim należy bardzo dokładnie obserwować drzewo. Eksperci z Syngenty polecają uważną i regularną obserwację drzew, która tuż obok oprysków pomoże zdusić chorobę w zarodku.