Jak rozliczyć i gdzie złożyć PIT za 2013 rok? [LISTA DORADCÓW PODATKOWYCH]

Milena Kochanowska
Wybór formularza podatkowego zależy od rodzaju przychodów uzyskanych przez nas w ubiegłym roku.

Podatnicy, za których rozliczenie sporządza zakład pracy lub ZUS na formularzu PIT-40, nie rozliczają się indywidualnie. Będą jednak musieli dodatkowo złożyć roczne zeznanie, jeśli będą chcieli rozliczyć się wspólnie z małżonkiem lub skorzystać z odliczeń od dochodu bądź podatku. Pozostali podatnicy rozliczają się na formularzach: PIT-36L, PIT-36, PIT-37, PIT-38 lub PIT-39. Czasami powinni złożyć ich kilka. Na przykład osoba osiągająca przychody ze stosunku pracy i przychody z działalności gospodarczej opodatkowane podatkiem liniowym złoży PIT-36L i PIT-37. Osiągający przychody z najmu, opodatkowane podatkiem zryczałtowanym, a prócz tego mający przychody z pracy, złożyły z ryczałtu deklaracje PIT-28, a do 30 kwietnia złożą PIT-37.

Gdy wysyłamy PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38 i PIT-39 przez internet jako swego rodzaju podpis traktowane są nasze unikalne cechy osobowe: imię, nazwisko, data urodzenia, NIP, PESEL oraz kwota przychodu wskazana w zeznaniu lub rocznym obliczeniu podatku za 2012 r.

Przepisy ordynacji podatkowej dają nam możliwość wystąpienia z wnioskiem do naczelnika urzędu skarbowego o odroczenie terminu złożenia zeznania rocznego, ale tylko w przypadkach uzasadnionych ważnym interesem podatnika lub interesem publicznym. Kryteria te nie zostały precyzyjnie określone. To naczelnik urzędu skarbowego będzie więc musiał rozstrzygnąć, czy nasze argumenty można zaliczyć rzeczywiście do tych ważnych.

Jeżeli złożymy zeznanie roczne po terminie, musimy liczyć się z przykrymi konsekwencjami. Gdy sami przyznamy się do winy i urząd skarbowy nie wykryje, że nie złożyliśmy PIT-u terminowo, konsekwencje mogą ograniczyć się tylko do wpłacenia razem z podatkiem odsetek w wysokości przewidzianej przez ustawę Ordynacja podatkowa. Dodatkowo możemy jeszcze zostać ukarani mandatem do wysokości 2772 zł. W znacznie gorszym położeniu znajdzie się podatnik, którego niesolidność wykryje urząd. Ten, prócz odsetek od zaległości podatkowej, będzie musiał zapłacić wyższą grzywnę - może ona wynieść nawet 27 720 zł.

Pod pewnymi warunkami od dochodu odliczymy: składki na ubezpieczenie społeczne; wydatki na cele rehabilitacyjne oraz ułatwienie wykonywania czynności życiowych; ulgę internetową (nie więcej niż 760 zł); darowizny przekazane organizacjom prowadzącym działalność pożytku publicznego lub kultu religijnego (nie więcej niż 6 proc. naszego rocznego dochodu); wydatki na spłatę odsetek od kredytu (pożyczki) na sfinansowanie inwestycji mającej na celu zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych (kontynuacja); wydatki na nabycie nowych technologii (ulga przeznaczona dla przedsiębiorców). Od podatku niektórzy z nas odliczą natomiast: składki na ubezpieczenie zdrowotne; wpłaty na rzecz organizacji pożytku publicznego (1 proc.); oszczędzanie w kasie mieszkaniowej (kontynuacja); ulgę na wychowanie dziecka (na jedno dziecko 92,67 zł miesięcznie).

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie