Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak rozwiązać problem słabych ocen z matematyki? Zlikwidować matematykę!

Monika Kaczyńska
Łukasz Gdak
Z raportu Najwyżej Izby Kontroli wynika to co jest wiedzą właściwie powszechną - matematycznych ignorantów nam przybywa, uczniowie maturę z matematyki oblewają niemal powszechnie, a system nie sprzyja nauczaniu królowej nauk.

Do tego stopnia, że blisko połowa uczniów (42 proc.) ma na świadectwie ocenę dopuszczającą. Przykra sytuacja, zwłaszcza, że brak znajomości matematyki stanowi barierę w dostępie do bardzo poszukiwanych zawodów politechnicznych.

Niejeden prawdziwy inżynierski talent nie rozwinął się w pełni z powodu braku znajomości całek. Osobiście znam przynajmniej dwa takie przypadki.

Wydawać by się mogło, że po takim raporcie gremia mądrych i mądrzejszych zaczną radzić co zrobić, by matematyki uczyć skuteczniej. Otóż nie. Sposób na rozwiązanie problemu jest prostszy - zawiesić maturę z matematyki. Nie będą zdawać - nie będą oblewać. Proste? Proste. Obśmiewana propozycja stłuczenia termometru w celu zlikwidowania gorączki jak widać wciąż jest żywa.

I choć maturę z matematyki zdawałam z przymusu, a nauczono mnie jej poprzez pokonanie mojego czynnego i biernego oporu, dziś się z tego szczerze cieszę. Choćby dlatego, że wiem co to jest silnia i mogę tą wiedzą zaimponować pewnemu 10 -latkowi. A to już coś.

Norwescy naukowcy analizując tysiące testów badających iloraz inteligencji mają poważne obawy, że począwszy od urodzonych w roku 1975 każdy kolejny rocznik jest coraz mniej bystry. I choć chciałabym wierzyć, że to efekt niedoskonałości testów - patrząc na rzeczywistość mam przekonanie, że zwyczajnie głupiejemy.

Argumenty używane przez ruchy antyszczepionkowe, silna wiara w przedziwne, często niebezpieczne metody „leczenia” to nic innego jak skutek braku wiedzy.

A kolejne pokolenia uczniów i rodziców wciąż krzyczą o zbędności kolejnych dziedzin wiedzy. Na co komu się przyda genetyka, biochemia, fizyka, o niepraktycznej matematyce już nie wspominając? Otóż są niezbędne. Absolutnie niezbędne. By zrozumieć świat.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski