Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak się zmienił Poznań przez ostatnie 25 lat? Napisz o tym ciekawą pracę

Bogna Kisiel
- Praca ma dotyczyć różnych aspektów życia miasta - mówi Tomasz Kayser, członek kapituły konkursowej
- Praca ma dotyczyć różnych aspektów życia miasta - mówi Tomasz Kayser, członek kapituły konkursowej Waldemar Wylegalski
Studenci i doktoranci do piór. Pracę należy napisać i obronić w ciągu trzech lat. Ma dotyczyć przemian, które dokonały się w ciągu ostatnich 25 lat.

Fundacja Rozwoju Miasta Poznania, Instytut Historii UAM i Poznańskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk ogłaszają konkurs na prace magisterskie i doktorskie, poświęcone zmianom, jakie zaszły w Poznaniu po 1989 r.

- Ćwierćwiecze to jest dobry czas na refleksję nad tym, co stało się w mieście i jak to wpłynęło na chwilę obecną - uważa Tomasz Kayser, radny PRO i członek kapituły konkursowej. - Warto zastanowić się, co było tym czynnikiem sprawczym, który w tak krótkim czasie zmienił Poznań i Polskę. Celem konkursu jest pokazanie charakteru i dynamiki zmian, które zaszły w stolicy polskiej samorządności. Wskazanie stojących u ich źródeł czynników, mechanizmów, osób oraz przedstawienie wpływu tych zmian na funkcjonowanie dzisiejszego i przyszłego Poznania.

T. Kayser przypomina, że jeszcze w latach 90. chciano zlikwidować ostatnie połączenie z lotniska Ławica do Warszawy. Dziś trudno w to uwierzyć, gdy patrzy się na nowoczesny port lotniczy.

Tadeusz Kieliszewski, radny i członek zarządu miasta w latach 1990-1994, przypomina, że w tamtych czasach, gdy poznaniacy burzyli się na zimne kaloryfery w domach, to wojewoda musiał wydawać postanowienie o włączeniu ogrzewania.

- Na każdym kroku są zmiany, także mentalnościowe - twierdzi T. Kieliszewski. - Nie mieliśmy świadomości, że możemy decydować o tak wielu sprawach. W radzie uczyliśmy się miasta.

Organizatorom konkursu zależy, by pobudzić młodych ludzi do badania najbliższej okolicy, regionu. - Praca ma dotyczyć różnych aspektów życia miasta - wyjaśnia T. Kayser. Natomiast prof. Józef Dobosz, dyrektor Instytutu Historii UAM, mówi: - Chodzi o zmiany w Poznaniu, ale jeśli ktoś połączy je z aglomeracją poznańską czy porówna Poznań z inną aglomeracją, to nikt się nie pogniewa.

Prof. J. Dobosz podkreśla, że jest to konkurs otwarty, nie ogranicza się tylko do studentów poznańskich uczelni. W konkursie mogą wziąć udział studenci i doktoranci, którzy przygotują i obronią pracę między 1 stycznia 2016 r. a 15 grudnia 2019 r. Należy je nadesłać do końca 2019 r.

- Naszym założeniem jest pobudzenie do podjęcia badań związanych ze zmianami w ostatnim 25-leciu, a także docenienie prac, które już powstały, a łączą się z tą tematyką - wyjaśnia prof. Danuta Konieczka-Śliwińska z UAM. - Zakładamy, że prace będą miały charakter wielodyscyplinarny, czyli będzie to spojrzenie na przemiany w okresie 25 lat z różnych perspektyw. Konkurs adresujemy więc do wszystkich - historyków, geografów, socjologów, historyków sztuki czy studentów architektury.

Prace oceni kapituła. W jej skład, obok stałych członków, wejdą zaproszeni eksperci z różnych dziedzin. Na zwycięzców czekają nagrody. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi w 2020 r.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Jak się zmienił Poznań przez ostatnie 25 lat? Napisz o tym ciekawą pracę - Głos Wielkopolski

Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski