Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak sprawdzić, czy szef płaci na nasz ZUS?

Milena Kochanowska
Każdy z nas ma prawo sprawdzić swojego pracodawcę w ZUS-ie, możemy to robić nawet raz w miesiącu
Każdy z nas ma prawo sprawdzić swojego pracodawcę w ZUS-ie, możemy to robić nawet raz w miesiącu Arkadiusz Gola
Nie zawsze jesteśmy pewni tego, czy pracodawca płaci nasze składki na ubezpieczenia społeczne. Możemy to jednak sprawdzić!

1 Czego się dowiemy? Nie możemy co prawda dowiedzieć się w ZUS-ie, czy pracodawca płaci konkretnie nasze składki, ponieważ płaci je grupowo, odprowadzając całą kwotę za wszystkich pracowników, dowiemy się jednak, czy jesteśmy zgłoszeni do ubezpieczenia i czy nasz szef regularnie przekazuje do ZUS-u raporty miesięczne.

2 Informacja od ręki lub listem. Będąc w ZUS-ie osobiście, w punkcie informacji po okazaniu dowodu osobistego, uzyskamy te informacje od ręki. Na naszą prośbę zostaną nam one wydrukowane. Możemy także w tej sprawie napisać wniosek do Zakładu (gotowe formularze ZUS ZZU są w każdej placówce i na stronie internetowej www.zus.pl), a wówczas odpowiedź zostanie przysłana nam do domu listem.

3 Przez internet. Można też sprawdzić pracodawcę jeszcze prościej. Wystarczy zarejestrować się na portalu pue.zus.pl. Dla bezpieczeństwa danych, do których dzięki temu profilowi uzyskujemy dostęp, musimy jeszcze potwierdzić osobiście w placówce ZUS-u swoją tożsamość, a wtedy profil zostanie aktywowany. Potem kiedy tylko chcemy, możemy sprawdzić m.in. stan swojego konta ubezpieczonego, uzyskać informacje o ubezpieczeniach i składkach, które wpłacił za nas szef.

4 Od szefa. Pracodawca ma również obowiązek raz w roku przekazywać nam informację o podstawie, od której odprowadza nasze składki na ubezpieczenia społeczne, o ich wysokości, a także o naszej przynależności do NFZ i o składkach na fundusz. Informację tę może przekazać w wersji papierowej lub, jeśli się na to zgodzimy, w formie dokumentu elektronicznego. Zaświadczenie za rok ubiegły szef powinien przekazać nam do 28 lutego roku następnego. Raport miesięczny za poprzedni miesiąc musi nam dać na nasze indywidualne żądanie.

5 Co jaki czas sprawdzać szefa? Do ZUS-u można przychodzić z taką prośbą nawet raz w miesiącu.

6 Zaległości na piśmie. Osoby, które dostają pensję nieregularnie lub w ogóle jej nie otrzymują, mogą podejrzewać, że pracodawca nie płaci za nie składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne, a także nie przekazuje dokumentów rozliczeniowych. W takich przypadkach ZUS wyda nam pisemną informację za jaki okres brak imiennych raportów miesięcznych i deklaracji rozliczeniowych.

7 Nie stracimy na emeryturze. Zakład ustawowo egzekwuje należności od płatnika składek, czyli np. naszego szefa, począwszy od egzekucji własnej po dochodzenie ich także po ogłoszeniu przez sąd upadłości dłużnika. W tym czasie, na koncie ubezpieczonego, czyli naszym w ZUS-ie zapisuje się informacje o zwaloryzowanej wysokości składek na nasze ubezpieczenie emerytalne.

8 UWAGA! Nie musimy się też martwić o sprawy bieżące, bo nawet jeśli nasz szef jest nieuczciwy, my nie tracimy nic – w okresie niepłacenia przez pracodawcę składek jesteśmy ubezpieczeni i możemy korzystać ze wszystkich świadczeń, tak jak każdy ubezpieczony.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski