Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak szybko rosną włosy? Komu rosną szybciej i dlaczego? Sprawdź!

RED
Jak szybko rosną włosy? Komu rosną szybciej - kobietom czy mężczyznom? Kto ma ich więcej - bruneci czy blondyni? Zobacz ciekawostki o włosach ---->
Jak szybko rosną włosy? Komu rosną szybciej - kobietom czy mężczyznom? Kto ma ich więcej - bruneci czy blondyni? Zobacz ciekawostki o włosach ---->pixabay.com
Jak szybko rosną włosy? Wiele osób zadaje sobie to pytanie zwłaszcza w czasie epidemii koronawirusa, kiedy zakłady fryzjerskie są zamknięte. Trudno znaleźć jednoznaczną odpowiedź na to pytanie. Wiele zależy bowiem od płci, genów, sposobu odżywiania czy wieku. Sprawdź prędkość rośnięcia włosów u mężczyzn, kobiet i dzieci.

Średnio włosy rosną zwykle między 0,5 a 1,7 centymetra na miesiąc. Takie dane podaje brytyjskie Towarzystwo Trychologiczne. O tym, jak szybko rosną włosy, decyduje jednak wiele czynników.

Włosy szybciej rosną mężczyznom niż kobietom. Innymi czynnikami mającymi wpływ na szybkość wzrostu włosów są uwarunkowania genetyczne, wiek, stan zdrowia i ciąża.

Co ciekawe, szpik kostny jest jedyną częścią naszego ciała, która rośnie szybciej niż włosy. Usta, dłonie oraz podeszwy stóp są jedynymi częściami ciała, na których włosy nie rosną. Głównym zadaniem włosów jest regulacja temperatury i ochrona przed urazami.

Sprawdź też:

Etapy wzrostu włosów

Ludzie rodzą się z około 5 milionami mieszków włosowych. To wąskie kanały w skórze, z którego wyrasta włos. Na skórze głowy znajduje się około 100 tys. mieszków (najwięcej mają ich na głowie blondyni - średnio 140 tys., nieco mniej bruneci - 110 tys., a szatyni - 100 tys.). Osoby z owalnymi mieszkami mają bardzo kręcone włosy, a te z okrągłymi - proste.

Jak wyglądają etapy wzrostu włosa?

  • - Anagen: faza wzrostu. Komórki macierzy się dzielą by produkować nowy włos. Czas trwania fazy anagenu uwarunkowany jest genetycznie i wynosi od 2 do 7 lat. Zazwyczaj aż 90 proc. włosów znajduje się w fazie anagenu.
  • - Katagen: faza zaniku. Trwa od 14 do 21 dni. W tym czasie zanika macierz włosa i zostaje on wypchnięty w kierunku powierzchni skóry.Tej fazie podlega około 3-4 proc. włosów.
  • - Telogen: faza wypadania. Trwa od około 30 dni do 3 miesięcy. W tym czasie cebulka włosy staj się słabsza, cieńsza, aż w końcu wypada.W tej fazie znajduje się 12-15 proc. włosów.

Ludzie tracą około 50–100 włosów każdego dnia w ramach normalnego cyklu wzrostu włosów.

Co wpływa na wzrost włosów?

Włosy każdego człowieka są inne i wiele czynników może wpływać na ich szybkość wzrostu. Obejmują one:

  • Genetykę: Geny danej osoby decydują o tym, jak szybko odrosną jej włosy.
  • Płeć : Męskie włosy rosną szybciej niż włosy kobiece.
  • Wiek : włosy rosną najszybciej między 15. a 30. rokiem życia. Niektóre mieszki przestają działać w miarę starzenia się. Dlatego niektórzy ludzie mają cieńsze włosy lub łysieją.
  • Odżywianie : Dobre odżywianie jest niezbędne do wzrostu i utrzymania zdrowych włosów.

Sprawdź też:

Wypadanie włosów

To w dużej mierze stres powoduje, że wypadają nam włosy i wchodzą w fazę telogenową. W ekstremalnych sytuacjach może to oznaczać, że w przeciągu dwóch miesięcy można stracić aż 70 proc. włosów. Zwykle jest to najbardziej widoczne na skórze głowy, ale może wpływać na dowolną część ciała.

Najczęstsze przyczyny wypadania włosów to:

  • poród
  • wysoka gorączka
  • ciężka infekcja
  • poważna choroba
  • operacja
  • nadczynność lub niedoczynność tarczycy
  • brak wystarczającej ilości białka w diecie

Do wypadania włosów przyczyniają się także leki. Wśród nich wyróżnia się między innymi retinoidy, leki przeciwdepresyjne, czy niesteroidowe leki przeciwzapalne.

Sprawdź też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski