MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Jak wynająć mieszkanie na Euro?

Andrzej Janas
Kibice, którzy przyjadą do Poznania na Euro muszą gdzieś spać... I na tym można zarobić...
Kibice, którzy przyjadą do Poznania na Euro muszą gdzieś spać... I na tym można zarobić... archiwum
Oddając swoje mieszkanie na użytek kibiców piłkarskich podczas Euro 2012, można zarobić nawet 2-3 razy więcej, niż wynoszą standardowe stawki - wynika z doświadczeń doradców Home Broker. Podaż takich lokali ogranicza obawa właścicieli przed dewastacją lokalu. Mogą się przed tym zabezpieczyć dobrze skonstruowaną umową lub wykupując pakiet ubezpieczeń kosztujący średnio 230 zł. Jak wynająć mieszkanie na Euro?

W miastach, które na tegoroczne Euro tłumnie odwiedzą kibice, już od wielu tygodni znalezienie wolnego miejsca w hotelu jest zadaniem prawie niemożliwym. Dodatkowo stawki za dobę dochodzą do tysiąca złotych za osobę. Nie powinno to dziwić, biorąc pod uwagę, że z okazji mistrzostw Europy do Polski może przyjechać ponad 800 tysięcy kibiców. Na zapewnieniu im dachu nad głową mogą więc zarobić osoby posiadające mieszkania w Warszawie, Wrocławiu, Gdańsku, Poznaniu.

ZOBACZ KONIECZNIE:
WŁOCHY, IRLANDIA I CHORWACJA W POZNANIU

Nawet trzy razy więcej za mieszkanie
Jeśli więc ktoś posiada atrakcyjnie zlokalizowane dwupokojowe mieszkanie, które standardowo w ciągu roku może wynająć za 2,5 tys. zł miesięcznie, to przez miesiąc trwania Euro może dostać za wynajęcie takiego lokalu nawet ponad 7 tysięcy. Jest to bez wątpienia kusząca propozycja, choć niesie ze sobą pewne ryzyko. Najczęściej właściciele obawiają się dewastacji mieszkania przez kibiców piłki nożnej. Aby się przed tym zabezpieczyć, można zastosować dwa rozwiązania. Pierwszym jest podpisanie umowy, w której szczególną uwagę zwróci się na zapisy dotyczące odpowiedzialności najemcy za zniszczenia oraz na wysokości kaucji.

Za wynajęcie atrakcyjnie zlokalizowanego dwupokojowego mieszkania przez miesiąc trwania Euro można dostać nawet ponad 7 tysięcy.

SPRAWDŹ:
KTO W POZNANIU ZAROBI NA KIBICACH

Trzy rodzaje ubezpieczeń na Euro
Drugim rozwiązaniem może być też ubezpieczenie nieruchomości. Właściciele mieszkań mają do wyboru trzy możliwości. Ubezpieczyć mogą nieruchomość przed dewastacją, a także mogą nakłonić najemcę do zakupu ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej (wyrządzonych szkód), a także wykupić takie ubezpieczenie samodzielnie. Takie propozycje przedstawili pracownicy infolinii i agenci 11 firm ubezpieczeniowych przebadanych przez Home Brokera. Przyjęliśmy, że ubezpieczane jest mieszkanie dwupokojowe położone na przedostatnim piętrze kilkunastopiętrowego bloku mieszkalnego, posiada wartość rynkową 330 tys. zł, jest wyposażone w domofon i drzwi antywłamaniowe. Minimalne sumy ubezpieczenia elementów stałych mieszkania oraz ruchomości domowych przyjęto na poziomie 15 tys. zł.

Droższe ubezpieczenie przed dewastacją
Wynajmującym zależy jednak głównie na ubezpieczeniu przed dewastacją lokalu w trakcie Euro 2012. Produkty, które mogą taką ochronę zapewnić, kosztują średnio nieco ponad 230 złotych. Najniższą stawkę (42 zł) zaproponował PZU. Ta firma, w odróżnieniu od innych, skłonna jest chronić właściciela wynajmowanego mieszkania przez jedynie miesiąc. Większość pozostałych firm chciałaby podpisać umowę na rok. W przypadku Generali jest to 6 miesięcy.

IRLANDCZYCY W POZNANIU:
PRZED EURO POZNAJĄ MIASTO

Przy wyborze ubezpieczyciela trzeba jednak zwracać uwagę nie tylko na koszty. Należy też dokładnie przeczytać umowę i ogólne warunki ubezpieczenia. Tego typu produkty nie są bowiem tak wystandaryzowane jak ubezpieczenia OC samochodów. Dopiero ze wspomnianych dokumentów właściciel mieszkania dowie się, w jakich sytuacjach ubezpieczyciel wypłaci, a w jakich nie wypłaci odszkodowania w przypadku dewastacji lokalu przez kibiców. Przykład? Jeśli w rozważanym przypadku właściciel nieruchomości wykupiłby pakiet ubezpieczeń zaproponowany przez Liberty Direct, nie otrzymałby odszkodowania za kradzież tzw. ruchomości, czyli np. telewizora.

Sam kibic też może się ubezpieczyć
Alternatywą jest wykup ubezpieczenia OC przez kibica, choć można połączyć oba rozwiązania. Posiadanie takiego produktu w ofercie deklaruje większość przebadanych ubezpieczycieli. Zebrane przez Home Broker informacje sugerują, że jeśli fan piłki nożnej dopuści się dewastacji wynajmowanej nieruchomości, o ile jest ubezpieczony, to ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie za szkody. Gdy ich wartość wyniesie od 20 do 50 tys. zł, roczne ubezpieczenie kosztować będzie w granicach od 20 do 80 złotych. W części firm wraz z ubezpieczeniem OC najemcy może być wymagane wykupienie w pakiecie także innych produktów - np. OC dla właściciela nieruchomości.

CHCESZ WIEDZIEĆ WIĘCEJ O POZNAŃSKIM RYNKU MIESZKAŃ? ZAJRZYJ TUTAJ:
http://www.gloswielkopolski.pl/porady/nieruchomosci/łNIERUCHOMOCI W GŁOSIE WIELKOPOLSKIM

Ale uwaga! To rozwiązanie ma dwie wady. Po pierwsze trzeba nakłonić kibica do wykupienia ubezpieczenia, co nie będzie łatwym zadaniem. Po drugie nie wszystkie ubezpieczalnie będą skłonne objąć ochroną cudzoziemców.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski