Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak zabezpieczyć kartę zbliżeniową? Sprawdź!

Krzysztof M. Kaźmierczak
Logo fali radiowej na karcie oznacza, że ma ona funkcję zbliżeniową
Logo fali radiowej na karcie oznacza, że ma ona funkcję zbliżeniową Fot. Andrzej Szozda
Wbrew temu, co twierdzą banki karty zbliżeniowe (pay pass) nie są bezpieczne. W razie ich kradzieży złodzieje bez przeszkód płacą przy ich użyciu na konto właścicieli - bywa że wykonują kilkadziesiąt transakcji w ciągu godziny. Karty nie trzeba jednak wcale ukraść by pozbawić nas pieniędzy. Posługując się odpowiednim urządzeniem dane do transakcji można skopiować z karty, która nosimy w portfelu.

Przedstawiamy siedem sposobów na to jak zabezpieczyć się przed narażeniem na kradzież pieniędzy z naszej "zbliżeniówki".

1. Najlepiej zastrzec w banku, że nie chcemy otrzymać karty zbliżeniowej. Niestety, w zdecydowanej większości przypadków jest to niemożliwe. Banki bez pytania klientów o zgodę podczas wymiany związanej z upływem terminu ważności przekazują im nowe karty z technologią zbliżeniową i nie oferują żadnej alternatywy. Wiele banków nie wydaje obecnie innych kart jak tylko pay pass.

2. Jeśli otrzymamy taką kartę możemy spróbować zablokować możliwość wykonywania płatności droga radiową. Jak ustaliliśmy, taka usługę oferuje w Polsce tylko mBank i Multibank. Funkcji zbliżeniowej nie można jednak zablokować logując się na stronę banku. Konieczne jest telefoniczne połączenie z biurem obsługi i rozmowa z konsultantem. Co więcej, nie wystarczy zlecić dyspozycji blokady płatności bezstykowej. Aby potwierdzić zlecenie mBank wymaga wykonania dwóch wypłat z bankomatów (kwota wypłaty nie ma znaczenia) dwóch różnych banków lub sieci bankomatowych. Dopiero po ich wykonaniu funkcja zbliżeniowa zostaje wyłączona. Jest to operacja nieodwracalna.

3. W niektórych bankach można ograniczyć ryzyko niekontrolowanego użycia naszej karty zbliżeniowej przez ustawienie dobowego limitu liczby transakcji metodą bezstykową. Niestety, nie jest to zabezpieczenie pewne. Działa on tylko i wyłącznie wtedy, gdy bank stosuje autoryzacje wszystkich transakcji w trybie online i sprawdza za każdym razem limity. W części banków nie są one jednak weryfikowane przy każdej transakcji lub nie są sprawdzane przy płatnościach do 50 zł, czyli takich, które najczęściej wykonywane są "zbliżeniówką".

4. W sposób trwały kartę można pozbawić opcji płatności drogą radiową także we własnym zakresie. Wymaga to jednak jej uszkodzenia. Konkretnie chodzi o przecięcie anteny zatopionej w plastiku. UWAGA - nacięcie należy wykonać precyzyjnie i nie wolno uszkodzić paska magnetycznego. Niestety, aby operację tę wykonać bezpiecznie i skutecznie trzeba wiedzieć gdzie zlokalizowany jest moduł radiowy. W sieci można znaleźć poradniki na temat dotyczące kart różnych systemów płatności

5. Najłatwiejszym, ale tylko częściowo skutecznym sposobem jest noszenie karty zbliżeniowej w etui blokującym fale radiowe i zabezpieczające w ten sposób przed zdalnym odczytem danych z karty. Takie futerały w rozmiarach karty kredytowej można kupić już za 5-6 złotych. Należy jednak pamiętać, że karta jest bezpieczna tylko i wyłącznie wtedy, gdy jest umieszczona w etui. Wyciągając ja np. by zapłacić jesteśmy narażenie na skopiowanie danych by przeprowadzić transakcję na nasze konto.

6. Kartę możemy zabezpieczyć także we własnym zakresie - np. nosząc ją owinięta folia aluminiową lub trzymając w przegródce z kartą fragment metalu jej wielkości (dociętą blaszkę). Do zablokowania transmisje radiowej danych z karty wystarczy, że jednostronnie styka się ona z metalem. I w tym przypadku karta nie jest bezpieczna gdy wyciągamy ją z portfela.

7. Co ciekawe, istnieje skuteczny sposób na bezpieczne stosowanie kart zbliżeniowych bez pozbawiania ich funkcji radiowej - dotąd nie został one jednak wdrożony przez żaden bank. Naukowcy z Pittsburgh Swanson School of Engineering wymyślili w ubiegłym roku karty paypass z włącznikiem. Patent polega na włączaniu funkcji zbliżeniowej tylko wtedy, gdy chcemy w ten sposób zapłacić. Do jej uruchomienia wystarczyłoby dotknięcie karty w określonym miejscu, co zwierałoby styki odblokowujące antenę. Na podobnej zasadzie działa miernik poziomu baterii stosowany przez jednego z ich producentów.

NAJNOWSZE INFORMACJE Z POZNANIA I WIELKOPOLSKI: GLOSWIELKOPOLSKI.PL

Możesz wiedzieć więcej! Kliknij i zarejestruj się: www.gloswielkopolski.pl/piano

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski