Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak zabezpieczyć zwierzę przed śmiercią opiekuna? Pies i kot w testamencie

Alicja Durka
Alicja Durka
Formalnie zwierzę nie jest rzeczą, ale wg ustawy z 1997 roku o ochronie praw zwierząt, w stosunku do nich stosuje się przepisy dotyczące rzeczy, więc w zakresie prawa cywilnego zwierzę to jest rzecz. Można więc je kupić i sprzedać, a co za tym idzie — również dziedziczyć.
Formalnie zwierzę nie jest rzeczą, ale wg ustawy z 1997 roku o ochronie praw zwierząt, w stosunku do nich stosuje się przepisy dotyczące rzeczy, więc w zakresie prawa cywilnego zwierzę to jest rzecz. Można więc je kupić i sprzedać, a co za tym idzie — również dziedziczyć. Piotr Krzyzanowski
Dla wielu osób zwierzęta domowe są jak członkowie rodziny i pełnią ważną funkcję w życiu człowieka. Wiele osób zastanawia się więc, jak zapewnić im byt po naszej śmierci. Jak to zrobić? Rozwiązania nie są proste, ale jest ich co najmniej kilka.

Formalnie zwierzę nie jest rzeczą, ale wg ustawy z 1997 roku o ochronie praw zwierząt, w stosunku do nich stosuje się przepisy dotyczące rzeczy, więc w zakresie prawa cywilnego zwierzę to jest rzecz. Można więc je kupić i sprzedać, a co za tym idzie — również dziedziczyć. Nie ma jednak formalnego sposobu, który zobowiązywałby ewentualnego spadkobiercę do odpowiedniej opieki nad nim.

- Można w testamencie zobowiązać spadkobiercę, by ten podjął określone działania w stosunku do zwierzęcia, czyli albo umieścić go w konkretnym miejscu lub przekazał wskazanej osobie - informuje adwokat Krzysztof Szczepański.

Podpowiedzią przy poszukiwaniach najlepszego gabinetu i kliniki mogą być oceny użytkowników Google, w którym każdy może wystawić ocenę i opinię lekarzowi wybranej specjalizacji. W serwisie nie brakuje gabinetów, które mają najwyższe noty i są polecane przez najliczniejszą liczbę właścicieli zwierząt. Informacje o nich znajdziecie w zamieszczonym rankingu 20 gabinetów weterynaryjnych w Poznaniu.Czytaj dalej --->

Najlepsi weterynarze w Poznaniu. Sprawdź ranking TOP 20 gabi...

Jeśli w skład majątku wchodzi zwierzę, to spadkobierca staje się jego właścicielem. To, co z nim zrobi, to jego decyzja, bo jest jego pełnoprawnym dysponentem. Można w testamencie zawrzeć polecenie zobowiązujące do określonego działania, czyli np. zapewniania opieki, ale nie ma możliwości zastrzeżenia warunków, co za tym idzie - za niewykonanie go nie grożą żadne sankcje. Prawnicy zalecają więc konkretne zapisy, które gwarantują spełnienie warunków w określonym terminie.

Spadek pod warunkiem opieki nad zwierzęciem

Mogłoby się wydawać, że dobrym rozwiązaniem byłoby spisanie tzw. testamentu pod warunkiem. Chodziłoby o to, że spadkobierca otrzymuje np. mieszkanie, ale w zamian za to ma obowiązek zapewnić byt zwierzęciu zmarłego. Takie działanie nie jest jednak zgodne z prawem. Jeśli w testamencie zostanie umieszczony warunek, bez którego potencjalny spadkobierca nie otrzymałby spadku, to taki testament uważany jest za nieistniejący, bo testament, według polskiego prawa, musi być bezwarunkowy.

Jeśli więc spadkodawca bez zapisu o warunku nie przepisałby majątku na jakąś osobę, to testament jest nieważny. Można natomiast uczynić polecenie albo zapis mówiący o tym, że należy przekazać własność na kogoś innego.

Spadek dla psa lub kota to mit

W kulturze popularnej często przedstawione są sceny, w których właściciele przepisują swoje ogromne majątki na ulubione zwierzę. To jednak mit, polskie prawo nie zakłada takiej możliwości. W świetle obowiązujących przepisów zwierzę traktowane jest jak ruchomość, nie mogą zatem posiadać dóbr i dziedziczyć, bo same należą do tzw. masy spadkowej. Zapis majątku w testamencie na zwierzę zostanie zawsze uznany za nieważny.

Zdarzają się choroby o tak niezwykłych objawach, że trudno uwierzyć, aby były prawdziwe. Niestety, dziwne, rzadkie choroby często okazują się nieuleczalne, a chorującym na nie osoby utrudnia normalne funkcjonowanie wśród innych ludzi, którzy o ich chorobach nigdy nie słyszeli.Zobacz w galerii najdziwniejsze choroby w historii medycyny ---->

Najdziwniejsze choroby w historii medycyny i ich niezwykłe o...

Jak zabezpieczyć zwierzę po śmierci opiekuna?

Adwokat Krzysztof Szczepański radzi, by zorientować się wśród bliskich - rodziny i przyjaciół, czy jest ktoś, kto chciałby podjąć się opieki nad naszym pupilem i wtedy zapisać tę osobę w testamencie. Można też umówić się ze schroniskiem lub fundacją zajmującą się opieką nad zwierzętami, że oni zajmą się czworonogiem. Nie warto robić tego w tajemnicy, bo instytucja ma prawo do odrzucenia spadku.

Spotyka się też praktykę, w której spisujący testament zapewnia organizację, że przepisze na nią określoną sumę pieniędzy, nieruchomości albo ruchomości, a do tego swojego zwierzęcego przyjaciela. Nie jest to jednak zabieg formalny, bo majątek przyjmuje się albo odrzuca bez możliwości wglądu, co się w nim znajduje.

Według prawa spadkobiercy mają sześć miesięcy na decyzję w sprawie spadku. Do tego czasu wszyscy są zobowiązani do opieki nad zwierzęciem. Nie mogą oddać ich do schronisk, bo z ustawy o ochronie zwierząt jasno wynika, że te zwierzęta nie są bezdomne po śmierci dotychczasowego właściciela.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski