Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak zadbać o psa w upały? "Musimy za niego myśleć". Sprawdź, jak pomóc zwierzętom przetrwać wysokie temperatury

Angelika Sarna
Angelika Sarna
Psy nie posiadają wydajnego systemu chłodzenia ciała, oddają temperaturę poprzez ziajanie i opuszki palców. Dlatego jest to dłuższy proces. Przez to odczuwają temperatury bardziej dotkliwie niż ludzie.
Psy nie posiadają wydajnego systemu chłodzenia ciała, oddają temperaturę poprzez ziajanie i opuszki palców. Dlatego jest to dłuższy proces. Przez to odczuwają temperatury bardziej dotkliwie niż ludzie. Pixabay
Wysokie temperatury mogą doprowadzić do zaburzeń oddychania u psa. Czworonogi nie posiadają wydajnego systemu chłodzenia ciała, dlatego musimy teraz szczególnie kontrolować ich zachowanie. Jak możemy pomóc zwierzakowi przetrwać wysokie temperatury? Zapytaliśmy lekarza weterynarii.

Psy nie posiadają wydajnego systemu chłodzenia ciała, oddają temperaturę poprzez ziajanie i opuszki palców. Dlatego jest to dłuższy proces. Przez to odczuwają temperatury bardziej dotkliwie niż ludzie.

Jak pomóc psu przetrwać wysokie temperatury?

- Zapewnić psu klimatyzowane lub przynajmniej zacienione pomieszczenie. Optymalna temperatura powinna wynosić 22 stopnie, tak żeby pies nie odczuł zbyt gwałtownej zmiany. Ważne, żeby zwierzę nie wygrzewało się na otwartym słońcu, nawet jeżeli to lubi. Ono tego nie kontroluje i może dojść do zaburzeń oddychania i za wysokiej temperatury, a nawet do objawów wstrząsu - ostrzega lekarz weterynarii Jarosław Juszczak, specjalista chorób psów i kotów

Każdy właściciel zna swojego pupila i wyczuwa, kiedy pies nie czuje się dobrze i komfortowo. Przy wysokich temperaturach ważna jest obserwacja i reagowanie. Aktywny pies potrzebuje wybiegu, dlatego jego spacer powinien trwać od pół godziny do maksymalnie godziny.

- Jeżeli starszy pies po 5-10 minutach marszu jest niespokojny, oznacza to, że musimy zakończyć spacer. Od razu reagujemy, zabieramy go do domu i cały czas go obserwujemy. Musimy za niego myśleć - zaznacza Jarosław Juszczak z Gabinetu Weterynaryjnego Juszczak & Gorzelańczyk.

- Kolejnym dobrym sposobem na schłodzenie psa jest skorzystanie z mat chłodzących lub koszulek, które kontrolują temperaturę psa. Z domowych sposobów wykorzystać można namoczony ręcznik, który stopniowo przykłada się do ciała psa - zaleca lekarz weterynarii.

Co w przypadku niepokojących objawów u psa?

- Jeśli pies ma więcej niż 39 stopni Celsjusza, to musimy natychmiast reagować. W pierwszym momencie schładzamy go np. mokrym ręcznikiem, a następnie trzeba udać się po pierwszą pomoc do najbliższego lekarza weterynarii.

FoksterierInteligentna, bardzo aktywna rasa. Uwielbiają się jednak uczyć i potrzebują ujścia dla swojej ekstremalnej energii. Pozostawione samemu sobie na zbyt długo mogą stać się destrukcyjne, siejąc spustoszenie w twoim domu.

Psy tych ras nie znoszą być same w domu! Wyją, szczekają i n...

Zastanawiasz się nad przygarnięciem pierwszego psa w swoim życiu? Nie wiesz jaka rasa nadaje się dla początkujących? Przygotowaliśmy zestawienie najlepszych ras psów dla początkujących. Sprawdź, jakiego psa wybrać na początek --->

Oto rasy psów dla początkujących. Sprawdź, jaka jest idealna...

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski