Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak zapobiegać i zwalczać przemoc w rodzinie? - Poznań rozpoczął cykl konferencji

PEJ
W konferencji organizowanej po raz pierwszy w Poznaniu przez Agnieszkę Kozłowską-Rajewicz, pełnomocniczkę rządu ds. równego traktowania i Elżbietę Seredyn, wiceminister pracy i polityki społecznej bierze udział blisko 200 osób.
W konferencji organizowanej po raz pierwszy w Poznaniu przez Agnieszkę Kozłowską-Rajewicz, pełnomocniczkę rządu ds. równego traktowania i Elżbietę Seredyn, wiceminister pracy i polityki społecznej bierze udział blisko 200 osób. archiwum polskapresse
W poniedziałek w Poznaniu odbyła się pierwsza konferencja dotycząca krajowych i regionalnych działań w celu zapobiegania przemocy w rodzinie i ze względu na płeć. Blisko 200 osób zajmujących się na co dzień przemocą debatuje w Poznaniu o aktualnych działaniach i planach zmian odnośnie zwalczania przemocy.

W konferencji organizowanej po raz pierwszy w Poznaniu przez Agnieszkę Kozłowską-Rajewicz, pełnomocniczkę rządu ds. równego traktowania i Elżbietę Seredyn, wiceminister pracy i polityki społecznej bierze udział blisko 200 osób.

To specjaliści m.in. z ośrodków pomocy społecznej, instytucji i organizacji pozarządowych zajmujących się problemem przemocy, kuratorium oświaty czy wielkopolskiej izby lekarskiej. Podczas konferencji dyskutują o aktualnej polityce zwalczania przemocy w rodzinie oraz o planowanych zmianach.

- We wszystkich miastach wojewódzkich, rozpoczynając od Poznania, będziemy rozmawiać ze specjalistami o tym, jak zapobiegać i zwalczać przemoc w rodzinie - mówi Agnieszka Kozłowska-Rajewicz, pełnomocniczka rządu ds. równego traktowania. - To absolutny priorytet rządu. Osoby, które na co dzień pomagają ofiarom, ich rodzicom, a także sprawcom przemocy, potrzebują informacji o polityce krajowej, wsparcia i docenienia ich działań, a także platformy do dyskusji na temat obecnego prawa i tego, czy pozwala im dobrze realizować swoje działania.

Specjaliści omawiają więc rezultaty zmian prawa wprowadzonych w 2010 roku. To wtedy Sejm, po burzliwej dyskusji wprowadził całkowity zakaz bicia dzieci czy zapis, że to sprawca przemocy domowej, a nie ofiara opuszcza wspólne mieszkanie.

W gminach powołano także zupełnie nowe zespoły interdyscyplinarne, które łączą wszystkich specjalistów związanych z problemem przemocy, by wspólnie pracować i omawiać najgroźniejsze przypadki przemocy. Przedstawiciele tych zespołów podczas konferencji omawiają efekty swojej dotychczasowej pracy i bolączki, z którymi się spotykają.

- Mamy konkretny plan kolejnych zmian, który konsultujemy, objeżdżając Polskę - mówi Agnieszka Kozłowska-Rajewicz. - Omawiamy zmiany, które za chwilę nastąpią w prawie karnym, czyli np. przegłosowany niedawno tryb ścigania gwałtu z urzędu i nowy tryb przesłuchań ofiar. Mówimy też o przygotowaniach do ratyfikacji Konwencji Rady Europy o o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet, a także o grancie norweskim za 3 mln euro na politykę antyprzemocową. Dzięki tak poważnemu, pierwszemu w historii, zastrzykowi pieniędzy możemy przygotować się do tych dużych zmian w prawie. Pieniądze zostaną wydane na diagnozę, która przygotowuje do szkoleń służby, członków zespołów interdyscyplinarnych. Bo w walce z przemocą potrzebujemy specjalistów.

Poza omawianiem działań zespołów interdyscyplinarnych w gminach, pracy instytucji i organizacji zajmujących się przemocą w rodzinie, zmianach w prawie, podczas konferencji poruszany jest również temat stereotypów, uprzedzeń, przyczyn przemocy. Po konferencji minister Agnieszka Kozłowska-Rajewicz i Elżbieta Seredyn odwiedzą jeden z poznańskich ośrodków pomocy kobietom.


GŁOS WIELKOPOLSKI POLECA:


Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski