Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak zrobić sushi, czyli smakołyki z surową rybą

Elżbieta Podolska
Potrawa nęci nie tylko zapachem i smakiem, ale także pięknym i estetycznym wyglądem
Potrawa nęci nie tylko zapachem i smakiem, ale także pięknym i estetycznym wyglądem W. Wylegalski
O tym, że Japończycy wiedzą, co robią, jedząc surowe mięso z ryżem i być może właśnie dzięki sushi są najdłużej żyjącym społeczeństwem na Ziemi, pisze Elżbieta Podolska

Kilkanaście skupionych twarzy. Każdy chce poznać tajniki przygotowywania sushi, to japońska potrawa, która opanowuje także nasz rynek. W Poznaniu zorganizowano specjalne warsztaty, na których nie tylko można było samemu posmakować wybornych sushi, ale też nauczyć się przygotowywać ją w domu.

Delikatna surowość
Jest to bardzo zdrowa potrawa, smaczna, lekka i nietucząca - mówi Bartłomiej Wrzesiński, sushi mater. - Sushi jada się z przyjaciółmi, dyskutując, przygotowując, popijając sake, wino ryżowe albo zieloną herbatę. Ludzi czasem brzydzi świadomość, że będą jedli świeżą rybę, bo ona musi śmierdzieć i niedobrze smakować. Nasze wyobrażenie całkowicie nie odpowiada prawdzie: surowa ryba jest delikatna, ma lekki smak, nie pachnie. Jest znakomita po prostu.

Polecamy: Przepisy i porady kulinarne na GłosWielkopolski.pl

Trzeba tylko zadbać, by była naprawdę świeża. Najlepiej kupić tuńczyka, łososia lub rybę maślaną w wyspecjalizowanym sklepie. Resztę składników dostaniemy praktycznie w każdym markecie, są nawet specjalne komplety do przygotowania sushi. Przy przyrządzaniu obowiązują dwie szkoły: ryba nie może być wcześniej zamrożona i druga, że koniecznie musi być zamrożona, bo wtedy wymierają bakterie, które mogą być w surowym rybim mięsie i mogą być szkodliwe.

- Można także robić sushi fussion i zamiast surowej ryby dodawać surową wołowinę albo piersi kurczaka - dodaje Bartłomiej Wrzesiński. - Sami decydujemy, na jakie mięso mamy ochotę. Po prostu należy próbować i dobrze się przy tym bawić.

Jeżeli ktoś się boi pierwszy raz robić samemu w domu, może kupić gotowe sushi, np. w sieci sklepów "Piotr i Paweł". Na You Tube znajdziemy nawet filmiki, pokazujące dokładnie, jak się je przygotowuje krok po kroku.

Zakwaszony ryż
Nazwa sushi pochodzi od nazwy ryżu zamarynowanego octem i solą. W dawnych czasach owym ryżem zabezpieczano żywność, aby zachować jej świeżość w wilgotnym i gorącym klimacie Japonii. W swej pierwotnej formie oshi-zushi były układanymi w drewnianych pudełkach warzywami i rybami wraz z zakwaszonym ryżem. Do dnia dzisiejszego sushi podawane jest w tej właśnie postaci. Z biegiem lat zaczęto używać szerszej gamy dodatków, ryb, warzyw i grzybów. Nieodłącznym uzupełnieniem sushi jest zielony chrzan wasabi, rosnący w górskich potokach Japonii.

Składnik ten znajduje się pod ścisłą ochroną i kosztuje więcej od złota, dlatego przy przyrządzaniu sushi używa się chrzanu pochodzącego ze specjalnych hodowli.

Tylko dla mężczyzn
W Japonii nadal obowiązuje pogląd, że sushi może być przygotowywane jedynie przez mężczyzn, bowiem pH i pot kobiety zmieniają smak ryżu i surowej ryby. - Rzeczywiście jest taki przesąd - twierdzi Bartłomiej Wrzesiński.

- Ale nie wiem, czy jest stosowany i dlaczego tak naprawdę powstał. Może rzeczywiście chodzi o smak, albo o to, że w Japonii kobieta stoi w społeczeństwie niżej od mężczyzny. Ale ja, gdybym miał własną restaurację, to chętnie zatrudniłbym sushi mastera kobietę i myślę, że wcale nikomu by to nie przeszkadzało, a wręcz dodawało smaku potrawom.

Odmian sushi jest wiele. W Warszawie powstały już restauracje, które nazywają się kashi i są polską odmianą sushi baru, bo zamiast ryżu jest dodawana kasza i polskie dodatki.
Potrawa na wodzie

Dlaczego sushi staje się coraz modniejsze także w Polsce? Bo można je jeść do woli i to prawie bez kalorii. Popularność zyskuje także dlatego, że wielu pracownikom znudziły się tuczące fast-foody w charakterze lunchu. Te niewielkie porcje ryżu z wodorostami, rybą i krewetką je się po prostu znacznie wygodniej niż hamburgera czy hot-doga.

Wielu Polaków zaczyna marzyć o takich barach sushi, jakie są w Japonii, gdzie wchodzi się, płacąc określoną sumę i po prostu siada do jedzenia wokoło wielkiego baru. Środkiem płynie woda, a wraz z nią kolejne łódeczki wypełnione po brzegi różnymi rodzajami sushi, kolorowymi, smakowitymi, pachnącymi z posmakiem wasabi.

Sushi
Składniki:
krótkoziarnisty ryż, klejący się ocet ryżowy prasowane algi-nori wasabi - zielony, bardzo ostry chrzan - sprzedawany z reguły w tubce, ostatnio pojawił się w proszku - polecam marynowany imbir, pocięty w cienkie plasterki sos sojowy (ważne, żeby był dobry, polecam kikkoman - drogi, ale warto) nadzienie - polecam avocado, ogórka, surowego łososia, rybę maślaną, tuńczyka, gotowane krewetki (można kupić gotowe do sushi), smażony/wędzony węgorz (NIGDY surowy), surimi (paluszki krabowe) matę bambusową do rolowania i ostry nóż bez ząbków pałeczki małe miseczki na sos drewniane podstawki

Przygotowanie:
Ryż dobrze wypłukać, mieszając, aż woda będzie przejrzysta. Zostawić go w wodzie na ok. 30 minut. Wypłukać, nalać wody w proporcji 1:1.2 (ryż: woda). Gotować na małym ogniu kolo 12 minut, do odparowania całej wody, na początku często mieszając. W małym rondelku wymieszać 7 łyżek octu ryżowego, 3-4 łyżki cukru, odrobinę soli (ilości na 0,5 kg ryżu) i podgrzewać na malutkim ogniu do rozpuszczenia. Dodać do ugotowanego ryżu i wymieszać. Przełożyć ryż do miski i zostawić pod przykryciem do ostygnięcia.
Składniki do rolek pokroić na nieduże paski, do sushi na ryżu - ryby pokroić na prostokąty 5x2 cm, max 0,5 cm grubości. Z dobrze umytego ogórka wykroić miąższ, nie obierać ze skórki, pokroić na cieniutkie paski wzdłuż.

Rolki (Maki) - najłatwiejsze do zrobienia
Na rozwiniętą matę położyć arkusz wodorostów, na 2/3 powierzchni cienko ułożyć ryż, tak żeby prześwitywały przez niego wodorosty. Następnie ułożyć w połowie ryżu składniki. Kombinacje mogą być przeróżne: surimi(paluszki krabowe), ogórek, avocado; łosoś (może ostatecznie być wędzony) - ryba maślana - tuńczyk - krewetki, ogórek, avocado; surimi, łosoś, ogórek, avocado; smażony węgorz surimi, avocado i na wierzchu rolki po jej pokrojeniu cienki plasterek łososia.

Następnie odrobiną wasabi posmarować linie wzdłuż krawędzi wodorostów (po stronie bez ryżu). Zagnieść matę w kierunku środka i docisnąć krawędź maty do ryżu zaraz za nadzieniem), zrolować do końca, przesuwając matę. Ostrym nożem bez ząbków pokroić rolkę na niewielkie części.

Rodzaje sushi
Nigiri-zushi
to sushi formowane w dłoni. Jest to najpopularniejsza, obok maki-zushi, forma tej potrawy. Ryż formuje się w owalne "paluszki", a następnie kładzie się na nie jednego rodzaju rybę lub owoc morza.

Maki-zushi powstają w wyniku ułożenia ryżu, oraz ryby (często także ogórka) na płacie wodorostu nori oraz zwinięciu wodorostu razem ze składnikami. Do zwijania maki-zushi używa się często bambusowej maty. W ten sposób powstaje rulon, który kroimy następnie na mniejsze kawałki. Długość kawałków powinna być mniejsza od ich średnicy.

Chirashi-zushi czyli "sushi porozsypywane", to miseczka z ryżem i ułożonymi na nim kawałkami surowej ryby. Takie sushi pokrywa się także warstwą pokrojonych w paseczki warzyw, tofu i grzybów.

Temaki-zushi jest tworzone przez wszystkich biesiadników. Na stół podaje się tacę z przygotowanymi składnikami, ryż i nori. Każdy sam komponuje swoje sushi.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski