Kabel-Technik potwierdza, że wraz z 31 lipca kończy działalność w Grodzisku. Pracę straci około 280 osób. O tym, że tak ma się stać informowaliśmy pod koniec stycznia. Wówczas jednak firma nie chciała komentować krążących po mieście doniesień.

Kabel-Technik Polska jest producentem m.in. wiązek elektrycznych i szaf sterowniczych. Wszedł do Grodziska z produkcją w 2013 roku, po połączeniu z Inter Groclin. Firma, która przeżywała problemy i była po dużych zwolnieniach znów  zaczęła masowo przyjmować ludzi. Zakład równocześnie prowadził dotychczasową produkcje poszyć samochodowych, a jednocześnie rozwijał nową gałąź  produkcji.  W ubiegłym roku KTP mające też swoje zakłady m.in. Białogardzie przejęte zostało przez fińską spółkę.  To właśnie w Białogardzie powstaje właśnie druga nowa hala i to tam nastąpi zwiększenie zatrudnienia w tej branży.

W styczniu o planach likwidacji produkcji związanej z KTB w Grodzisku poinformowano pracowników. Nieco później informacja dotarła również do Powiatowego Urzędu Pracy w Grodzisku.

- Otrzymaliśmy z firmy pismo, w którym powiadomiono nas o takim zamiarze. Na nieco ponad 340 osób zatrudnionych, blisko 280 przewidzianych jest do zwolnienia. Z grupy tej najliczniejszą stanowią elektromonterzy. To około 150 pracowników - mówi nam Beata Hejmann, dyrektor PUP. - I choć nie wszyscy pracownicy są z powiatu grodziskiego, to jednak mimo wszystko mamy obawy, jak to zwolnienie grupowe wpłynie na stan bezrobocia na naszym terenie. W tym tygodniu odbyliśmy spotkania z osobami przewidzianymi do zwolnienia. Nasi pracownicy na terenie zakładu rozmawiali z grupą ponad 100 osób, informowali o tym jak się zarejestrować na bezrobocie, jakie będziemy mogli zaoferować formy aktywizacji dla osób bezrobotnych.

Jak dodaje B.  Hejmann, o tym, jak te zwolnienia wpłyną na poziom  bezrobocia wiadomo będzie dopiero w ostatnim kwartale tego roku. Trzeba wziąć bowiem pod uwagę jeszcze okres wypowiedzenia. W tej chwili w naszym powiecie bez pracy pozostaje 1540 osób, o ponad 200 mniej niż np. rok temu, a o ponad 500 mniej niż w  2014, gdy w Groclinie następowały zwolnienia.  Sytuacja jest więc dobra. Na ile może się pogorszyć?  


- W naszych założeniach budżetowych uwzględnimy sytuację, jaka  może zaistnieć na rynku pracy w związku z tymi zwolnieniami - podkreśla B. Hejmann z Powiatowego Urzędu Pracy.  

O komentarz w tej sprawie poprosiliśmy również prezesa Kabel-Technik Polska: - Firma nie wiąże już dalszych planów produkcyjnych z Grodziskiem - potwierdza. -  KTP kończy produkcję w  mieście z końcem lipca -  przekazał nam André Gerstner. Zapytaliśmy naszego rozmówcę, co w tej sytuacji z pracownikami firmy?

- Na swoich stanowiskach pozostanie około 10-15 pracowników. Będą oni jednak kontynuowali pracę w innych lokalizacjach. Większość osób pracę na dotychczasowych stanowiskach będzie wykonywało do 31 lipca. Wszystkim tym pracownikom proponowaliśmy pracę w innych oddziałach naszej firmy i wspieramy te osoby w decyzji o relokacji - dodał prezes.

 Firma Kabel- Technik prowadziła też rozmowy z innymi przedsiębiorstwami o podobnym profilu działalności na temat możliwości zatrudnienia pracowników, którzy po 31 lipca  nie będą już wykonywali pracy w Grodzisku.

- Takie rozmowy miały miejsce  z urzędami pracy, jak również z Groclinem by zaoferować najlepsze z możliwych rozwiązań dla naszych pracowników.  Osoby przez nas zatrudnione jednak indywidualnie podejmują decyzję czy akceptują oferty czy nie. Nie mamy wpływu na to, ale oczywiście staramy się zaproponować możliwości i rozwiązania naszym parownikom- podsumował prezes André Gerstner.

STREFA BIZNESU NA FACEBOOKU. POLUB NAS!