Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak żyją mieszkańcy osiedla 40-lecia PRL w Czerwonaku? [ZDJĘCIA]

Anna Jarmuż
Kilkaset osób z Czerwonaka nadal mieszka na osiedlu 40-lecia PRL
Kilkaset osób z Czerwonaka nadal mieszka na osiedlu 40-lecia PRL Fot. Grzegorz Dembiński
Dokładnie 60 lat temu - 22 lipca 1952 roku - uchwalono Konstytucję Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej i przyjęto nową nazwę państwa: PRL. Mimo że okres ten przeszedł już do historii, dla niektórych mieszkańców powiatu poznańskiego czas zatrzymał się w miejscu. Kilkaset osób z Czerwonaka nadal mieszka na osiedlu 40-lecia PRL.

- Na osiedlu panuje porządek, cisza i spokój. Jest również bezpiecznie. Wszyscy się tutaj znamy. W każdej chwili można wyjść z dzieckiem na spacer, ponieważ w pobliżu znajduje się las i plac zabaw - wylicza Jolanta Kawicka. - Dobra jest również komunikacja. Nie mamy problemu z dojazdem do Poznania. Mieszkam tutaj od urodzenia. Rodzice wspominali czasy, kiedy odjeżdżał stąd tylko jeden autobus. Teraz jest zupełnie inaczej - dodaje Katarzyna Ciciborek.

W miejscu dzisiejszego osiedla mieszkaniowego znajdowało się kiedyś pole uprawne - rosło żyto, a nawet truskawki. Gdy rozpoczęły się prace budowlane, problem stanowił brak materiałów. Mieszkańcy spekulują, że być może był to jeden z powodów, dla którego osiedle nosi nazwę 40-lecia PRL. Łatwiej było wtedy o wsparcie władz.

- Na początku były tylko bloki i błoto - mówi Józef Posanow. - Pamiętam, jak podczas prac budowlanych w ziemi utknęła koparka. Nikt nie był w stanie jej stamtąd wydostać. Moim zdaniem znajduje się tam do tej pory.

Mieszkańcy są zgodni, że od czasu powstania osiedla wiele się zmieniło.

- Teraz nie ma gdzie zaparkować samochodu. Pamiętam, jak na parkingu stał kiedyś tylko jeden zielony Fiat 126 p - dodaje Marcin Mongin.

Możesz wiedzieć więcej! Kliknij i zarejestruj się: www.gloswielkopolski.pl/piano

W miejscu, w którym dzisiaj stoi zakład fryzjerski, istniał jedyny na osiedlu sklep spożywczy, należący do Gminnej Spółdzielni, potocznie GS-u (dla niewtajemniczonych spółdzielnia produkcyjno- handlowo-usługowa). Potem pojawił się market Społem.

- Pamiętam długie kolejki. Na kartki trzeba było kupować kawę, cukier, słodycze i oczywiście mięso. Czasem przed sklepem czekało się już od 2 w nocy - wspomina Stanisław Matysiak.

Są jednak osoby, które czasy PRL-u wspominają z rozrzewnieniem. Przyzwyczaili się do nazwy swojego osiedla i nie zgadzają się na jej zmianę. Propozycja taka padała już trzykrotnie. Mieszkańcy wyrazili jednak stanowczy sprzeciw.

- Osiedle powstało w okresie Polski Ludowej. Nie rozumiem, dlaczego próbujemy odcinać się od historii. Zmiana nazwy to również duże koszty - na przykład wymiana dowodów osobistych - mówi Mieczysław Szymański.

O osiedlu:
Osiedle 40-lecia PRL zostało zbudowane w latach 1985 - 1987. Położone jest na wzgórzach doliny Warty, w pobliżu zwartych kompleksów leśnych Puszczy Zielonki. Ze względu na położenie miejsce to stanowi dobry punkt widokowy na Czerwonak, widziany z zachodniej strony Warty. Budynki - 8 kilkupiętrowych bloków - postawiono wzdłuż ulic Gdyńskiej, Słonecznej i Okrężnej. Na osiedlu znajduje się niewielkie zaplecze handlowe (sklepy spożywcze i odzieżowe), a także przedszkole, klub malucha i biblioteka. Mimo zmiany ustroju i nazwy państwa polskiego, osiedle zachowało dawną nazwę.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski