Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jaki miód dla kogo?

Milena Kochanowska
Jaki miód dla kogo: Czy któryś jest najzdrowszy? Jaki gatunek wybrać dla siebie? Radzi dr Jolanta Nalewaj, dietetyczka
Jaki miód dla kogo: Czy któryś jest najzdrowszy? Jaki gatunek wybrać dla siebie? Radzi dr Jolanta Nalewaj, dietetyczka Archiwum
Jaki miód dla kogo: Czy któryś jest najzdrowszy? Jaki gatunek wybrać dla siebie? Radzi dr Jolanta Nalewaj, dietetyczka. To warto wiedzieć!

Jaki miód dla kogo?
Trudno powiedzieć, który z nich jest najzdrowszy, bo każdy ma lecznicze działanie.

Miód gryczany zawiera substancję wzmacniającą i oczyszczającą naczynia krwionośne – rutynę. Z tego powodu jest on polecany zwłaszcza osobom starszym, szczególnie narażonym na schorzenia układu krwionośnego, np. miażdżycę. Rutyna ma także właściwości przyspieszające gojenie ran zewnętrznych i wewnętrznych. Jest też bogaty w składniki mineralne i witaminy. Ze względu na dużą zawartość magnezu zaleca się jego spożywanie przy stanach wyczerpania nerwowego.

Jaki miód dla kogo?
Miód spadziowy ma działanie przeciwzapalne i antybakteryjne.

Jaki miód dla kogo?
Lipowy wspomaga leczenie przeziębienia i grypy, działa antybiotycznie, przeciwgorączkowo i przeciwkaszlowo. Ułatwia zasypianie, łagodzi stres i równoważy ciśnienie.

Jaki miód dla kogo?
Lecznicze właściwości miodu wrzosowego wykorzystywane są głównie przy schorzeniach układu moczowego, kamicy nerkowej, zapaleniu jelit i biegunkach. Po ten miód warto sięgnąć też w stanach zapalnych jamy ustnej.

Jaki miód dla kogo?
Miód rzepakowy jest łagodny dla wątroby. Warto go jeść przy schorzeniach serca, stanach zapalnych górnych dróg oddechowych.

Jaki miód dla kogo?
Właściwości miodu wielokwiatowego wykorzystuje się przy takich dolegliwościach jak: anemia, zmęczenie, zapalenie gardła i przeziębienie. Jest pomocny w leczeniu chorób serca, regulacji ciśnienia oraz alergii. Polecany jest zwłaszcza osobom uczulonym na pyłki roślin. Ze względu na to, że miód ten jest bardzo słodki nie powinien być stosowany u osób z nadwagą.

Jaki miód dla kogo?
Miód akacjowy przyspiesza regenerację błon śluzowych żołądka, przez co zapobiega chorobom wrzodowym żołądka i dwunastnicy, wspomaga trawienie.

Choć miód jest wysokokaloryczny (łyżeczka dostarcza ok. 40 kcal), w racjonalnych ilościach nie powoduje nadwagi. Jest skoncentrowanym źródłem łatwo przyswajalnych cukrów prostych, które błyskawicznie trafiają do krwi, odżywiając cały organizm.

Chcesz skontaktować się z autorem informacji? [email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski