Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jaki plecak wybrać dla ucznia i jak go prawidłowo nosić, aby uniknąć wad postawy. Plecak, tornister a może plecak-walizka na kółkach?

Sylwia Rycharska
Sylwia Rycharska
Tornister jest o wiele bezpieczniejszym rozwiązaniem dla zdrowia dziecka niż plecak dzięki sztywniejszej konstrukcji
Tornister jest o wiele bezpieczniejszym rozwiązaniem dla zdrowia dziecka niż plecak dzięki sztywniejszej konstrukcji Łukasz Kaczanowski/Polska Press
Prawidłowo dobrany i noszony plecak jest kluczowe dla kręgosłupa dziecka. Zbyt ciężki również stwarza zagrożenie dla zdrowia. Jaki plecak wybrać dla dziecka? A co z obuwiem? O to zapytaliśmy się Jędrzeja Gruszeckiego z Kliniki Ortopedii i Traumatologii Dziecięcej (Ortopedyczno-Rehabilitacyjny Szpital Kliniczny im. W. Degi w Poznaniu).

Dziecko nie powinno nosić plecaka cięższego niż 10 proc. masy swojego ciała. Czyli jeśli dziecko waży 25 kg, to plecak maksymalnie może - 2,5 kg. U dzieci od 13-14. roku życia ciężar może dochodzić do 15 proc. masy ciała. Jak przestrzega Jędrzej Gruszecki z Kliniki Ortopedii i Traumatologii Dziecięcej (Ortopedyczno-Rehabilitacyjny Szpital Kliniczny im. W. Degi w Poznaniu), należy pilnować tych wartości, bo każde przekroczenie normy stwarza zagrożenie dla dziecka.

Zobacz też: Powrót do szkoły - nauki stacjonarnej dla wszystkich

od 16 lat

Często obserwuje się u młodszych dzieci, że im mniej jest ono aktywne, tym ma mniej wykształcone mięśnie posturalne. Taki maluch będzie wówczas bardziej podatny na wady postawy spowodowane noszeniem zbyt ciężkiego plecaka.

Wady postawy spowodowane przez plecak to m.in.:

  • te w obrębie kręgosłupa,
  • asymetria ustawienia obręczy barkowej,
  • zaburzenia napięcia mięśni w obrębie pleców, ramion i obręczy barkowej.
Trwa głosowanie...

Jaki plecak kupisz/kupiłeś dziecku?

Głos Wielkopolski

Plecak typu walizka

Jeszcze jakiś czas temu powszechny był pogląd, że plecak-walizka na kółkach jest dobrym rozwiązaniem dla ucznia. Największe wówczas zagrożenie dla deformacji kręgosłupa widziało się w obciążeniu plecakiem.

- W przypadku plecaka-walizki ciężar nie jest przyjmowany przez dziecko, co by się wydawało, że rozwiązuje problem. Niestety tak nie jest. Sposób prowadzenia walizki - jedną ręką - wymusza nienaturalną pozycję - jeśli chodzi o chód dziecka - i powoduje asymetrię, która stanowi jeden z głównych czynników przyczyniających się do powstawania wad postaw

- wyjaśnia Gruszecki.

Tornister lepszy niż plecak

Tornister jest o wiele bezpieczniejszym rozwiązaniem dla zdrowia niż plecak dzięki sztywniejszej konstrukcji.

- Pomimo że ciężar tornistra będzie przyjmowany na plecy, to przy poszanowaniu zasady "10 proc.", noszenie go powinno być w miarę bezpieczne

- zapewnia mężczyzna.

Przewagi tornistra nad plecakiem

Przez miękkość plecaka niektóre przybory szkolne, rogi książek czy piórnik mogą uwierać dziecko w plecy. Zaczyna ono wówczas przyjmować pozycję wymuszoną - nienaturalną. Sztywniejsza konstrukcja daje też możliwość równomiernego rozłożenia ciężaru - najcięższe rzeczy na dno i im lżejsze tym wyżej.

- Plecy lubią, jeśli plecak będzie dopasowany do ich kształtu szerokości, ale "plecy" plecaka powinny być sztywne. Dlatego też należy szukać takiego, który nie może być szerszy niż szerokość ramion, natomiast węższy może być. Tu zwróciłbym też uwagę na równomierne rozłożenie ciężaru w plecaku i rolę rodzica, aby redukować jego wagę poprzez kontrolę czy dziecko zabiera tylko niezbędne rzeczy. Z kolei szkoły powinny umożliwić zostawianie podręczników w miejscu nauczania

- opisuje Gruszecki.

Noszenie plecaka na jednym ramieniu

Noszenie torby oraz plecaka na jednym ramieniu jest podobnym mechanizmem, stwarzającym te same szkody. Takie zachowanie tworzy warunki asymetrii - mięśnie z jednej strony są bardziej napięte, ciężar jest przeniesiony na jedną stronę, co powoduje zagrożenie bocznego skrzywienia kręgosłupa, które można nazwać skoliozą.

- Sama skolioza - trójpłaszczyznowe zniekształcenie kręgosłupa - jest jednostką chorobową, a nie wadą postawy. Skrzywienie boczne jako skolioza jest rozpoznawane od 10 st. w górę takiego skrzywienia

- wyjaśnia specjalista z Kliniki Ortopedii i Traumatologii Dziecięcej.

Dobrze dobrane obuwie

Obuwie musi być idealnie dopasowane do stopy z malutkim marginesem - nie może być ani za duże ani za małe. Ważne, że nie można kupować butów na wyrost.

- Bardzo często zdarza się, że rodzice kupują dziecku za duże buty, ponieważ ono szybko rośnie. Być może w ten sposób chcą zaoszczędzić pieniędzy i czasu na zakupy. Jednak zbyt duży rozmiar niesie negatywne skutki dla zdrowia malucha

- podkreśla Jędrzej Gruszecki.

Zbyt małe obuwie podrażnia palce z przodu. a nawet powoduje uderzanie płytki paznokcia. Dziecko wówczas będzie te palce chować, zawijać pod siebie lub napinać stopę w nieprawidłowy sposób. W najgorszym przypadku może uszkodzić macierz paznokcia i trwałe jego zniekształcenie.

Poza tym przy wyborze należy zwracać uwagę na odpowiednią miękkość obuwia, bo zbyt twarde będzie niekorzystnie wpływało na proces chodzenia. Zupełnie twarda podeszwa będzie mocno ubijało kręgosłup.

Czynniki wpływające na u trzymanie prawidłowej postawy, które wymienił Jędrzej Gruszecki:

  • odpowiednia ilość snu (9-10 godz.),
  • unikanie asymetrycznej postawy i pozycji,
  • zdrowe zbilansowane żywienie,
  • oglądanie telewizji max 30-60 min. dziennie,
  • właściwa pozycja (symetryczna) przy odrabianiu lekcji,
  • właściwa masa ciała,
  • aktywność fizyczna (duża rola rodzica w dobie pandemii, ale w normalnych warunkach opiekun również powinien mocno się w nią angażować).

Plecaki ciężki przez podręczniki

Jak rozmawialiśmy z Agatą Deiksler, współwłaścicielką księgarni "Liber" w Poznaniu, średnio jeden podręcznik waży 0,45 kg, a karta ćwiczeń 0,2 kg. Przy założeniu, że uczeń ma średnio 6-7 przedmiotów dziennie, dodatkowo zabiera strój na WF, drugie śniadanie i wodę 0,5 l, to średnio jego plecak może ważyć 4-5 kg.

Zdarzają się choroby o tak niezwykłych objawach, że trudno uwierzyć, aby były prawdziwe. Niestety, dziwne, rzadkie choroby często okazują się nieuleczalne, a chorującym na nie osoby utrudnia normalne funkcjonowanie wśród innych ludzi, którzy o ich chorobach nigdy nie słyszeli.Zobacz w galerii najdziwniejsze choroby w historii medycyny ---->

Najdziwniejsze choroby w historii medycyny i ich niezwykłe o...

Sprawdź też:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski