Jakie mamy prawa podczas kontroli skarbowej?

Milena Kochanowska
Jakie mamy prawa podczas kontroli skarbowej? Wyjaśnia Barbara Pytel z Urzędu Kontroli Skarbowej w Poznaniu
Jakie mamy prawa podczas kontroli skarbowej? Wyjaśnia Barbara Pytel z Urzędu Kontroli Skarbowej w Poznaniu Grzegorz Dembiński
Jakie mamy prawa podczas kontroli skarbowej? Wyjaśnia Barbara Pytel z Urzędu Kontroli Skarbowej w Poznaniu. Jesteś przedsiębiorcą? To warto wiedzieć!

Urząd kontroli skarbowej przysłał mi wezwanie, żebym w ciągu 7 dni dostarczył tłumaczenie dokumentów sporządzonych w języku szwedzkim. Co mogę zrobić, jeśli tłumaczenia będę miał dopiero za 2 tygodnie?
– Naszym językiem urzędowym jest język polski, dlatego urząd ma prawo wystąpić o nieodpłatne tłumaczenie dokumentów. Powinien pan złożyć do urzędu wniosek o przedłużenie wyznaczonego terminu i podać tego przyczynę.

Czy kontroler ma prawo w trakcie toczącego się postępowania kontrolnego robić zdjęcia hal produkcyjnych firmy?
– Tak. Każda czynność postępowania powinna być w odpowiedniej formie utrwalona. Forma zapisania czynności uzależniona jest od jej rodzaju oraz znaczenia dla rozstrzygnięcia sprawy.

Urząd chce skontrolować moją działalność w maju i czerwcu ubiegłego roku. Czy kontrolerzy będą żądali ode mnie okazania wszystkich dokumentów za te miesiące?
– Zawiadomienie o kontroli powinno zawierać informacje o zakresie oraz podatkach, które mają być sprawdzane. Kontrolerzy nie mają prawa badać innego podatku lub okresu rozliczeniowego niż ten podany w zawiadomieniu. Musi pan udostępnić wyłącznie dokumenty dotyczące przedmiotu kontroli. W razie wątpliwości może pan prosić o wyjaśnienie powiązania żądanych dowodów z prowadzoną kontrolą.

Po powrocie z urlopu wyjęłam ze skrzynki podwójne awizo pisma z urzędu. Czy urząd może wydać decyzję, jeśli nie miałam możliwości się z nią zapoznać?
– Tak. Po dwukrotnym awizowaniu pismo uznaje się za doręczone w terminie 14 dni od pierwszego awiza. Może pani iść do urzędu i poprosić o wgląd do dokumentu lub o odpis. Przysługuje pani również odwołanie od decyzji w ciągu 14 dni od momentu uznania jej za doręczoną. Od decyzji dyrektora UKS przysługuje odwołanie do dyrektora izby skarbowej.

Wyznaczyłam pełnomocnika do reprezentowania mnie przed urzędem. Czy muszę także stawiać się na wezwania i odbierać pisma na poczcie?
– Nie. W przypadku wyznaczenia pełnomocnika do reprezentowania kontrolowanego, wszelka korespondencja będzie kierowana pod jego adres. Doręczenie dokumentów pod pani adres będzie wówczas nieskuteczne.

Zostałem wezwany do stawienia się w urzędzie w charakterze świadka. Czy mogę zwrócić się do urzędu o wyznaczenie innego terminu?
– Tak. Stawiennictwo jest jednak obowiązkowe. Kara porządkowa za niestawienie się na wezwanie wynosi do 2800 zł.

Przedstawiciele kontroli skarbowej planują przesłuchanie moich partnerów handlowych. Czy mogę wziąć udział w tych przesłuchaniach?
– Tak. Strona jest zawiadamiana o miejscu i terminie przeprowadzenia dowodu z zeznań świadków.

Wszczęto u mnie kontrolę za 2010 r. Czy urząd może cofać się do tak odległej daty?
– Termin przedawnienia zobowiązania podatkowego wynosi co do zasady 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upływa termin zapłaty podatku. W 2015 roku, rokiem najdalej kontrolowanym może być rok 2009 – jeśli chodzi o podatek dochodowy, a 2010 – gdy chodzi o podatek VAT.

Czy w trakcie postępowania kontrolnego mogę złożyć korektę deklaracji?
– Nie. Dopiero w ciągu 7 dni przed wydaniem decyzji przez urząd może pan wypowiedzieć się w sprawie zebranego materiału dowodowego oraz złożyć korektę w całości uwzględniającą nieprawidłowości wskazane przez kontrolerów. O korekcie w ciągu 3 dni musi pan poinformować dyrektora UKS.

Dostałam zawiadomienie, że urząd przyjdzie do mnie na kontrolę po 7 dniach od daty doręczenia zawiadomienia. Czy do tych dni wlicza się także sobotę i niedzielę?
– Tak. Dni wolne uwzględnione są w terminie przewidzianym ustawowo na wszczęcie postępowania kontrolnego.

Dostałam zawiadomienie o kontroli, która miała się rozpocząć 20 stycznia, ale nikt jeszcze się nie pojawił. Czy to znaczy, że urząd zrezygnował z kontroli?
– Nie. Zgodnie z przepisami, urząd ma prawo wszcząć postępowanie kontrolne nie wcześniej niż po 7 dniach od doręczenia zawiadomienia i nie później niż 30 dni po tym dniu. Termin 30 dni w pani przypadku jeszcze więc nie minął. Późniejsze wszczęcie postępowania bez nowego zawiadomienia jest nieskuteczne.

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

o
on
Skarbówka - państwo w państwie. Oni mają prawa - Wy macie obowiązki!
Dodaj ogłoszenie