18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jakie prawa ma pracownik, który chce podnieść swoje kwalifikacje?

Milena Kochanowska
Piotr Jasiczek
Czy na podnoszenie kwalifikacji musimy mieć zgodę naszego szefa? Czy pracodawca musi wyrazić taką zgodę na piśmie? Ile dni urlopu szkoleniowego będzie nam przysługiwało? Na pytania Czytelników odpowiada Małgorzata Radziszewska z Państwowej Inspekcji Pracy w Poznaniu

W październiku chcę rozpocząć studia podyplomowe. W jaki sposób mój pracodawca powinien wyrazić na to zgodę?
- Podnoszenie kwalifikacji zawodowych to zdobywanie lub uzupełnianie wiedzy i umiejętności na szkoleniach, kursach lub studiach podyplomowych. Kodeks pracy nie określa, w jaki sposób pracodawca ma wyrazić na to zgodę. Przyjmuje się jednak, że zgodą będzie każde jego zachowanie, które ujawnia wolę w sposób dostateczny, czyli na przykład ustna zgoda. Ja radzę, by postarała się pani o taką zgodę na piśmie.

W pracy czeka mnie awans, w związku z którym mam przejść specjalistyczny kurs dla księgowych. Koszty w całości pokryje pracodawca. Chce jednak, żebym po zakończeniu kursu pracowała u niego przez dwa lata. Czy ma do tego prawo?
- W takiej sytuacji strony muszą zawrzeć pisemną umowę, która będzie określała ich prawa i obowiązki, w tym również okres, w którym pracownik ma pozostać w firmie, zasady poniesienia kosztów kursu, udzielania urlopu szkoleniowego, przyznania dodatkowych świadczeń, na przykład zwrotu opłat za podręczniki, przejazdów, zakwaterowania.

Z polecenia pracodawcy mam jutro zamiast pracy rozpocząć kilkudniowy kurs na zdobycie uprawnień spawacza, który kończy się ostatniego dnia egzaminem. Czy będzie mi przysługiwał urlop szkoleniowy?
- Jeżeli kurs lub szkolenie obywa się w trakcie godzin pracy i kończy się ostatniego dnia zdaniem egzaminu, to pracodawca nie ma możliwości udzielenia urlopu szkoleniowego z powodu nieobecności pracownika w firmie. Po powrocie do pracy będzie pan już po zdaniu egzaminu.

Od września chciałbym rozpocząć naukę w liceum wieczorowym. Czy muszę mieć zgodę pracodawcy?

- Żeby rozpocząć naukę nie trzeba mieć zgody pracodawcy, ale wtedy szef nie będzie miał obowiązku udzielić panu urlopu szkoleniowego oraz zwolnienia z całości lub części dnia pracy, aby mógł pan punktualnie dojechać na zajęcia i w nich uczestniczyć.

Jaki wymiar urlopu szkoleniowego należy się pracownikowi oraz czy za ten czas będzie mi przysługiwało wynagrodzenie?
- Urlop szkoleniowy może trwać 6 dni - dla pracowników przystępujących do egzaminu eksternistycznego, maturalnego oraz potwierdzającego kwalifikacje zawodowe. Urlop w wymiarze 21 dni należy się pracownikowi na ostatnim roku studiów, na przygotowanie pracy dyplomowej oraz przygotowanie się i przystąpienie przez niego do egzaminu dyplomowego. Urlopu tego udziela się w dni, które są dniami pracy. Za czas urlopu oraz zwolnień z całości lub części dnia pracy pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia.

W lipcu 2010 r. za zgodą pracodawcy rozpoczęłam kurs komputerowy. Czy obowiązują mnie już nowe przepisy o podnoszeniu kwalifikacji zawodowych?
- Jeżeli podnoszenie kwalifikacji zawodowych rozpoczęła pani 16 lipca 2010 lub później, to musicie państwo stosować już nowe przepisy zamieszczone Kodeksie pracy.

Kiedy pracodawca ma prawo żądać zwrotu poniesionych przez niego kosztów w związku z podniesieniem kwalifikacji zawodowych pracownika?

Pracodawca może domagać się zwrotu poniesionych przez niego kosztów w wysokości proporcjonalnej do okresu zatrudnienia po ukończeniu podnoszenia kwalifikacji zawodowych lub okresu zatrudnienia w czasie ich podnoszenia tylko w czterech przypadkach. Jeżeli pracownik bez uzasadnionych przyczyn nie podejmie podnoszenia kwalifikacji zawodowych albo przerwie podnoszenie tych kwalifikacji, bądź gdy w trakcie podnoszenia kwalifikacji zawodowych lub po ich ukończeniu, w terminie określonym w umowie, nie dłuższym niż trzy lata:
- pracodawca rozwiąże stosunek pracy bez wypowiedzenia z winy pracownika;
- pracownik wypowie umowę o pracę (nie dotyczy to rozwiązania umowy z powodu mobbingu);
- pracownik rozwiąże umowę o pracę bez wypowiedzenia na podstawie art. 55 lub art. 943 Kodeksu pracy, mimo braku przyczyn określonych w tych przepisach (tak zwana "dyscyplinarka" dla pracodawcy).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski