Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jakie są współczesne zapatrywania na zdrowie, urodę i edukację?

RED
W dniach 18-19 listopada 2015 świętowaliśmy Jubileusz 15-lecia istnienia Wyższej Szkoły Zdrowia Urody i Edukacji. Jest to Uczelnia, której absolwenci – kosmetolodzy i dietetycy – już od lat są dobrze przygotowani do wykonywania zawodu i stanowią cennych pracowników na lokalnym i ogólnopolskim rynku pracy. Kluczowym punktem obchodów Jubileuszu była dwudniowa konferencja naukowa. Na konferencji nie zabrakło prelegentów i miłych gości z całej Polski. Zaproszono specjalistów z różnych dziedzin nauk, by wspólnie dyskutować nad współczesnymi problemami zdrowia, urody i edukacji, a konferencja została podzielona na sesje plenarne i tematyczne.

W sesji plenarnej tematyka wystawień dotyczyła istotnych zagadnień społeczno-kulturowych i problemów zdrowotnych, które dotykają współczesne społeczeństwo.

Profesor Zbyszko Melosik z UAM podjął próbę konfrontacji biomedycznej koncepcji ciała i zdrowia z obiegowymi mitami odnoszącymi się do zdrowego stylu życia na płaszczyźnie kultury popularnej. Wskazał na istotny problem umiejętności odczytywania sprzecznych komunikatów reklamowych w mediach dotyczących sposobów troski o swoje ciało. Zwrócił uwagę na swoistą grę medialną, w której młody człowiek jest zewnętrznie sterowany w kategorii powinności zamian zachowań zdrowotnych. Z kolei redaktor Magdalena Baranowska-Szczepańska przeanalizowała reklamy emitowane przez media elektroniczne, które kreują trendy doskonałości kobiecej sylwetki.

Dr Sebastian Kuczyński, specjalista z zakresu medycyny estetycznej podważył mit, według którego toksyna botulinowa jest bardziej niebezpieczna niż kwas hialuronowy. Zaakcentował również wysoką efektywność „złotego standardu” – depilacji za pomocą laserów diodowych lub aleksandrytowych, która jest czołowym zabiegiem kosmetologii estetycznej.

Dr Arkadiusz Spychała w swoim wystąpieniu omówił znaczenie laseroterapii zmian skórnych z uwzględnieniem właściwej klasyfikacji zmian skórnych. Klasycznymi wskazaniami do zastosowania laserów w leczeniu zmian skórnych są wszystkie zmiany łagodne takie, jak: teleangiektazje, włókniaki, kłykciny, brodawki łojotokowe, wrastające paznokcie. W innych przypadkach zmian skórnych konieczna jest właściwa kwalifikacja zmian i odpowiedni wybór procedur medycznych.

Na temat holistycznego podejścia do pracy z ciałem w kosmetologii i odnowie biologicznej wypowiedział się uznany w środowisku medycznym i sportowym osteopata dr Sławomir Marszałek. Praca manualna terapeuty stanowi skuteczne narzędzie do odnowy poprawnego funkcjonowania organizmu. Nieinwazyjne techniki pracy manualnej rozluźniają struktury powieziowo-mięśniowo-więzadłowe, odtwarzają fizjologiczne wzorce pracy tkanek. Dla kosmetologów wystąpienie osteopaty i prezentacja video obrazu tkanek miękkich pod wpływem manipulacji powięzi stanowiło inspiracje do pogłębiania wiedzy na temat magicznej roli tkanki łącznej w przywróceniu prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Dla odmiany dr Paweł Korman poruszył temat właściwego doboru ćwiczeń funkcjonalnych dla poprawy elastyczności przedniej ściany brzucha u kobiet po porodzie. Z punktu widzenia fizjoterapeuty zwrócił uwagę na świadomą aktywację głównie mięśni głębokich, takich jak: mięsień poprzeczny brzucha i mięsień wielodzielny. Podkreślił ważną rolę włączenia świadomego odbioru bodźców płynących z wewnątrz ciała podczas wykonanych ćwiczeń.

Kolejni prelegenci, którzy przyjęli zaproszenie na jubileuszową konferencję, którzy podkreślili interdyscyplinarność zawodu kosmetologa oraz dietetyka, a także konieczność współpracy z lekarzami w profilaktyce chorób cywilizacyjnych, w tym przypadku cukrzycy - to dr Adam Węgrzynowski angiolog i dr Marzenna Sekulska diabetolog oraz przedstawicielka branży podologicznej - mgr Sara Nowicka. Współcześnie podolog stanowi ważne ogniwo w zespole terapeutycznym ukierunkowanym na działania profilaktyczne stopy cukrzycowej.

Jedno z poruszających wystąpień, z pewnością podnoszące świadomość zdrowotną uczestników konferencji, był to głos dra hab. n med. Dawida Murawy – Rektora WSZUIE w Poznaniu i uznanego chirurga onkologa. Rektor podkreślił powinność i odpowiedzialność kosmetologów w profilaktyce czerniaka skóry. To właśnie w gabinecie kosmetologicznym czy odnowy biologicznej jest miejsce na obserwację stanu skóry klienta. Wszelkie zmiany skórne, które powstały na podłożu znamienia barwnikowego, kwalifikują się do szczegółowej diagnostyki medycznej. Jedyną możliwością wyleczenia czerniaka skóry jest jego wczesne rozpoznanie i wdrożenie standardowych działań chirurgicznych.

Prof. Maria Pioruńska-Stolzmann w swoim referacie odniosła się do koncepcji wolnorodnikowej teorii starzenia się organizmu, który determinowany jest przez tempo uszkodzeń indukowanych przez wolne rodniki na poziomie komórki i tkanki. Z kolei dr Andrzej Bugaj – fotobiolog podkreślił ważną rolę tlenu w mechanizmie terapii fotodynamicznych. Te same reaktywne formy tlenu, które stanowią przyczynę starzenia się organizmu i procesu nowotworzenia tkanek, w przypadku terapii fotodynamicznej wykazują wobec komórek nowotworowych dobroczynne działanie lecznicze.

Zarówno lekarze jak i dietetycy omówili kwestie roli żywienia i pielęgnacji skóry na różnych etapach procesu zdrowienia ludzkiego organizmu. Nie sposób jednak wymienić wszystkich ciekawych i ważnych wykładów, których mogliśmy wysłuchać. Wśród zaproszonych prelegentów byli m.in. dr Piotr Nowaczyk z WCO i dr Joanna Bartkowiak-Wieczorek z UM.

Kosmetologia jest to nauka stosowana, więc drugi dzień konferencji poświęcony był warsztatom praktycznym. Uczestnicy warsztatów pod okiem trenerów firmowych, znanych praktyków branżowych mogli poznać nowości z zakresu podologii, wizażu i kosmetologii estetycznej. Nie zabrakło także miłego dla uczestników akcentu - losowania nagród, które ufundowali sponsorzy Konferencji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski