Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jakie scenariusze dla Muzeum Powstania Wielkopolskiego?

Błażej Dąbkowski
Jakie scenariusze dla Muzeum Powstania Wielkopolskiego?
Jakie scenariusze dla Muzeum Powstania Wielkopolskiego? Archiwum UM
Lokalizację nowej siedziby Muzeum Powstania Wielkopolskiego w Poznaniu mamy poznać najpóźniej do końca roku.

Pracownicy Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości cały czas pracują nad scenariuszem wystawy, którą będzie można zobaczyć w nowej siedzibie Muzeum Powstania Wielkopolskiego. - Założyliśmy, że cała ekspozycja zajmie 3-4 tysiące metrów kwadratowych i będzie podzielona na dwie mniej więcej równe części - mówi Tomasz Łęcki, dyrektor WMN. Pierwsza ma być poświęcona wielkopolskiej drodze do niepodległości. - Wrócimy do początku XIX wieku, powstania z 1806 roku i Wiosny Ludów. Najwięcej miejsca chcemy jednak poświęcić doświadczeniom pracy organicznej - dodaje T. Łęcki.

Druga część to już narracja dotycząca samego Powstania Wielkopolskiego, a także jego konsekwencji w powstaniu państwa polskiego. - Tu pojawią się takie symbole jak uniwersytet w Poznaniu, czy Powszechna Wystawa Krajowa - kontynuuje dyrektor WMN. Pracownicy muzeum chcą także, by w nowej siedzibie placówki znalazła się powierzchnia pod wystawy czasowe i monograficzne. Tu miałaby być pokazywana np. makieta Poznania. Co ciekawe, do obu części wystawy miałaby prowadzić osobne wejścia, by goście mogli sami decydować o tym, jaki okres z historii Wielkopolski interesuje ich najbardziej.

Choć prace koncepcyjne znajdują się już na ukończeniu, nadal nie wiadomo kiedy wyznaczona zostanie lokalizacja Muzeum Powstania Wielkopolskiego. Przypomnijmy, że pod uwagę brane są tereny Starej Gazowni (miasto negocjuje zwolnienie budynków przez spółki gazownicze), miejsce, gdzie dziś funkcjonuje lodowisko Bogdanka, Cytadela, a ostatnio także działka na narożniku ul. Ratajczaka i 27 Grudnia (dziś w tym miejscu znajduje się parking). Tę ostatnią lokalizację zaproponował w ubiegłym miesiącu radny PO i przewodniczący komisji Polityki Przestrzennej Łukasz Mikuła.

Zobacz też: Dni Ułana na Cytadeli:

- Parking znajduje się na działce miejskiej. Zleciliśmy już przygotowanie analizy, która odpowie nam na pytanie czy muzeum może tam powstać - tłumaczy Jędrzej Solarski, wiceprezydent Poznania. Jeśli działka ta zostałaby wybrana przez władze miasto, konieczna byłaby jednak zmiana miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. - Na pewno w tym roku wybierzemy najlepszą lokalizację - dodaje J. Solarski.

Muzeum ma kosztować ponad 100 mln zł, część pieniędzy na inwestycję ma pochodzić z ministerstwa kultury.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski