Jakie zmiany w 500 plus w 2021 roku: nowe zasady przyznawania pieniędzy na dzieci. Czy 500+ dostaną wszyscy rodzice?

MIKO
W 2020 roku wnioski o 500 plus składają tylko rodzice nowo urodzonych dzieci. Grzegorz Olkowski
Program 500 plus zmienia się w 2021 roku. Czy oznacza to, że nie będzie już wypłat pieniędzy z programu Rodzina 500 plus ze względu na kryzys gospodarczy spowodowany epidemią koronawirusa? Może zmieni się forma pomocy dla rodzin i rodzice dostaną zamiast gotówki bony? A może pomoc trafi tylko do osób pracujących? Jakie zmiany czekają rodziców w przyszłym roku, co muszą wiedzieć i o czym pamiętać? Co trzeba zrobić, żeby pieniądze z 500 plus nie przepadły?

Świadczenie wychowawcze 500 plus przysługuje na wszystkie niepełnoletnie dzieci, bez względu na uzyskiwane przez rodzinę dochody od 1 lipca 2019 roku. Czy teraz ten program socjalny może być zagrożony?

Rodzina 500 plus: Jak program może się zmienić?

W sierpniu 2020 ówczesna wicepremier, Jadwiga Emilewicz, w jednej ze swoich wypowiedzi zasugerowała, że 500 plus mogłoby być w przyszłości przekazywane rodzicom w formie elektronicznego bonu. Pomysł spodobał się niektórym, bo w ten sposób pieniądze na dziecko byłyby wydawane na konkretne jego potrzeby (na przykład na podstawie listy podmiotów, u których można by bon realizować), a to zapobiegłoby wielokrotnie krytykowanej dowolności wydawania pieniędzy ze świadczenia. Tematu jednak nie podjęto, a wiceminister wycofała się z pomysłu.

Premier tak mówił o zmianach w 500 plus po 1 lipca 2019 roku:

We wrześniu 2020 o zawieszenie programu Rodzina 500 plus apelowali pracodawcy w związku z ogromnym deficytem w budżecie na 2021 rok.

Pojawiły się też pomysły, by przywrócić pierwszą wersję programu Rodzina 500 plus (tę sprzed 1 lipca 2019), czyli stosowanie kryterium dochodowego w odniesieniu do pierwszego dziecka w rodzinie.

Trwa głosowanie...

Czy uważasza, że 500+ to dobry sposób na wspieranie polskich rodzin?

Głos Wielkopolski

A może 500 plus powinni dostawać tylko pracujący? Według sondażu Money.pl i WP.pl (badanie przeprowadzone na ogólnopolskim panelu badawczym Ariadna) aż 62 proc. ankietowanych (43 proc. zdecydowanie tak, 19 proc. raczej tak) uważa, że świadczenie powinno być wypłacane na każde dziecko tylko wtedy, gdy co najmniej jeden rodzic pracuje. Negatywnie nastawionych do tego pomysłu było 17 proc. ankietowanych. 21 proc. respondentów uważa, że "trudno powiedzieć".

Sprawdź też:

Rodzina 500 plus: Czy świadczenie zostanie zlikwidowane?

- Żadne programy społeczne - zarówno te, które wspierają rodziny z małymi dziećmi, a także programy polityki senioralnej - nie są zagrożone

- zapewniała Marlena Maląg, minister rodziny, pracy i polityki społecznej.

Rodzina 500 plus: Czy świadczenie zostanie zwaloryzowane?

Mimo, że spadek wartości 500 plus następuje z powodu inflacji, świadczenie na pewno nie zostanie zwaloryzowane. Ekonomiści podkreślają, że z racji na sytuację budżetową kraju obecna pomoc i tak jest duża.

Sprawdź też:

Rodzina 500 plus: Jakie zmiany w 2021 roku?

Ci rodzice, którzy już wnioski o 500 plus mają złożone, 500 zł co miesiąc na każde dziecko dostawać będą do końca maja 2021. Potem trzeba złożyć dokumenty na nowy okres rozliczeniowy.

Trwający okres rozliczeniowy obowiązuje od 1 października 2019 do końca maja 2021 roku. Termin składania nowych wniosków został zmieniony. Żeby uzyskać świadczenie wychowawcze 500 plus po 31 maja 2021:

  • wnioski elektroniczne będzie można składać od 1 lutego 2021 r.,
  • drogą tradycyjną lub pocztą wnioski można będzie składać od 1 kwietnia 2021 r.

Rodzina 500 plus: Kiedy wypłaty?

Terminy wypłat zależą od terminu złożenia wniosku o 500 plus z wymaganymi dokumentami:

  • jeśli wniosek złożymy do 30 kwietnia 2021 – wypłatę dostaniemy najpóźniej 30 czerwca 2021,
  • jeśli wniosek złożymy do 30 maja 2021 – wypłatę dostaniemy najpóźniej 30 lipca 2021 itd.

Rodzina 500 plus: Jakie dane są potrzebne do złożenia wniosku?

  • dane osoby ubiegającej się o 500 plus, czyli dane rodzica, w przypadku wyboru formy elektronicznej należy pamiętać o podaniu swojego adresu e-mailowego, a w przypadku formy papierowej o numerze konta:
  • dane drugiego rodzica,
  • numer PESEL dziecka lub dzieci.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie