18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jan Dworak: TV Trwam można będzie odbierać przez naziemną telewizję cyfrową

Mateusz Pilarczyk
Jan Dworak.
Jan Dworak.
Z Janem Dworakiem, przewodniczącym Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, rozmowa o telewizji Trwam i niepłacących abonamentu.

W sobotę, w Warszawie środowiska związane z telewizją Trwam będą protestować przeciwko nieprzyznaniu stacji koncesji na naziemnej telewizji cyfrowej (DVB-T). Taka forma nacisku czy sugestii może coś zmienić?
Jan Dworak: - Miejsca na multipleksach są już zajęte. Konkurs się zakończył. Fundacja Lux Veritatis i jeszcze jeden nadawca, który nie otrzymał koncesji odwołali się do sądu administracyjnego. Zobaczymy jaki będzie wynik. Ta sprawa na razie jest zamknięta.

Trwam może znaleźć się w przyszłości na jednym z trzech tzw. multipleksów?

Jan Dworak: - Ustawa o wdrażaniu DVB-T mówi, że w przyszłym roku telewizja publiczna ma opuścić multipleks I. KRRiT musi ogłosić kolejny konkurs na pozostałe miejsca jeszcze w tym roku. Fundacja Lux Veritatis już zapowiedziała, że weźmie w nim udział.

Czyli TV Trwam będzie dostępna na DVB-T?
Jan Dworak: - Jeśli ustaną przyczyny z jakich nie mogli otrzymać koncesji, czyli wniosek będzie wypełniony starannie, rzetelnie i wyczerpująco, to nie ma powodu, żeby nie byli potraktowani tak samo jak pozostali. Protesty, rezolucje, które traktujemy poważnie jako wyraz opinii publicznej są dla nas sygnałem. Proces cyfryzacji nie jest zakończony. Powstaną jeszcze dwa nowe multipleksy.

Czy osoby, które nie płacą abonamentu mają się czego obawiać?

Jan Dworak: - Mają. W ubiegłym roku przeprowadzaliśmy z Pocztą Polską pilotażowy program, który chcemy teraz wdrożyć.

Na czym on polegał?

Jan Dworak: - Wybrani abonenci byli dociekliwie informowani, o tym że muszą zapłacić. Jeśli tego nie robili, to poczta podejmowała decyzję o umieszczeniu ich na liście dłużników. Poza tym wystąpiliśmy do ministra finansów, teraz tak samo postąpiła TVP, aby uznał werdykt Trybunału Konstytucyjnego i niepłacenie abonamentu było takim samym uchybieniem jak niepłacenie podatków. Czyli dzięki pomocy aparatu skarbowego media publiczne będą miały silnego sojusznika w walce z niepłacącymi.

Może warto wprowadzić abolicję dla niepłacących, aby zaczęli płacić?
Jan Dworak: - KRRiT nie może tego zrobić. Abonament to opłata obowiązująca i konieczność zapłaty ustaje po pięciu latach. Za tyle lat wstecz można zapłacić. O abolicji można pomyśleć jak zmieni się metoda ściągania abonamentu.

Chcesz skontaktować się z autorem informacji? [email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski