Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jan Górski, honorowy prezes wielkopolskiego oddziału Światowego Związku Żołnierzy AK, obchodzi 99. urodziny. Wojewoda złożył mu życzenia

OPRAC.:
Alicja Durka
Alicja Durka
15 kwietnia pułkownik Jan Górski, honorowy prezes wielkopolskiego oddziału Światowego Związku Żołnierzy AK, obchodzi 99. urodziny. Wojewoda wielkopolski złożył mu życzenia.
15 kwietnia pułkownik Jan Górski, honorowy prezes wielkopolskiego oddziału Światowego Związku Żołnierzy AK, obchodzi 99. urodziny. Wojewoda wielkopolski złożył mu życzenia. Materiały prasowe
15 kwietnia pułkownik Jan Górski, honorowy prezes wielkopolskiego oddziału Światowego Związku Żołnierzy AK, obchodzi 99. urodziny. Wojewoda wielkopolski złożył mu życzenia.

– Jako Żołnierz Niezłomny, obrońca niepodległości i godności Polaków, należy Pan do wąskiego grona osób, któremu społeczeństwo oddaje szacunek za bohaterską walkę o wolną Ojczyznę, zbudowaną na nieprzemijających wartościach, zwyczajach i tradycji

- napisał w liście do jubilata wojewoda wielkopolski Michał Zieliński. Wraz z listem przekazał także pamiątkowe zdjęcie z dedykacją dla kombatanta.

Życiorys Jana Górskiego

Jan Górski urodził się 15 kwietnia 1922 roku w Jagninie, pod Sandomierzem. W czasie wojny, był łącznikiem Komendy Obwodu Opatów. Schwytany przez bojówkę Armii Ludowej miał stanąć przed plutonem egzekucyjnym. Pomimo wykonanej egzekucji udało mu się przeżyć i schronić w bezpiecznym miejscu. Podczas akcji „Burza” służył w V kompanii 2 Pułku Piechoty Legionów. Okres walki partyzanckiej zwieńczył w roli dowódcy plutonu.

Po wojnie został uwięziony przez Urząd Bezpieczeństwa w 1945 i 1946 roku, za przynależność do WINu i ZHP. W tym czasie był kilkukrotnie aresztowany. W 1946 roku, podczas studiów na Akademii Handlowej w Poznaniu, z jego inicjatywy, powstał Akademicki Legion Pracy. Zrzeszeni tam studenci odgruzowywali Poznań zniszczony w czasie działań wojennych.

Poznań: Złożenie kwiatów pod pomnikiem Ofiar Katynia

od 16 lat

Jan Górski ponownie został aresztowany w kwietniu 1949 roku z oskarżenia za współpracę z Armią Krajową, a także Niemcami. Otrzymał, już po raz drugi, najwyższy wymiar kary - karę śmierci, zmienioną później na dożywotnie więzienie. Po nadzwyczajnej rewizji i ponownym procesie został zwolniony w 1957 roku. Dopiero Sąd Karny III RP unieważnił nałożony wyrok.

Ulica Wjazdowa (dzisiaj Św. Marcin) - 1935 rok

Poznań w latach 30. XX wieku. Tak wyglądał przed wojną! Uwie...

Sprawdź też:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski