Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jan Kulczyk i biznes. Od pasty BHP do złóż ropy

Monika Kaczyńska
Jan Kulczyk i biznes. Od pasty BHP do złóż ropyNazwisko Jana Kulczyka pojawiało się przy okazji wszystkich ważniejszych prywatyzacji w Polsce. Wraz z France Telecom prywatyzował Telekomunikację Polską
Jan Kulczyk i biznes. Od pasty BHP do złóż ropyNazwisko Jana Kulczyka pojawiało się przy okazji wszystkich ważniejszych prywatyzacji w Polsce. Wraz z France Telecom prywatyzował Telekomunikację Polską Waldemar Wylegalski
Jan Kulczyk od 2002 roku niemal nie opuszczał pierwszego miejsca listy najbogatszych Polaków. Miał swój udział w największych prywatyzacjach w kraju. Ostatnio "Forbes" wycenił majątek Jana Kulczyka na 15,1 miliardów złotych. Ta fortuna powstała w ciągu zaledwie 35 lat. Pierwszy swój biznes najbogatszy Polak założył w 1981 roku wspólnie z ojcem, Henrykiem Kulczykiem, mieszkającym nastałe w Berlinie Zachodnim. Była to firma polonijna Interkulpol. Jej przebojem rynkowym była pasta BHP. Kulczykowie sprzedawali ją na pniu.

- To było przedsiębiorstwo wielobranżowe - wspomina Andrzej Byrt, ambasador Polski we Francji i Monako, długoletni dyrektor, później prezes MTP. - Gdy byłem radcą handlowym naszej ambasady w Brukseli Jan przyjechał szukać partnerów, którzy byliby zainteresowani drewnianymi domami, którymi Inter-kulpol także handlował. I znalazł.

Czytaj również: Jan Kulczyk nie żyje. Z czego zapamiętamy najbogatszego Polaka

Jednak już w 1988 roku Jan postanowił zająć się innym rodzajem działalności - został przedstawicielem handlowym Volkswagena. Od 1991 roku miał wyłączność na sprzedaż tych samochodów. Formalnie sieć dealerską Volkswagena, Porche i Bentleya sprzedał dopiero w2012 roku. W tym samym roku powstaje Kulczyk Holding. Pierwszym spektakularnym sukcesem firmy była zdobycie zamówienia na dostawę samochodów dla policji i UOP. Wartośc kontraktu opiewała na 15o mln zł i dotyczyła 3 tys. pojazdów.

Kontakty Kulczyka z Volkswagenem doprowadzają do kupienia przez koncern 1/4 udziałów w Poznańskiej Fabryce Samochodów Rolniczych, produkującej Tarpana.

Prywatyzacja była w planach, ale sprawa nieco się ślimaczyła, mimo, że wśród zainteresowanych wymieniano między innymi Toyotę. Kulczyk zaprasza przedstawicieli koncernu do Poznania.

Powstaje spółka join venture. Później Volkswagen stopniowo zwiększa zaangażowanie. Dziś zatrudnia 6 tysięcy osób. Co ciekawe  - ani w FSR, ani w VW Kulczyk nigdy nie miał udziałów.

Ale intersuje go nie tylko motoryzacja. W 1993 roku spółka Jana Kulczyka Euro Agro Centrum kupuje "Lecha" Browary Wielkopolskie. Konkurencji nie ma wielkiej, bo warunki przetargu dopuszczaj ą jedynie udział polskich firm.

Sprawdź również: Politycy wspominają Jana Kulczyka: Zależało mu na dynamicznym rozwoju Poznania

Jednak już w 1995 roku część udziałów odkupuje od Kulczyka South African Breweries. Rok później ą Euro Agro Centrum i SAB kupują większościowy pakiet akcji Browarów Tyskich. Później obaj udziałowcy kupują jeszcze większościowe udziały w browarach Bojlidy i Belgia w Kielcach. W 2009 roku 100 proc. akcji stworzonej z połączonych browarów Kompanii Piwowarskiej przejmuje SABMiller. Kulczyk w zamian obejmuje akcje koncernu - 3,8 procent.

- Jan Kulczyk miał wizję i potrafił przekonać do niej innych - mówi Wojciech Kruk. Przykładem tego może być prywatyzacja Telekomunikacji Polskiej.

Czy musiał przekonywać France Telecom do zainwestowania w polskiego giganta? Raczej wątpliwe, bo chętnych nie brakowało. Znów jednak warunkiem sprzedaży akcji był udział polskiej firmy. Kulczyk wraz z France Telecom w 2000 roku stanęli do transakcji. Z 35 proc, akcji sprzedanych wtedy przez Skarb Państwa 1/4 kupił Kulczyk, 3/4 Francuzi.

Później konsorcjum zwiększyło udziały do 47.5 proc. (Maksymalny udział Kulczyka wynosił niespełna 14 proc. akcji). Już po czterech latach polski biznesmen jednak je sprzedał. Kupcem był France Tele-com. Szacowano wówczas, że zarobił na tej transakcji nie mniej niż 40 milionów euro.

Kolejnym przykładem kupowania, by sprzedać było kupno ubezpieczeniowej Warty.Pierwsze akcje Kulczyk Holding kupił jeszcze w 1993 roku. W 1999 miał już ich 70 proc . Ale już rok później w Warcie pojawiła się belgijska grupa ubez-pieczeniowo-bankowa KBC. W 2006 roku zostaje w całości ich właścicielem.

W 1997 roku na krótko Kulczyk Holding zostaje właścicielem akcji banku PBK. Już w połowie następnego roku sprzedaje je austriackiemu bankowi BACA.

W 2001 roku Kulczyk Holding zaczyna budowę autostrady. W 2007 roku grupa przechodzi reorganizację i zaczyna inwestować w poszukiwanie ropy i gazu. W 2010 roku spółka Kulczyk Oil debiutuje na warszawskiej giełdzie.

W 2014 roku Sebastian Kulczyk przejmuje stery w Kulczyk Investments i przejmuje kontrolę nad Ciechem.

Zobacz koniecznie: Jan Kulczyk był ojcem, który dawał swoim dzieciom wzorce

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski