18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Japan Week: Zobacz, jak wygląda ceremonia parzenia herbaty [FILM, ZDJĘCIA]

PEJ
W niedzielę w Centrum Kultury Zamek, podczas trwającego w Poznaniu festiwalu Japan Week, odbyły się pokazy parzenia japońskiej herbaty. Zobacz, jak wygląda japońskie spotkanie herbaciane.

Liściasta aromatyczna herbata parzona w tradycyjny japoński sposób oraz japońskie, naturalne ciasta - poznaniacy mogli ich spróbować podczas pokazów "Droga Herbaty Sencha – Senchado", które odbyły się w CK Zamek w ramach festiwalu Japan Week.

- Z Japonią zwykle kojarzy się herbata sproszkowana, ale liściasta również jest popularna - mówił prowadzący pokaz Japończyk ze szkoły Seifuryu. - W obu przypadkach proces parzenia zdecydowanie się różni. Liściastą Sencha – Senchado parzy się w srebrnym czajniku na specjalnym, metalowym piecyku, pod którym znajdują się kawałki węgla. Bardzo ważna jest temperatura zarówno wody, jak i czarki, w której podaje się herbatę.

Uczestnicy ceremonii parzenia herbaty próbowali również japońskich ciastek. Są one robione tylko z naturalnych składników. Podczas pieczenia nie używa się masła ani oleju. Stosuje się tu m.in. warzywa (poznaniacy próbowali ciastka z fasolą), owoce cytrusowe, mąkę.

Podczas spotkania herbacianego najważniejsze jest nie samo picie herbaty, ale sposób jej parzenia i zasady spotkania. Uczestnicy muszą m.in. rozmawiać o herbacie i kaligrafii umieszczonej na czarkach. Ubrani są w kimona, co dziś zdarza się już w Japonii rzadko, głównie przy bardzo ważnych uroczystościach.

Festiwal Japan Week rozpoczął się w Poznaniu w sobotę. Do stolicy Wielkopolski przyjechało blisko 900 Japończyków, z czego niespełna połowa to artyści. Ci ostatni będą występować podczas bezpłatnych pokazów, imprez czy wystaw w Centrum Kultury Zamek i w Teatrze Wielkim do czwartku 24 kwietnia.

Można tu oglądać nie tylko tańce ludowe, sztuki walki i koncerty japońskich muzyków, ale także m.in. sztukę zakładania kimona, sztukę japońskiej kaligrafii, pokazy przyrządzania sushi, tworzenia kaligrafii, ikebany czy tradycyjnych japońskich technik plastycznych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski