Jarmark Świętojański na poznańskim Starym Rynku [ZDJĘCIA]

  Jarmark Świętojański na poznańskim Starym Rynku [ZDJĘCIA]

  Krzysztof M. Kaźmierczak

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Jarmark Świętojański na poznańskich Starym Rynku
  1/24
  przejdź do galerii

  Jarmark Świętojański na poznańskich Starym Rynku ©Łukasz Gdak

  Wystrzałami z armat, tańcem do muzyki sprzed wieków i barwnym pochodem ze skaczącymi koziołkami na czele zainaugurowano na Starym Rynku w Poznaniu 41. Jarmark Świętojański.
  Uroczystość rozpoczęła się w południe, po tym jak zniknęły już trykające się koziołki na ratuszu. Ale wzięły w niej udział dwa inne koziołki - ucharakteryzowani na nich artyści. Po zagraniu skocznej piosenki przez kapelę w historycznych strojach głos zabrał prezydent Poznania.

  - Historia Poznania to historia rzemiosła i handlu. dzięki rzemieślnikom i handlarzom Poznań uzyskał prawa miejskie. Dlatego z przyjemnością oddaje ten symboliczny klucz do zarządzania miastem na czas Jarmarku Świętojańskiego w ręce rzemieślników - powiedział Jacek Jaśkowiak.


  Ważący ponad 10 kilogramów wielki ozdobny klucz odebrał z rąk prezydenta zastępca prezesa zarządu Wielkopolskiej Izby Rzemieślniczej

  - Pan prezydencie, może pan iść na urlop. Rzemieślnicy potrafią zarządzać. Zapewniam pana, że oddamy miasto po Jarmarku w nie gorszym stanie niż obecnie - stwierdził Antoni Odzimek i ogłosił otwarcie Jarmarku Świętojańskiego.

  - Tu na tych schodach ratusza rzadko bywali z nami prezydenci miasta - dodał Jan Gorlas, zastępca prezesa Wielkopolskiego Zrzeszenia Handlu i Usług w Poznaniu.

  W uroczystości brali udział m.in. starszyzna cechów rzemieślniczych, członkowie Bractwa Kurkowego, poznańscy Bambrzy oraz ułani poznańscy w strojach 15. Pułku Ułanów.

  Po oddaniu wystrzałów z armat Bractwa Kurkowego ruszył wokół rynku pochód, na którego czele skakali przebrani za kozły artyści.

  41. Jarmark Świętojański potrwa dwa tygodnie. Swoje stragany ma na nim około 100 kupców, rzemieślników oraz firm z Polski i zza granicy. Przez cały czas trwania Jarmarku odbywać się będą różnego rodzaju imprezy towarzyszące, a tym o charakterze rozrywkowym i edukacyjnym.  Czytaj treści premium w Głosie Wielkopolskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (3)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Wizytówka miasta

  Poznaniak (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  "Pięknie się prezentuje" zasyfiony dawny dom turysty. Czy nie można właściciela przymusić do zrobienia z tym porządku? nawet jak chce czy nie może tego sprzedać.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  takie sprawy nikogo nie intetersuja

  adam (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Teraz są w modzie autostrady rowerowe wielopsamowe


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Cały Poznań jest zasyfiony

  Kuba (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Wiele kamienic woła o pomstę do nieba w Poznaniu. zastanawiam się dlaczego się nie zmusza właścicieli do zrobie czegoś z tym...

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo