Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jarosław Ziętara uhonorowany na UAM. Przyszli dziennikarze będą o nim pamiętać. "Żaden zawód nie może oznaczać ofiary z życia" [ZDJĘCIA]

Paweł Antuchowski
Paweł Antuchowski
Tablica upamiętniająca zamordowanego dziennikarza "Gazety Poznańskiej" została wmurowana w ścianę budynku Collegium Politicum, gdzie swoją siedzibę ma Wydział Nauk Politycznych i Dziennikarstwa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza.
Tablica upamiętniająca zamordowanego dziennikarza "Gazety Poznańskiej" została wmurowana w ścianę budynku Collegium Politicum, gdzie swoją siedzibę ma Wydział Nauk Politycznych i Dziennikarstwa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Adam Jastrzębowski
Tablica upamiętniająca zamordowanego dziennikarza "Gazety Poznańskiej" została wmurowana w ścianę budynku Collegium Politicum, gdzie swoją siedzibę ma Wydział Nauk Politycznych i Dziennikarstwa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. W ten sposób Jarosław Ziętara został uhonorowany w 30 rocznicę tragicznej śmierci, w miejscu kształcenia przyszłych dziennikarzy.

Tablica pamiątkowa powstała z inicjatywy Komitetu Społecznego im. Jarosława Ziętary. Dziennikarz był absolwentem Instytutu Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM.

- Tablica przypomina, że każdy zawód ma swoją etykę. Zdarza się, że wierność tym zasadom kosztuje nas zbyt wiele

- stwierdziła podczas uroczystości rektorka uniwersytetu Bogumiła Kaniewska. Jak podkreśliła, w chwili śmierci Ziętara miał zaledwie 24 lata.

Jarosław Ziętara uhonorowany na UAM

- Wobec Jarosława Ziętary popełniono nie tylko zbrodnię morderstwa, a także zbrodnię niepamięci. Przez wiele lat o tej sprawie Polska nie wiedziała - dodał inicjator upamiętnienia, Krzysztof Kaźmierczak. - Zabicie dziennikarza to jest zamach na wolność słowa - podkreślił.

- Mam nadzieję, że więcej tego typu tablic odsłaniać nie będziemy, że taka zbrodnia się już więcej nie powtórzy - mówił dziekan wydziału Andrzej Stelmach. - Żaden zawód nie może oznaczać ofiary z życia - podkreślał.

Jarosław Ziętara w swojej pracy zawodowej badał afery gospodarcze. Został uprowadzony i zamordowany w 1992 roku. Sprawa jego śmierci swój sądowy finał znalazła dopiero teraz, po 30 latach od zbrodni.

W swojej pracy zawodowej badał afery gospodarcze. Został uprowadzony i zamordowany w 1992 roku. Sprawa jego śmierci swój sądowy finał znalazła dopiero teraz, po 30 latach od zbrodni.

Uroczystość swoim patronatem objęli: JM Rektor UAM prof. dr hab. Bogumiła Kaniewska, Prezydent Miasta Poznania Jacek Jaśkowiak, Prezydent Unii Wielkopolan Paweł Leszek Klepka, Przewodniczący Zarządu Wielkopolskiego Oddziału Stowarzyszenia Dziennikarzy RP Ryszard Bączkowski, Prezes Poznańskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Nauk Politycznych prof. UAM dr hab. Marcin Rachwał.

Życiorys Jarosława Ziętary

Urodził się w 1968 roku w Bydgoszczy. Był absolwentem poznańskiego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, jednak przez swoją tragiczną śmierć nie zdążył odebrać dyplomu. Angażował się w mediach akademickich, potem współpracował min. z "Gazetą Wyborczą", "Kurierem Codziennym" oraz tygodnikami "Wprost" i "Gazetą Poznańską".

Dziennikarz zajmował się tematami związanymi z ciemniejszą stroną Poznania. Został uprowadzony 1 września 1992 roku i - jak twierdzi prokuratura - zamordowany po kilku dniach tortur. Do dzisiaj nie znaleziono jego ciała. Został uznany za zmarłego w 1999 roku.

Czytaj także:Sprawa Jarosława Ziętary. Dziennikarz, który wiedział za dużo. Dlaczego Jarosław Ziętara musiał zginąć?

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

"Rzeźnik z Wildy", "Ręcznikowy dusiciel" z Rataj, "Zimny chirurg" to przydomki psychopatycznych morderców, które wiele lat temu budziły postrach w Poznaniu. Przypominamy sylwetki seryjnych morderców, którzy na terenie Poznania dokonywali okrutnych zbrodni. Zobacz galerię ----->

Te zbrodnie wstrząsnęły Poznaniem. Historie seryjnych morder...

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski