Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jastrowie: Bukowińskie Spotkania

Zenon Kubiak
Zenon Kubiak

Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny Bukowińskie Spotkania - co Jastrowie ma wspólnego z Bukowiną? Okazuje się, że w 1945 roku właśnie w Jastrowiu osiedliła się grupa Polaków z Bukowiny. Przez lata nie chwaliła się tym, wstydziła się pochodzenia. Dopiero w roku 1986 osiem kuzynek, z tęsknoty za Bukowiną, zaczęło się spotykać i założyło zespół pod nazwą „Rozśpiewane jastrowianki”. W 1989 roku na Festiwalu Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym, w którym brały udział „Rozśpiewane jastrowianki”, za namową Zbigniewa Kowalskiego -etnografa - zrodził się pomysł na bukowiński festiwal. I tak w 2019 r. w Jastrowiu odbyła się 30. edycja festiwalu „Bukowińskie spotkania”. Wśród ludzi uczestniczących i znających historię festiwalu mówi się, że festiwal ma jednego ojca (Zbigniewa Kowalskiego) i kilka matek („Rozśpiewane jastrowianki”).

Ośmioosobowy żeński zespół śpiewaczy „Rozśpiewane jastrowianki” przy Ośrodku Kultury i Sportu w Jastrowiu, z czasem zaczął się rozrastać. Przyjął nazwę Zespół Górali Czadeckich „Jastrowiacy”. Prężnie działał przez ponad 20 lat. Czas był jednak nieubłagany i skład zespołu zmniejszał się z roku na rok. Została tylko kapela, którą stanowili członkowie zespołu. Narodził się wówczas pomysł, żeby mimo przeciwności nadal kultywować kulturę bukowińską - stąd nazwa Kapela Bukowińska „Jastrowiacy”.

Każdy bukowiński zespół to wspólna historia, poszanowanie odmienności etnicznych, religijnych i kulturowych. Łączy te zespoły muzyka, śpiew, taniec i obrzędowość. Podkreślając wyjątkowość i dziedzictwo kulturowe Bukowiny, od kilku lat organizowane są Smaki Bukowiny i Międzynarodowy konkurs kulinarny pn. „O czadową kopyść”. Finałem festiwalu są koncerty zespołów współcześnie nawiązujących do folkloru oraz pokazy trzech żywiołów: wody, ognia i powietrza.

Festiwal jest ważnym wydarzeniem w Jastrowiu, przez wielu mieszkańców długo wyczekiwanym. Z nadzieją w przyszłość spoglądają wszyscy ci, którzy pokochali kulturę bukowińską, chcą nosić ją w sercu, krzewić i pielęgnować.

Było 30 potkań w ramach festiwalu, ale w każdym roku festiwal odbywa się w kilku miejscach - w Polsce, Rumunii, na Węgrzech, na Ukrainie, na Słowacji i w Mołdawii. Zespoły, które uczestniczą w spotkaniach, prezentują Polskę, Ukrainę, Rumunię, Słowację, Mołdawię, Bośnię i Hercegowinę, Niemcy, Kanadę, Stany Zjednoczone. Przez 30 lat przewinęło się kilka tysięcy osób. W jednej edycji uczestniczy około 1000 osób. Na scenie występuje zwykle 20 zespołów.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski