Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jastrowie. Tam pielęgnują tradycje od pokoleń

RED
Klub Twórców „Akant” w Jastrowiu zrodził się podczas wspólnego spotkania rękodzielników, pasjonatów słowa, obrazu. Lokalni artyści nawiązują do sztuki ludowej, zwyczajów, obrzędów oraz kuchni regionalnej. Stosują techniki znane i przekazywane przez przodków.

Klub Twórców „Akant” został założony w czerwcu 2013 roku przy Ośrodku Kultury w Jastrowiu. Ręczne robótki na szydełku, koronki, hafty, ornamenty wielkopolskich strojów ludowych powstają w oparciu o tradycyjne techniki przekazywane przez przodków. Swoje umiejętności, wiedzę i doświadczenie członkowie klubu przekazują innym podczas spotkań i warsztatów. W okresach Wielkanocy i Bożego Narodzenia rękodzielnicy tworzą tradycyjne ozdoby wielkanocne i bożonarodzeniowe, na dożynki wyplatają wieńce. Dorobek twórców można podziwiać podczas plenerów, jarmarków, wydarzeń kulturalnych, na wystawach zbiorowych i indywidualnych w muzeach i ośrodkach kultury w całym regionie.

Najcenniejszą zdobyczą klubu jest Nagroda Powiatu Złotowskiego za 2014 rok w kategorii Kultura i Dziedzictwo Narodowe.

Inicjatorem pierwszego spotkania lokalnych twórców była ówczesna dyrektor Ośrodka Kultury w Jastrowiu Agnieszka Głyżewska-Klofik. Klub pierwotnie liczył 20 osób. W 2019 roku czynnie tworzących swe dzieła jest 13 osób. Wszyscy są mieszkańcami gminy i miasta Jastrowie. W skład zarządu wchodziły od 2013 do 2018 roku: Janina Biendarra - prezes, Karolina Frączek - sekretarz, Jolanta Wasilewska - skarbnik. Od 2018 r. Klub Twórców „Akant” pozostawał bez prezesa, pozostałe funkcje bez zmian.

Burmistrz zaprasza

Jastrowie. Tam pielęgnują tradycje od pokoleń

"Szanowni Państwo
Mam przyjemność zaprosić Państwa do odwiedzenia gminy i miasta Jastrowie, gminy z ciekawą przeszłością i z odwagą patrzącą w przyszłość, budowaną z poszanowaniem historii, wartości kulturowych i przyrodniczych.

Gmina i miasto Jastrowie to gmina w ponad 70 procentach pokryta lasami, z ciekawymi trasami rowerowymi, szlakami kajakowymi, pieszymi, z bogactwem flory i fauny. Na obszarach leśnych znajdują się liczne pomniki przyrody, rezerwat unikalnej przyrody „Kozie brody”, a w okolicach Trzebieszek rezerwat z panoramą widokową „Diabli skok”. Naszym wyróżnikiem jest zespół jezior z ogólnodostępnym kąpieliskiem oraz ośrodkiem wypoczynkowym.

Nasza gmina to również ośrodek kulturalny, pielęgnujący tradycję i dziedzictwo kulturowe wyrażane od ponad 30 lat w ramach Międzynarodowego Festiwalu Folklorystycznego „Bukowińskie Spotkania” i odważnie sięgający po nowe rozwiązania kulturalne, jak Arena Festiwal 1. Dzień Wolności.

Jestem głęboko przekonany, że Jastrowie, dzięki swemu korzystnemu położeniu, rozwijającej się gospodarce oraz walorom przyrodniczym, jest na nowej drodze i stanowi interesującą alternatywę wobec innych gmin.

Zapraszam wszystkich: obecnych i przyszłych mieszkańców, potencjalnych inwestorów, a także ludzi kultury i edukacji do wspólnych działań i efektywnej współpracy."

Piotr Wojtiuk,
burmistrz gminy i miasta Jastrowie

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski