Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jazda na suwak: Na czym polega i kiedy się ją stosuje? Uwaga! Obowiązuje nie tylko tam, gdzie stoją znaki zapowiadające zwężenie

Grzegorz Okoński
Grzegorz Okoński
Jazda na suwak to nowy obowiązek kierowców.
Jazda na suwak to nowy obowiązek kierowców. Przemyslaw Wronecki
Obowiązek jazdy na suwak wszedł już w życie, dopasowując polskie prawo o ruchu drogowym do rozwiązań powszechnie stosowanych np. u naszych zachodnich sąsiadów. Problem w tym, że nie wszyscy kierowcy wiedzą dokładnie na czym polega i kiedy się go stosuje. Policja na razie nie ma zgłoszeń o nieprzestrzeganiu przepisu i nie karze mandatami, ale zamierza w najbliższym czasie położyć nacisk na sprawdzenie jego znajomości w praktyce na drogach.

Nowelizacja ustawy Prawo o ruchu drogowym z dnia 16 października 2019 roku mówi wyraźnie, że kierowca jadący pasem, który zostaje zamknięty, ma pierwszeństwo przy włączaniu się do ruchu na pas sąsiedni, prowadzący dalej jazdę w danym kierunku.

Jazda na suwak: Na czym polega i kiedy się ją stosuje?

Ale precyzuje: następuje to w warunkach znacznego zmniejszenia prędkości, gdy ten kierowca nie ma już możliwości kontynuacji jazdy pasem z powodu przeszkody lub zwężenia – a więc tuż przed tym miejscem – i kierowca ustępujący mu ma obowiązek wpuszczenia jednego pojazdu lub zespołu pojazdów (połączonych ze sobą i poruszających się jako jeden pojazd).

Sprawdź też:

W przypadku zwężenia dwóch pasów przy jezdni trzypasmowej, kierowca środkowego – kontynuującego wpuszcza najpierw jeden pojazd z prawego pasa zanikającego, a następnie jeden z lewego pasa zanikającego. Strategiczna jest zasada wpuszczania tylko jednego samochodu, by nie blokować całego pasa kontynuującego: wówczas na jednym pasie znajdą się naprzemiennie samochody z obu pasów – a nie grupa z jednego bądź z drugiego, która spowoduje zatory na jednym z pasów.

Czytaj też: Jazda na suwak i korytarz życia. Nowe przepisy drogowe już obowiązują!

Kierowcy wiedzą o zasadzie, ale spodziewają się, że zasada obowiązuje tylko na tych zwężeniach, przed którymi postawiony jest znak D-56, zapowiadający jazdę na suwak. Jednak ustawa mówi tylko o sytuacji ograniczenia liczby pasów, co oznacza zarówno zaplanowaną zmianę na drodze, jak i tę spowodowaną wypadkiem drogowym, czy sytuacją awaryjną przy drodze, blokująca jeden pas.

Sprawdź też:

W tym momencie nie ma znaku i jeśli dochodzi do znacznego zmniejszenia prędkości, to kierowcy są zobowiązani do wpuszczania i wjeżdżania na zasadzie zębów suwaka.

Czytaj też: Chciała powiększyć usta i wyszczuplić twarz u kosmetyczki z Poznania. Mogła stracić życie? "Modliłam się, by skończyła"

Policja zastrzega, że każdy kierowca - także ten, który jedzie pasem zanikającym i chce skorzystać z możliwości wjazdu na pas kontynuujący - musi zachować ostrożność i bacznie obserwować innych uczestników ruchu.

Utrudnianie lub tamowanie ruchu poprzez brak lub błędne sygnalizowanie manewru może kosztować kierowcę 200 zł mandatu, a tzw. "szeryfowanie", czyli zajmowanie więcej niż jednego, wyznaczonego na jezdni, pasa ruchu – 150 zł.

SPRAWDŹ SIĘ: 15 słów prawdziwego poznaniaka. Znasz wszystkie?

ZOBACZ TEŻ:

Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji opublikowało raport "Wypadki drogowe w Polsce w 2018 roku". Dowiadujemy się z niego między innymi, na których drogach krajowych dochodzi do największej liczby wypadków i gdzie ginie najwięcej osób. W 2018 roku na tych drogach doszło do 7 195 wypadków, w których zginęło 957 osób, a rannych zostało 9 175 osób. Sprawdź 10 najbardziej niebezpiecznych dróg krajowych w Polsce.Przejdź dalej --->

10 najbardziej niebezpiecznych dróg w Polsce. Tu było najwię...

Sprawdź też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski