Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jazzowy piątek w Poznaniu: Tego samego dnia odbędą się koncerty Chrisa Bottiego i Scotta Hamiltona

Sebastian Gabryel
Sebastian Gabryel
Amerykański muzyk Chris Botti od wielu lat należy do ścisłej, światowej czołówki trębaczy – nie tylko w muzyce smooth jazzowej, ale w ogóle.
Amerykański muzyk Chris Botti od wielu lat należy do ścisłej, światowej czołówki trębaczy – nie tylko w muzyce smooth jazzowej, ale w ogóle. materiały prasowe
Rozpieszczania miłośników jazzu w Poznaniu ciąg dalszy – w piątkowy wieczór w Sali Ziemi na MTP zagra słynny trębacz i „prawa ręka Stinga” Chris Botti, zaś w klubie Blue Note niemniej utalentowany jazzman, saksofonista Scott Hamilton. Oba koncerty są obietnicą wielkiej muzycznej uczty na najwyższym poziomie.

Nie ma jakichkolwiek wątpliwości, że amerykański muzyk Chris Botti od wielu lat należy do ścisłej, światowej czołówki trębaczy – nie tylko w muzyce smooth jazzowej, ale w ogóle. Zadebiutował w 1995 roku, w dość krótkim czasie zdobywając zaufanie legend, takich jak Aretha Franklin, Bob Dylan czy Paul Simon. Dał się wtedy poznać jako idealny muzyk sesyjny. Zawsze wiedział, kiedy stać w cieniu, a kiedy zagrać pierwsze skrzypce. Nic dziwnego, że na początku XX wieku zainteresował się nim Sting, czego efektem była ich współpraca w ramach pamiętnego tournée popularnego wokalisty, promującego jego najsłynniejszą płytę solową zatytułowaną „Brand New Day”. Warto przypomnieć, że to właśnie z niej pochodzi złoty przebój „Desert Rose”.

Jednak Chris Botti to nie tylko wytrawny sideman. Jego solowa dyskografia obejmuje już dziesięć albumów, których zawartość udowadnia, że to muzyk z bardzo otwartą głową. I choć zarówno jego debiutancki krążek pt. „First Wish”, jak i późniejsze płyty „Midnight Without You”, „Slowing Down the World”, „Night Sessions”, „December” czy „A Thousand Kisses Deep”, mogły zainteresować fanów jazzu w wydaniu fusion, smooth i contemporary, to prawdziwy sukces komercyjny w działalności solowej odniósł dopiero w 2004 roku, za sprawą albumu „When I Fall In Love”. Nie dość, że materiał sprzedał się w półmilionowym nakładzie, to jeszcze zapewnił trębaczowi komplementy ze strony słuchaczy na całym świecie, a także zazwyczaj wybrednych krytyków muzycznych. Od tamtego czasu Chris Botti może cieszyć się statusem megagwiazdy popowego jazzu. Występuje w najbardziej prestiżowych salach koncertowych na świecie, ma na koncie prestiżową nagrodę Grammy oraz współpracę z panteonem muzyki rozrywkowej, od „klasycznego” Franka Sinatry do „młodzieżowej” Lady Gagi.

Są jednak odbiorcy, którym znacznie bliższe są brzmienia swingowe. Wyjątkową rękę ma do nich ceniony saksofonista Scott Hamilton, który wspólnie z triem Tony’ego Matcha, zagra w klubie Blue Note. Jego kariera rozpoczęła się znacznie wcześniej niż Bottiego, bo już w 1977 roku. Muzyk zdobył popularność za sprawą swojego kwartet, którym po tym jak przekształcił się w kwintet, bardzo zainteresował Carla Jeffersona, słynnego producenta i założyciela niemniej rozpoznawalnej wytwórni Concord, w której Hamilton wydaje do dziś.

Solowe krążki jazzmana cieszą uszy, jednak trzeba docenić również te albumy, które nagrał w duetach. Tony Bennett, Woody Herman, Jake Hanna, Dave McKenna, Gerry Mulligan – to tylko przykłady artystów, z którymi „geniusz z Rhode Island” realizował płyty. Jakby tego było mało, jest również członkiem „dream teamów” – m.in. Concord Jazz All Stars, George Wein’s Newport Jazz Festival All Stars oraz Concord Super Band.

  • Koncert Chrisa Bottiego
  • 31 maja o godz. 19
  • Sala Ziemi na terenie MTP (ul. Głogowska 14)
  • Ceny biletów: od 190 zł do 320 zł
  • Koncert Scotta Hamiltona oraz Tony Match’s Trio
  • 31 maja o godz. 20
  • Blue Note (ul. Kościuszki 79)
  • Cena biletu: 75 zł

Zobacz też:

SCHRONul. Kościuszki 68Dla kogo? Dla tych, którym nie wystarcza oferta Projektu LAB. Choć kluby mają podobną linię programową, w Schronie posłuchamy jeszcze bardziej eksperymentalnych dźwięków muzyki elektronicznej. W Schronie chowają się głównie słuchacze, którzy znudzili się popularnymi twórcami z kręgów techno i innych klubowych gatunków. Bardzo często nazwy występujących w nim projektów są wielką zagadką nawet dla stałych klubowiczów… Zaskoczenie – to słowo-klucz, które towarzyszy filozofii Schronu, należącego obecnie do ścisłej czołówki prawdziwie undergroundowych klubów z tej części Polski.

TOP 10 klubów w Poznaniu. Podpowiadamy, gdzie wybrać się na ...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski