W poniedziałek, 9 marca, w ramach akcji "Ziemi jest kobietą", jedenaście aktywistek z Zielonej Fali postanowiło wejść na teren kopalni Tomisławice i zablokować prace koparki. Niektóre z dziewczyn przykuły się łańcuchami do maszyny, inne weszły na samą górę i fotografują teren kopalni.
Na miejscu są pracownicy odkrywki Tomisławice, przedstawiciele właściciela - spółki ZE PAK oraz policja. - To protest pokojowy - zapewniają aktywistki.
Aktualizcja: - Po odbytych rozmowach z aktywistkami doszliśmy do porozumienia. Cała grupa zejdzie z koparki i dla bezpieczeństwa zostanie zabrana poza teren odkrywki naszym transportem po godz. 15.30. ZE PAK nie będzie wchodził na drogę prawną za bezprawne wejście na prywatny teren, ani nie będzie zgłaszał zajścia policji. Była to pokojowa manifestacja - mówi Maciej Łęczycki, rzecznik prasowy ZE PAK.
Aktywiści blokują kopalnię Tomisławice
Kopalnia Tomisławice to jedna z odkrywek węgla brunatnego Zespołu Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin. W odróżnieniu do innych odkrywek przewiduje się, że tu surowiec ma być wydobywany do 2030 roku.
Na nieogrodzony teren kopalni weszło jedenaście aktywistek, które zablokowały prace jednej z koparek wielonaczyniowo kołowych. To gigantyczna maszyna. - Trzy dziewczyny wspięły się na samą górę, pozostałe osiem przykuło się łańcuchami do kół - relacjonuje Łukasz, aktywista Zielonej Fali.
Sprawdź też:
Blokada kopalni Tomisławice. - To pokojowy protest.
Akcja aktywistek odbywa się pod hasłem "Ziemia jest kobietą".
- To pokojowy protest, który postanowiłyśmy przeprowadzić w okolicach Dnia Kobiet. Kwestia zmieniającego się klimatu i katastrofy klimatycznej to problem realny z którymi musimy się mierzyć. Sprawa jest nagląca, natomiast Polska wciąż nie odeszła od polityki opartej na węglu - mówi Patrycja.
Wybór miejsca i odkrywki jest nieprzypadkowy.
- Część z nas jest z Wielkopolski, więc region Konina jest nam bliski. Dodatkowo kopalnia Tomisławice według przewidywań może działać jeszcze dziesięć lat. To okres, zdaniem naukowców, w którym jesteśmy w stanie powstrzymać efekt katastrofy klimatycznej i uratować ziemię - mówi Patrycja. - Chociaż protest jest symboliczny, mamy nadzieję, że na jakiś czas opóźniłyśmy prace koparki, która poszerza odkrywkę - dodaje.
Sprawdź też:
Co więcej, ZE PAK wciąż oficjalnie stara się o pozyskanie zgody na wydobycie węgla z odkrywki w Ościsłowie.
Aktywiści Zielonej Fali zwracają także uwagę na negatywne oddziaływanie odkrywek na środowisko naturalne i najbliższe otoczenie. - Wydobywanie węgla brunatnego metodą odkrywkową obciąża środowisko i jest bezpośrednią przyczyną susz panujących w tym regionie. Przez działalność kopalni cierpi okoliczna przyroda i rolnicy, którym susze uniemożliwiają pozyskiwanie plonów. Wielu mieszkańców zostało zmuszonych do opuszczenia swoich domów, które zostały wyburzone, bo pod nimi znajdowały się złoża węgla - mówią.
To nie pierwszy taki protest w kopani należącej do Zespołu Elektrowni Piątnów-Adamów-Konin. Latem aktywiści z Obozu dla Klimatu i Młodzieżowego Strajku Klimatycznego wtargnęli na teren także kopali Tomisławice. Wówczas zostali zablokowani przez policję, która użyła wobec protestujących gazu pieprzowego. W poniedziałek, 9 marca, takie środki nie zostały zastosowane.
- To był pokojowy protest, bardziej o charakterze symbolicznym, bowiem nie wymierzony w nas, a odnoszący się do ogólnego problemu, jakim są zmiany klimatu. Szanujemy to. Wolelibyśmy jednak, gdyby takie akcje były poprzedzone rozmowami z nami. Zachęcamy do spotkań w przyszłości. Jesteśmy gotowi do rozmów i namawiamy, by przed każdą akcją spróbować się spotkać i porozmawiać. Chcielibyśmy przedstawić aktywistom swoje argumenty, plany, co robimy. Chcemy być partnerem, nie przeciwnikiem - mówi Maciej Łęczycki.
Rzecznik ZE PAK podkreśla, że akcja aktywistek nie zakłóciła prac kopalni.
ZOBACZ TEŻ:
Susza w środku zimy w Wielkopolsce. Wody w rzekach ubywa, te...
Sprawdź też:
Paweł Szrot ostro o "Zielonej Granicy"."To porównanie jest uprawnione"
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?