Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jedni mogli wykupić mieszkanie z bonifikatą. Dlaczego inni nie?

Bogna Kisiel
Jedni mogli wykupić mieszkanie z bonifikatą. Dlaczego inni nie?
Jedni mogli wykupić mieszkanie z bonifikatą. Dlaczego inni nie? Adrian Wykrota
Nie złożyłeś wniosku o wykup mieszkania komunalnego z bonifikatą? Być może dostaniesz kolejną szansę. Radni PiS chcą, aby było to możliwe. I proponują, by przywrócić możliwość złożenia wniosku o wykup mieszkania z bonifikatą do końca przyszłego roku.

W ubiegłym tygodniu klub radnych PiS złożył do Biura Rady Miasta projekt uchwały, dotyczący najemców mieszkań komunalnych. Przewiduje on możliwość składania wniosków o wykup lokali z bonifikatą. Można byłoby je składać do końca przyszłego roku.

- Obowiązywałyby te same zasady co wcześniej - twierdzi Szymon Szynkowski vel Sęk, szef klubu radnych PiS.

Przypomnijmy, że osobom, które złożyły wniosek o wykup lokalu do końca 2008 r., przysługuje bonifikata od ceny sprzedaży w wysokości 65 proc. plus dodatkowo 1,5 proc. za każdy rok zamieszkiwania w danym mieszkaniu. W przypadku jednorazowej zapłaty mogą liczyć na dodatkową ulgę w wysokości 25 proc., ale łącznie bonifikata nie może przekroczyć 90 proc. ceny mieszkania.

Każdy ma prawo do wykupu z bonifikatą
Radni PiS tłumaczą, że wystąpili z tą inicjatywą z kilku powodów. I wskazują na zamianę mieszkań między działaczami PO, którą opisał "Głos". - Skoro oni korzystają, to także innym poznaniakom powinno to dobro przysługiwać - twierdzi Sz. Szynkowski vel Sęk. I przypomina: - Prezydent Jacek Jaśkowiak obiecał, że sprawę wyjaśni i sprecyzuje zasady zamiany mieszkań. Nic takiego nie nastąpiło.

Zdaniem PiS, mieszkańcy powinni mieć możliwość złożenia wniosków o wykup lokali. Dlaczego? - Stan prawny wielu nieruchomości został uregulowany. Poprawiła się sytuacja materialna niektórych lokatorów. Są osoby, które zostały mylnie poinformowane przez urzędników i z tego powodu nie złożyły wniosków do końca 2008 r. Rada przyznała też bonifikaty lokatorom z budynków jednolokalowych, jak np. z Sarmackiej - wymienia Szymon Szynkowski vel Sęk. - Nie widzimy powodu, by z prawa, które przysługuje jednym, nie mogli korzystać inni.

Lidia Dudziak z PiS twierdzi, że czasami celowo nie chce dopuścić się do sprzedaży jednego czy dwóch mieszkań komunalnych we wspólnocie, by mógł w niej zasiadać przedstawiciel ZKZL. Zdaniem radnej PiS, w ten sposób blokuje się działania wspólnot.

- Zgłasza się wielu mieszkańców, którzy proszą o przywrócenie możliwości składania wniosków o wykup mieszkania z bonifikatą - mówi Zbyszko Górny, radny PiS, wiceprzewodniczący komisji komunalnej i polityki mieszkaniowej.
Szybka ścieżka wykupu, ale nie dla wszystkich
- Wspaniała propozycja w kontekście kampanii wyborczej - nieco ironicznie komentuje inicjatywę PiS Hubert Świątkowski. Radny PO ma wątpliwości, czy miasto powinno wyzbywać się swojego majątku, jeśli mieszkań komunalnych brakuje. Zaznacza jednak: - Nie znam szczegółów tego projektu więc trudno jest mi się do niego odnieść.

Dominika Król, radna PO przypomina, że ludzie, którzy dostali przydział w prywatnej kamienicy, nie mogli skorzystać z dobrodziejstwa wykupu z bonifikatą. - Był czas na złożenie wniosku - mówi D. Król. - Istotna jest przyczyna, dla której tego nie zrobili. Jeśli leży ona po stronie urzędu, może należy im umożliwić wykup z bonifikatą.

Tomasz Lewandowski, szef klubu radnych SLD twierdzi, że jest wiele osób, które nie skorzystały z bonifikat z uwagi na działania urzędu. - Trzeba im stworzyć szybką ścieżkę wykupu mieszkania - uważa T. Lewandowski. - Powinien jednak to być wyjątek, a nie reguła i odbywać się za zgodą prezydenta oraz komisji. Lista oczekujących na lokale socjalne i komunalne jest długa. Rocznie miasto płaci 10 mln zł odszkodowania za niedostarczenie lokali socjalnych. Wyzbywanie się mieszkań komunalnych, gdy ich brakuje, nie jest rozsądne.

Radny SLD podkreśla, że wcześniejszy pomysł wykupu z bonifikatą pojawił się ze względu na olbrzymią skalę remontów kamienic komunalnych, a miasta nie było stać na to, by je przeprowadzić.

Sprzedaż mieszkań
Poznaniacy, mieszkający w lokalach komunalnych, mogli je wykupić na własność z bonifikatą. Miasto postawiło jednak warunek: wnioski o wykup należało złożyć do końca 2008 r.
Część z tych, którzy wniosek złożyli, narzekała, że sprzedaż się ślimaczy. Oto, jak wyglądała sprzedaż w ostatnich pięciu latach. W 2010 r. sprzedano 902 lokale; 2011 r. - 615; 2012 r. - 506; 2013 r. - 210, 2014 r. - 253, a do maja tego roku 51 mieszkań. Obecnie w ZKZL czeka na realizację 3270 wniosków (740 dotyczy lokali we wspólnotach, 1080 we wspólnotach, gdzie sprzedaż została wstrzymana, 1450 w budynkach komunalnych).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski