Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jedzenie, maszyny i zwierzęta - co jeszcze znajdziemy na Narodowej Wystawie Rolniczej?

NM
Na Międzynarodowych Targach Poznańskich rozpoczęła się Narodowa Wystawa Rolnicza, organizowana z okazji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Co można na niej zobaczyć?
Na Międzynarodowych Targach Poznańskich rozpoczęła się Narodowa Wystawa Rolnicza, organizowana z okazji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Co można na niej zobaczyć? Waldemar Wylegalski
Na Międzynarodowych Targach Poznańskich rozpoczęła się Narodowa Wystawa Rolnicza, organizowana z okazji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Co można na niej zobaczyć?

Wystawa zlokalizowana jest na terenie trzech pawilonów MTP. Pawilon nr 7 dedykowany jest polskiej żywności. Odbywają się tu liczne degustacje, pokazy kulinarne, a także konkursy, zabawy i animacje dla dzieci.

- W tej chwili gotujemy zupę dyniową, która będzie ekologiczna. Przygotowana jest ona ze wszystkich warzyw, które nie posiadają chemii, konserwantów i sztucznych barwników. Oprócz tego na naszym stoisku znaleźć można wędliny, soki ekologiczne - mówi Agnieszka ze stowarzyszenia Polska Ekologia.

- Tu promujemy wyroby z wikliny, nie tylko jako koszyki. Wiklina może być również wykorzystywana do mebli, ale także węgiel z wikliny można traktować jako np. dodatek do pieczywa. Jest on bardzo prozdrowotny - mówi prof. Bogusława Waliszewska z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, która współpracuje z Ogólnopolskim Stowarzyszeniem Plecionkarzy i Wikliniarzy w Nowym Tomyślu.

Swoje osiągnięcia zaprezentują między innymi koła gospodyń wiejskich, organizacje branżowe, gospodarstwa agroturystyczne, a także szkoły rolnicze.

- Nie mogło nas tu dzisiaj zabraknąć. Szkoły rolnicze wciąż cieszą się zainteresowaniem. Na podstawie swojej mogę powiedzieć, że nabór jest stabilny. Otrzymaliśmy zaproszenie od ministerstwa i to był poniekąd nasz obowiązek by się tu dzisiaj zaprezentować - mówi Bogusław Marczuk, dyrektor Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Józefa Piłsudskiego w Okszowie.

Na wystawie nie zabraknie akcentu edukacyjnego. Poprzez ciekawe warsztaty i pokazy prezentowana jest też wiedza z zakresu rolnictwa, również w kontekście nauk biologicznych czy chemii.

Jedną z takich prezentacji jest przygotowana lekcja chemii z Marią Skłodowską-Curie. Centralna Biblioteka Rolnicza przeprowadzi, w sobotę oraz niedzielę, na swoim stanowisku w pawilonie 8, pokazy chemiczne z noblistką, która w latach 1890-1891 związana była z gmachem biblioteki.

Czytaj też: "Proszę o wycofanie się z takich pomysłów" - mówił Andrzej Duda o podwyżce VAT-u na leki weterynaryjne

Fani wiejskiego wypoczynku mogą również znaleźć coś dla siebie. Na targach można zdobyć informacje dotyczące agroturystyki.

- Wieś polska jest piękna, różnorodna o każdej porze roku. My reprezentujemy bazę noclegową, posiadamy oferty ponad tysiąca gospodarstw. Uczestnicy wystawy mogą również otrzymać informacje o założeniu i prowadzeniu gospodarstwa agroturystycznego - mówi Wiesław Czerniec, prezes Zarządu Polskiej Federacji Turystyki Wiejskiej „Gospodarstwa Gościnne”.

W pawilonie nr 8 oglądać można ekspozycję prezentującą historyczne i współczesne maszyny rolnicze oraz najnowocześniejsze urządzenia takie jak np.: drony wykorzystujące system GPS do aplikowania nawozów podczas upraw.

- Wykonuje tutaj snopki, którymi następnie pokryję dach domku dla dzieci. Mamy tu specjalną maszynę, która ułatwia związywanie takich snopków. Żeby pokryć słomą cały dach, np.: stodoły, potrzeba około 20 dni na przygotowanie samych snopków. Przy założeniu, że wykona się około 100 sztuk dziennie - mówi Marek Siedlecki z Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu.

Ciekawym eksponatem obecnym na wystawie jest także lokomobila parowa z 1919 r. wyprodukowana w zakładzie Hipolita Cegielskiego, głównie wykorzystywana do transportu maszyn, ale także w późniejszym okresie do usługowych omłotów.

W pawilonie 8A prezentowane są zwierzęta z polskiej hodowli, w tym konie, owce, kozy, króliki, drób oraz bydło ras mlecznych i mięsnych, takich jak holsztyńsko-fryzyjska czy czerwona polska.

- Najbardziej podobał mi się wąż. Można było go wziąć na ręce. Głaskałem też sokoła - mówi 8-letni Jaś.

Narodowa Wystawa Rolnicza przyciągnęła też wielu zainteresowanych nie tylko z Poznania.

- Ciekawi mnie to wszystko, bo sam jestem rolnikiem. Można tu spróbować wielu smacznych potraw - mówi pan Mariusz, który na wystawę przyjechał z Tarnowa Podgórnego.

- Jestem poznaniakiem i emerytem z Poznańskiego Instytutu Maszyn Rolniczych. Bardzo mi się podoba cały charakter dzisiejszej wystawy. Chętnie wrócę jeszcze na wystawy z maszynami - mówi pan Bogdan.

Wystawa potrwa do niedzieli (2 grudnia). Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

Godziny otwarcia wystawy
Piątek, 30 listopada:9:00-18:00
Sobota, 1 grudnia:9:00-18:00
Niedziela, 2 grudnia:9:00-17:00

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski