Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jedziesz na ferie za granicę? Nie zapomnij o karcie EKUZ!

Milena Kochanowska
Jedziesz na ferie za granicę? Nie zapomnij o karcie EKUZ! Na pytania odpowiada Małgorzata Lipko z WOW NFZ. To warto wiedzieć przed wyjazdem
Jedziesz na ferie za granicę? Nie zapomnij o karcie EKUZ! Na pytania odpowiada Małgorzata Lipko z WOW NFZ. To warto wiedzieć przed wyjazdem Archiwum
Jedziesz na ferie za granicę? Nie zapomnij o karcie EKUZ! Na pytania odpowiada Małgorzata Lipko z WOW NFZ. To warto wiedzieć przed wyjazdem

W poniedziałek całą rodziną wyjeżdżamy na ferie do Czech. Czy musimy wyrobić sobie karty EKUZ?
– Posiadanie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego nie jest obowiązkowe, jednak warto uzyskać ten dokument zawsze gdy udajemy się tymczasowo do krajów członkowskich Unii Europejskiej i EFTA. W razie konieczności skorzystania z opieki zdrowotnej podczas pobytu za granicą z kartą EKUZ powinniśmy być potraktowani jak osoba ubezpieczona w tym kraju.

Czy za wydanie karty EKUZ trzeba zapłacić?
– Nie. EKUZ wydawana jest bezpłatnie.

Do czego uprawnia karta EKUZ?
– Pacjent może korzystać wyłącznie ze świadczeń zdrowotnych, które są niezbędne ze względów medycznych z uwagi na planowany czas pobytu w państwie członkowskim UE/ EFTA. Przede wszystkim więc są to procedury medyczne, które zapobiegają przymusowemu powrotowi ubezpieczonego do kraju przed końcem planowanego pobytu.

Gdzie znajdę wniosek o wydanie karty EKUZ i jakie dokumenty muszę do niego dołączyć?
– Formularz wniosku o wydanie karty EKUZ można dostać w oddziałach wojewódzkich i delegaturach oddziałów wojewódzkich NFZ. Jest także zamieszczony w formie elektronicznej na stronie internetowej funduszu i stronach poszczególnych oddziałów wojewódzkich NFZ. Nie dołączmy do niego żadnych dokumentów, bo jesteśmy weryfikowani przez system eWUŚ.

W mojej miejscowości nie ma siedziby funduszu. Czy wobec tego NFZ może mi przesłać EKUZ pocztą?
– Tak. Przesłanie karty EKUZ pod adres wskazany we wniosku jest możliwe, o ile wniosek został przesłany do oddziału wojewódzkiego NFZ w formie skanu dokumentu, na którym widnieje wyraźny podpis wnioskodawcy.

Wyjeżdżam do rodziny w Anglii już w sobotę. Jak długo od złożenia wniosku będę czekała na wyrobienie EKUZ?
– EKUZ, powinna ona zostać wystawiona od ręki w dniu złożenia wniosku lub w ciągu trzech dni roboczych od dnia wpływu wniosku drogą pocztową, faksem lub w formie elektronicznej do oddziału wojewódzkiego NFZ, chyba że składający wniosek wskazał inny termin odbioru EKUZ.

Czy na podstawie karty EKUZ refundowany jest również transport pacjenta do szpitala i ewentualny transport do Polski?
– EKUZ nie zapewnia pokrycia przez NFZ kosztów transportu medycznego do Polski.

Co zrobić, jeżeli pomimo posiadania karty EKUZ lekarz za granicą wystawi mi rachunek za leczenie?
– Jeśli polski ubezpieczony, pomimo okazania karty EKUZ, zapłaci za udzielone świadczenia zdrowotne podczas pobytu w innym państwie członkowskim UE/EFTA, zgodnie z przepisami ma on prawo wystąpić do oddziału wojewódzkiego NFZ o zwrot tych kosztów. Zwrot następuje według stawek stosowanych przez instytucję miejsca pobytu, gdzie świadczenia były udzielane.

Jak długo ważna jest EKUZ?
– EKUZ jest ważna do pięciu lat dla osób pobierających świadczenia emerytalne. Na sześć miesięcy kartę dostaną osoby ubezpieczone, które są zatrudnione, pobierają rentę, prowadzą pozarolniczą i rolniczą działalność gospodarczą, studenci zgłoszeni do ubezpieczenia zdrowotnego przez uczelnię. Natomiast osobom bezrobotnym, zarejestrowanym w urzędzie pracy karta wydawana jest na dwa miesiące.

Planujemy ferie na Słowacji. Chcemy zabrać ze sobą dzieci – córka ma pięć lat, syn dziesięć. Czy dzieciom wydaje się osobne karty ubezpieczenia zdrowotnego?
– Każda osoba ubezpieczona otrzymuje własną kartę. Wiek nie ma tu żadnego znaczenia, nawet małe dziecko musi mieć swój dokument.

Czy jeśli zgubię EKUZ, nie będę miał żadnych szans na zwrot kosztów leczenia jeśli dojdzie na przykład do wypadku na stoku?
– Osoby ubezpieczone, w takim przypadku, mogą skontaktować się ze swoim oddziałem NFZ, który wystawia certyfikat potwierdzający ubezpieczenie, a następnie dokument przekazuje do zagranicznej placówki. Niezbędna pomoc medyczna udzielana jest także pacjentom, którzy nie przedstawili certyfikatu, jednak prawdopodobnie zostaną oni zobowiązani do pokrycia pełnych kosztów leczenia przed opuszczeniem placówki. Aby ubiegać się o zwrot poniesionych wydatków, trzeba zachować wszystkie rachunki, wystawione na osobę której były udzielone świadczenia zdrowotne. Trzeba też pamiętać, że pacjent w pełni ponosi koszty transportu sanitarnego do Polski.

W jakich konkretnie krajach można posługiwać się kartą EKUZ?
– Karta EKUZ uprawnia do korzystania ze świadczeń zdrowotnych niezbędnych z medycznego punktu widzenia, z uwzględnieniem stanu zdrowia pacjenta oraz przewidywanego okresu pobytu na terenie każdego państwa członkowskiego UE , a także Norwegii, Lichtensteinu, Szwajcarii i Islandii.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski