Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czy jemiołę możemy sami wycinać z drzew? Co symbolizuje ta roślina? Co warto o niej wiedzieć nie tylko przed świętami?

Milena Kochanowska
Milena Kochanowska
To kolejna roślina (prócz choinki i gwiazdy betlejemskiej) związana z Bożym Narodzeniem
To kolejna roślina (prócz choinki i gwiazdy betlejemskiej) związana z Bożym Narodzeniem Pixabay
Wieszamy ją w domach na Boże Narodzenie, ale często nie wiemy dlaczego. Czy jemioła jest trująca? Jakie ma właściwości? Czy jemiołę możemy sami wyciąć z drzew w mieście lub w lesie? Co warto wiedzieć o jemiole, nie tylko przed Bożym Narodzeniem?

Jemiołę wieszamy w domach zazwyczaj pod sufitem. To kolejna roślina (prócz choinki i gwiazdy betlejemskiej) związana z Bożym Narodzeniem. Kojarzy się przede wszystkim ze zgodą, wzmacnianiem więzi międzyludzkich, miłością – stąd zwyczaj całowania się pod jemiołą. Ma nam zapewniać powodzenie i pomyślność.

Przekonaj się: Czy znasz najważniejsze zwyczaje adwentowe. Od czego pochodzi ta nazwa? Sprawdź!

Jakie właściwości przypisywano jemiole?

Najczęściej przynosimy ją do domu w okresie przedświątecznym. W ten sposób od wieków zabezpieczano się przed złymi mocami, które niosła najdłuższa noc w roku. To bardzo stary obyczaj – jemioła trafiła do naszych domów wcześniej jeszcze niż świąteczna choinka.

Sprawdź: Przedświąteczna sprzedaż ryb pod lupą fundacji ekologicznych i policji. Nie kupimy już żywych karpi?

Uważano ją za świętą i nieskalaną, bo rośnie nie mając kontaktu z ziemią i zieleni się nawet wtedy, gdy inne rośliny sprawiają wrażenie umarłych. Miała odpędzać złe duchy, dodawać sił, zapewniać dostatek i powodzenie. Gałązkę jemioły nosili zawsze przy sobie poszukiwacze skarbów. W chałupach wiejskich podwieszona pod powałą miała chronić od pożaru, chorób, pioruna. Niesiono ją też do stajni i obór, by zapewniała bezpieczeństwo zwierzętom. Zawsze była swoistym panaceum na wszystko co potrzebne.

Zobacz koniecznie. 10 pomysłów na świąteczne prezenty!

Dla drzew jemioła to jednak szkodliwy pasożyt

Jemioła łamie im konary, a nawet może doprowadzić do tego, że obumrą, szczególnie te stare. Przylga jemioły przyrasta do kory, a ssawki przedostają się do naczyń drzewa, system rozłogów wędruje wzdłuż gałęzi pod korą, samo obcinanie widocznej części rośliny nic więc nie daje, bo w coraz to innych miejscach mogą pojawiać się pąki. Do zwalczania jej trzeba użyć preparatów chemicznych.

To kolejna roślina (prócz choinki i gwiazdy betlejemskiej) związana z Bożym Narodzeniem
To kolejna roślina (prócz choinki i gwiazdy betlejemskiej) związana z Bożym Narodzeniem Pixabay

Czy możemy legalnie wyciąć jemiołę w lesie lub w mieście?

W lesie tylko wtedy, gdy uzyskamy zgodę miejscowego leśniczego lub nadleśnictwa. Przy zbiorze jemioły nie wolno jednak łamać całych gałęzi lub ich z jemiołą ucinać, bo za to niezależnie od uzyskanego pozwolenia, możemy zostać ukarani.

Nadleśnictwa niechętnie wydają jednak zgodę na wycinkę jemioły, bo to za duże ryzyko. Jeżeli komukolwiek stanie się coś w lesie odpowiada za to nadleśniczy, więc trudno brać odpowiedzialność za każdą taką wycinkę.
– W mieście na pozyskanie jemioły musi wyrazić zgodę właściciel gruntu, na którym rosną drzewa, na których jest jemioła – wyjaśnia Krzysztof Konieczny, kierownik wydziału ochrony zieleni przy Wydziale Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Poznania. – Dobrze by było, gdyby w takim pozwoleniu znalazło się też zastrzeżenie co do metody pozyskiwania. Nie można bowiem przy tej okazji uszkodzić drzewa.

Czytaj też: To powinieneś wiedzieć o gwieździe betlejemskiej!

Właścicielami terenów mogą być na przykład spółdzielnie mieszkaniowe, Zarząd Dróg Miejskich czy Zarząd Zieleni Miejskiej.

– Jak dotychczas nikt jeszcze z taką prośbą do nas się nie zwrócił, ale gdyby chciał to zrobić, musiałby raczej liczyć się z odmową. Nie możemy brać na siebie ryzyka ewentualnego wypadku – mówi Marcin Idczak z poznańskiego ZDM.

To kolejna roślina (prócz choinki i gwiazdy betlejemskiej) związana z Bożym Narodzeniem
To kolejna roślina (prócz choinki i gwiazdy betlejemskiej) związana z Bożym Narodzeniem Pixabay

Czy jemioła jest trująca?

Jemioła jest rośliną trującą, jednak nie powinna spowodować śmierci. Wszystkie części rośliny są trujące (owoce, łodygi i liście). Na pewno trzeba trzymać od niej z daleka dzieci i naszych czworonożnych domowników – zwłaszcza psy i koty. Jednak, co ciekawe, w niektórych krajach karmi się nią zwierzęta, na przykład kozy i króliki.

Właściwości lecznicze jemioły

Jemioła ma natomiast właściwości lecznicze – skutecznie obniża ciśnienie, co wykorzystał przemysł farmaceutyczny – krople z jemioły możemy kupić w aptekach. Odkryto również jej działanie antynowotworowe, ale tylko tych, które pasożytują na jabłoni i dębie.

Czytaj także: Jak reklamować lub zwracać nietrafione prezenty?

U nas to rzadkość, ale w południowej Francji, czy północnych Włoszech założono specjalne plantacje, z których pobierana jest jemioła przetwarzana w tych celach na farmaceutyki.

Jemioła działa także moczopędnie i uspokajająco, zwiększa częstotliwość skurczów serca i rozszerza naczynia krwionośne. Pobudza też układ odpornościowy. Preparaty z jemioły są stosowane więc nie tylko w leczeniu nadciśnienia, ale również w zaburzeniach rytmu serca oraz miażdżycy.

Co ciekawe, składniki tej rośliny zależą od drzewa, na którym pasożytuje. Najcenniejsze z nich to: lektyny, polisacharydy, alkohole cukrowe, aminokwasy, awonoidy, fitosterole i peptydy.

W Polsce występują trzy gatunki jemioły; wśród nich najpopularniejszą jest ta zwyczajna, rosnąca głównie na drzewach liściastych. W Afryce, Azji, Australii i Europie w sumie rośnie aż 70 gatunków tych roślin.

Zobacz także:

Świąt bez choinki, nie wyobraża sobie chyba nikt. Tylko nieliczni zadowalają się gałęziami w wazonie lub stroikami. Nic nie zastąpi prawdziwego drzewka i jego zapachu lasu. To jeden z niezapomnianych świątecznych zapachów, na który czekamy cały rok. Z punktu widzenia ochrony przyrody, kupując takie choinki nie wyrządzamy środowisku żadnej szkody, bo rosną one na specjalnych plantacjach.Jakie drzewko wybrać? ----------->Czytaj także: Boże Narodzenie: Co robić, by choinka stała w naszym domu jak najdłużej?

Boże Narodzenie 2020: Jak wybrać najlepszą choinkę? Sztuczna...

Źródło: TVN24

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski